cop.jpg
Foto: JVSGROUP

Výstavu zahájila mezzosopranistka Andrea Kalivodová, sólistka opery Národního divadla, áriemi G. Bizzeta z Carmen. Celým slavnostním zahájením hosty provedla populární moderátorská dvojice Lucie Borhyová a Rey Koranteng. K hostům promluvil generální ředitel a producent pořadatelské agentury JVS GROUP Viliam Ďuriš. Slova se ujal také jeden ze samotných tvůrců výstavy ze společnosti Semmel, německý egyptolog a kurátor výstavy Dr. Wolfgang Wettengel. Dále vystoupil vzácný host z Egypta, odborník na starověký Egypt a odborný garant výstavy Dr. Zahi Hawass, který navíc ve večerních hodinách přidal pro návštěvníky i odbornou přednášku na téma Tutanchamon. A za Výstaviště Brno vystoupil jeho generální ředitel Tomáš Moravec.

tut.jpg
Foto: JVSGROUP

Záštitu nad výstavou převzala primátorka statutárního města Brno – JUDr. Markéta Vaňková.

Společnosti JVS GROUP se podařilo získat velkolepou expozici TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY právě v roce, kdy objev Tutanchamonovy hrobky slaví 100 let.

626a65a7f38c0obrazek.jpg
Foto: JVSGROUP

První část výstavy je koncipována tak, jak hrobku před 100 lety Howard Carter postupně objevoval. Je zde přesně rekonstruována původní nálezová situace v momentě otevření hrobky. Toto uspořádání je zcela jedinečné, protože žádné muzeum světa nevlastní celou kolekci faraonova pokladu. Na výstavě Tutanchamon – jeho hrobka a pokladyje to možné, protože na ní jsou vystaveny dokonalé repliky, které vznikly pod dohledem mezinárodně uznávaných odborníků v řemeslnických a uměleckých dílnách přímo v Egyptě.

Na výstavě je přes 1000 exponátů, které návštěvníky přenesou o více jak 3000 let zpět v čase - do doby egyptských faraonů.

Jak se Tutanchamon se stal nejznámějším faraonem v dějinách?
Měl štěstí v neštěstí. Byl 11. faraonem 18. dynastie, vládl celkem devět let a zemřel v pouhých 18 letech pravděpodobně v důsledku zranění.

dd.jpg
Foto: JVSGROUP

Spekuluje se o tom, že faraon byl vášnivým lučištníkem a brázdil pouště Egypta na voze taženém koňmi. A právě při této z dnešního pohledu adrenalinové zábavě pravděpodobně došlo k úrazu. Jak to bylo doopravdy, nevíme, Tutanchamon je dodnes zahalen mnoha tajemstvími, ale nádherné luky a šípy i zlatý vůz si s sebou vzal na věčnost. Všechny tyto exponáty uvidí návštěvníci v expozici.

fa.jpg
Foto: JVSGROUP

Na faraonovu předčasnou smrt nebyl jeho dvůr připravený a nebyla dokončena ani královská hrobka, proto byl Tutanchamon pohřben do nekrálovské hrobky v Údolí králů, která díky své nenápadnosti odolávala pozornosti starověkých vykradačů hrobů, ale i archeologů. Faraonovy zlaté rakve a ikonická zlatá maska čekaly na své objevení více jak 3000 let. Všechny tyto jedinečné zlaté artefakty jsou součástí výpravné expozice výstavy.

Když před 100 lety Howard Carter vysekal malý otvor do zazděného vstupu do hrobky, údajně vykřikl památnou větu: „Vidím úžasné věci!“ A ty uvidí i všichni návštěvníci výstavy Tutanchamon – jeho hrobka a poklady. Čeká je přes 3000 m2 výstavní plochy, více jak 1000 exponátů, audio průvodce, Dětská stezka a Karty faraonů.

sa.jpg
Foto: JVSGROUP

Každá výstava pořádaná společností JVS GROUP má i českou galerii. Městské Muzeum Moravská Třebová zapůjčila do České stopy v Egyptě krásné exponáty. Tuto galerii pro výstavu vytvořil český archeolog, egyptolog a odborný poradce výstavy Tutanchamon, Pavel Onderka.

Pořadatel výstavy, společnost JVS GROUP, myslí i na dětské návštěvníky, pro které budou hned u vchodu připraveny Karty faraonů a egyptských bohů, které uvidí na výstavě. Přímo v expozici si potom děti na Dětská stezce budou razítkovat tajenku do velké Hrací karty. Zároveň jsou pro školní výpravy na stránkách výstavy studijní materiály k vytištění. A pro všechny návštěvníky je k dispozici zdarma zvukový průvodce ve velmi podrobné verzi pro dospělé návštěvníky a také ve zjednodušené dětské verzi. Tento průvodce ve sluchátku provede návštěvníky formou objevitelského příběhu Howarda Cartera celou výstavou. Díky němu návštěvníkům neunikne žádný detail výstavy a zároveň se dozvědí další informace, které nejsou součástí tištěných textů a popisků na výstavě.

s.jpg
Foto: JVSGROUP

Vstupenky se prodávají přímo na výstavě v cenách již od 200 Kč nebo na časové sloty (systém prodeje na konkrétní datum a čas) v předprodejní síti: Ticketstream, Ticketportal a GoOut. V předprodeji lze zakoupit i VIP vstupenky, které jsou platné kdykoli v otevírací době výstavy, tedy bez nutnosti dodržet časový slot, do konce jejich platnosti, která je na vstupence uvedena.

Pro školní skupiny je zřízena speciální linka 773 783 404, kde se mohou objednat školní skupiny za speciální zvýhodněnou cenu a pedagogický doprovod zdarma.

Mediální partneři výstavy jsou rádio Impuls, Deník, Náš Region, I Love Jižní Morava
Cestovní kancelář Čedok, jako partner výstavy, připravuje pro návštěvníky hlavní cenu do soutěže – pobytový zájezd do Egypta. „Egypt je jednou z našich hlavních destinací a každoročně láká Čechy na pobytové i poznávací zájezdy. Jako novinku letos uvádíme Putování po stopách českých egyptologů, která je skvělým tipem právě pro návštěvníky výstavy Tutanchamon," upozornil na novinku Aleš Ondrůj, obchodní a marketingový ředitel Čedoku.
Další významní partneři výstavy jsou: Skiareál Špindlerův Mlýn, Gity, Advokátní kanceláři Řanda, Havel Legal a společnost VS.

Výstava je otevřena na Výstavišti Brno, pavilon C každý den od 9 do 20 hod, poslední vstup na výstavu je v 18 hod. Výstava bude otevřena do konce září 2022. Parkovat se dá zdarma v okolí výstaviště, nebo za poplatek přímo na výstavišti.

626a642b1187aobrazek.jpg