Již brzy se milovníci ojedinělých zážitků, a to zejména ti mladší, dočkají oblíbené výstavy Trnkova Zahrada 2. Na návštěvníky výstavy čekají hned dvě patra plná zábavy. Interaktivní instalace na hranici animovaného filmu, počítačové hry, výstavy, dětského hřiště či divadla zavede děti i dospělé zpět do milované Trnkovy knížky.

Už jste někdy slyšeli o Štěkafonu? Unikátním hudebním nástroji, díky kterému vám může parta psů vyštěkat vaši oblíbenou melodii? Na Kočkodromu si zase můžete s nevrlým kocourem zahrát na babu - na tříkolkách! A potom je tu i Digihrab, Prstochod, Velrybárium, Slonograf, Trpaskop a další. Až budete na konci výstavy unavení, můžete si pohodlně lehnout do trávy pod Nebehledem a pozorovat rozkvetlé stromy, hmyz, ptáky, pouťový balónek či poletujícího draka.

pavucina

Originální kybernetoskop, jak autoři výstavu nazývají, je tvořen několika scénami a kombinuje samotné vystavované artefakty s netradiční formou projekcí. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla „Zahrada“ Jiřího Trnky. „Na konceptu jsme spolupracovali s tvůrčím týmem, máme sound designéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,“ vysvětluje výtvarník a animátor Matyáš Trnka. Promítá se na stěny, na strop, na zem, ve skříni i v hlavě trpaslíka. Návštěvník se tedy setká například s mluvící velrybou, kterou v české verzi dabovala Jitka Molavcová.

trnka k

Ojedinělá interaktivní výstava zaujme zejména děti mateřských a základních škol, bavit se ale budou i starší návštěvníci. Projekt Trnkova Zahrada 2 byl poprvé veřejnosti představen v lednu 2015 v Plzni, následovaly další úspěšné expozice ve Sladovně v Písku a v Malostranské Besedě v Praze. Během těchto tří realizací vidělo výstavu celkem více než 65 000 diváků. „Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Zahrada je živý organismus. Tak, jako zahrada skutečná. Je potřeba se o ni starat, kultivovat ji, upravovat. I naší Zahradu pečlivě opečováváme a na každé z repríz je nějaká drobná novinka. V Braníku se například mluvící velryba objeví v plechovce od sardinek.” vysvětluje jeden ze Zahradníků Matyáš Trnka.

trpaslik

Výstava Trnkova Zahrada 2 se bude konat od 1. března do 31. května v Praze - Braníku v areálu Vltavanů 229, který je jako stvořený pro rodiče s dětmi. Do areálu se pohodlně dostanete pěšky či na kole po cyklostezce A2, ale také veřejnou dopravou (stanice Nádraží Braník). Vstupné činí 100 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) potom 350 Kč, starší 70 let zaplatí symbolickou korunu a děti mladší 3 let mají vstup zdarma. Navíc všichni držitelé „lítačky“ se mohou těšit na 15% slevu z plného vstupného. V dopoledních hodinách mohou výstavu navštívit školní skupiny, pro které je také připravena zvýhodněná cena. Návštěvu doporučujeme z důvodu kapacity zarezervovat předem. K tomu je určen speciální kalendář na zahrada2.cz/p/proskoly. Kouzelný Trnkův svět bude pro návštěvníky otevřen denně od 10:00 do 19:00. 

V areálu Vltavanů se nachází bývalá vodárna, kde je nyní provozována Restaurace & Kavárna Korkorán s výbornou kuchyní. Na děti čeká největší lanový komplex se skluzavkami ve střední Evropě. Výstava tak bude zasazena do prostoru, který je dětem šitý na míru a rodina v něm může strávit téměř celý den.

Pokud byste rádi nahlédli pod pokličku připravované výstavy, a udělali si tak malou ochutnávku toho, co na vás čeká, navštivte web www.zahrada2.cz. Jsou zde pro vás nachystané tematické online hry a naleznete zde také ukázky z projekce a fotografie z již proběhnutých výstav. Aktuální fotografie z instalace výstavy sledujte na Facebooku www.facebook.com/zahrada2.

zahrada

O AUTORECH

trnkaJAN TRNKA

Jan Trnka (1956) je absolvent UMPRUM, oboru užitá malba. Výtvarník a malíř na volné noze. Žije a pracuje v Praze.

 

trnka ml

MATYÁŠ TRNKA

Matyáš Trnka (1981) je absolvent Vyšší odborné školy Václava Hollara a katedry animace na pražské FAMU. Působí jako animátor, výtvarník, režisér a grafik, autor několika krátkých filmů, mj. také znělky 11. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest, která skládala čest právě Jiřímu Trnkovi. Upozornil na sebe také prvním českým interaktivním komiksem Malý Alenáš. www.matyastrnka.cz/http://www.malyalenas.cz

Reklama