profimedia-0598266158.jpg

Foto: Profimedia

Čínské architektonické studio MAD navrhlo knihovnu ve městě Chaj-kchou v Číně, která má být „červí dírou, která přesahuje čas a prostor“. Wormhole Library (Knihovna červí díry) je v současné době ve výstavbě v Century Parku s výhledem na Jihočínské moře.

Budova, která byla postavena jako součást plánu na zlepšení veřejného prostoru podél pobřeží zátoky Chaj-kchou, bude obsahovat knihovnu a zařízení pro uživatele parku s toaletami, sprchami a úschovnou kol. V dvoupodlažní čítárně bude místo pro 10 tisíc knih.

profimedia-0598266196.jpg

Foto: Profimedia

V přízemí bude také umístěna kavárna, recepce, kancelář a VIP místnost, zatímco v patře výše bude postavena dětská čítárna ve tvaru tunelu a čtecí prostor s výhledem na moře. Klikatá budova bude odlita z bílého betonu. Ve stropech budou vyřezány kruhové otvory, které do místností přivedou světlo.

dee.jpg

Foto: i-mad.com

Zakřivené posuvné dveře se zasunou do stěn, stejně jako okna, která lze otevřít, aby v budově mohl cirkulovat mořský vzduch. Na vrcholu stavby bude střešní terasa s výhledem na Jihočínské moře a na obou stranách bude postaven reflexní bazén a plocha naplněná bílým pískem.
 
Knihovna červí díry je první ze série sedmi pavilonů, které budou postaveny podél pobřeží zátoky Chaj-kchou v rámci omlazovacího plánu.


 

Reklama