Již podesáté se letos koná na pražském výstavišti expozice nazvaná Víno a destiláty. Expozice je ale poněkud zavádějící termín, protože skoro všechno, co zde naleznete, teče.

Veletrh Víno & Destiláty 2007, který proběhne 15. 5.-17. 5. 2007 na holešovickém výstavišti, je  největší expozicí vín a destilátů v nových zemích EU, a stal se tak pro domácí i zahraniční producenty branou na nové evropské trhy. Je významnou událostí pro vinaře a vizitkou jejich kvality a možností vytvořit vazby na trhy EU. Zároveň je to pro vystavovatele i možnost, jak rozšířit a upevnit své pozice v ČR v přímém kontaktu s klienty, profesionály z gastronomie a s milovníky vín či destilátů.

Nevadí však ale ani to, nejste-li z oboru, nebo ještě nepatříte k milovníkům vína, které u nás alespoň v bílých odrůdách roste nejlepší na světě. Právě na Vínech a destilátech budete mít příležitost poznat možnosti nejen vín moravských a českých, ale také světových – na výstavišti se ukáže každý, kdo ve výrobě vína něco znamená.

Veletrh zahájí v úterý 15. 5. v 10.50 hod. ve foyer Průmyslového paláce ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič a předseda senátu ČR Přemysl Sobotka. Poté zahájí Den vín z ČR zástupce Vinařského fondu. Jak vidno – ministři se mění, ale víno zůstává. Co bude následovat?

První den veletrhu je již tradičně zaměřen na domácí, a to zejména na moravská vína. Tento den probíhá pod garancí a koordinací Vinařského fondu. Po slavnostním zahájení v 10.50 hod budou návštěvníci směrovaní k tuzemským vystavovatelům. Hlavním magnetem bude veletržní premiéra Salonu vín, která bude na veletrhu prezentována v písemné a tiskové podobě na stánku Národního vinařského centra. Ochutnat tato vína je přitom stále možné přímo v Salonu vín na zámku ve Valticích. Jedná se o 100 nejlepších vín z ČR, vybíraných výsostnými odborníky.

V 15.30 proběhne slavnostní vyhlášení vítězů soutěže vín o Zlatý pohár veletrhu Víno&Destiláty 2007 ve 12 kategoriích. První cenu, cenu premiéra republiky, předá Mirek Topolánek. Cenu ministra zemědělství bude, rovněž osobně, předávat ministr Petr Gandalovič.

Druhý den je věnován vínům z Francie a je garantován Ekonomickou misí Francouzského velvyslanectví v Praze. Tento den patronuje známý francouzský herec Gerard Depardieu, který je majitelem rozsáhlých vinic a který představí svá vína v Praze. Po slavnostním zahájení velvyslancem Francie a dalšími významnými francouzskými zástupci v 10.50 hod. jsou pak návštěvníci zváni k francouzské národní expozici. Zde mohou získat informace o francouzských vínech a jejich importérech a mohou tato vína samozřejmě i ochutnat. V tomto komplexu zahraničních vystavovatelů tvoří nezanedbatelnou část i samostatná expozice Burgundska, kde budou moci návštěvníci také zažít nezapomenutelné tradiční burgundské pasování na rytíře vína.

V 17.30 - Začíná již tradiční charitativní aukce archivních vín se známým moderátorem Radkem Johnem.

Třetím dnem je Den vín z Bulharska zaměřený na kvalitní červená vína a proběhne pod patronací bulharského politika Boiko Borisova, starosty Sofie. Po slavnostním zahájení v 10.50 hod bulharským velvyslancem jsou novináři, profesionálové z gastronomie i ostatní návštěvníci směrováni k ochutnávkám a obchodním jednáním do expozic bulharských dovozců. Tam pak probíhá popularizace těchto vín za účasti významných bulharských představitelů a dovozců.

Jak je vidět, návštěva každého dne má svoje kouzlo a opravdoví milovníci by si měli vyhradit pro výstavu všechny tři dny. Pokud ale i vy zajdete čas od času „na dvojku“, měli byste se na pražském výstavišti stavit alespoň v jeden den.

Na veletrh Víno & Destiláty 2007 Vás srdečně zve společnost Jan Becher - Pernod Ricard a vína Jacob´s Creek. Vína Jacob´s Creek můžete na veletrhu ochutnat u stánku číslo 9.

Zapojte se do soutěže a vyhrajte vstupenky na tento ojedinělý veletrh! Soutěž probíhá ZDE

Reklama