Zatímco fotbaloví trenéři nosí drahé obleky, vhodným oblečením do kanceláře se zdají být tenisky a běžecké kalhoty. Hvězdy filmového plátna se bez problémů procházejí po červeném koberci v šortkách a Fidel Castro v teplákové soupravě dokonce přijal papeže. Tam, kde by ještě před pár lety byl sportovní úbor neodpustitelným přestupkem proti etiketě, je dnes možné téměř vše. Výstava Sports/no sports v hamburském Muzeu umění a řemesel (MKG), která probíhá až do 20. srpna 2017, proto hledá více i méně skryté souvislosti mezi módou ve sportu i mimo něj.

K vidění tu je celkem 110 modelů, doplňků a náčrtků, které pootvírají dveře do historie odívání. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout, jak se v minulosti měnily módní trendy, jakým vývojem prošla sportovní móda nebo jaký vliv na oblékání měly technologie výroby textilu.

Důležitým tématem, kterému se výstava věnuje, jsou také změny v dámském šatníku. Těch bylo totiž mnohem víc, než tomu bylo u mužů. Ať už se jedná o vyřazení korzetů z každodenního života žen nebo postupné začlenění kalhot jako společensky přijatelného úboru.

lodicky

Velké změny ve sportovním oblékání probíhají hlavně na počátku 20. století. Stojí za nimi mimo jiné spolupráce tenistky Suzanne Lenglen a módního návrháře Jeana Patoua. Wimbledonská vítězka už v roce 1919 hraje nejen bez korzetu, ale zároveň v krátké sukni a podkolenkách. Rázem se z ní stává módní ikona na kurtu i mimo něj. Ve třicátých letech jdou návrháři René Lacoste a Willy Bogner ještě dál, když světu představí polo tričko, díky kterému hráči už nemusí oblékat dlouhé rukávy.

Mezi vystavenými exponáty jsou kousky více než čtyřiceti světoznámých značek a módních návrhářů. Mezi nimi jsou jak výrobci sportovního oblečení, jako je například Adidas, Puma nebo Speedo, tak i nejproslulejší návrháři Christian Dior, Yves Saint Laurent nebo Chanel.

  • Další informace o výstavě najdete na internetových stránkách muzea www.mkg-hamburg.de
  • Otvírací doba: úterý až neděle 10.00 – 18.00, čtvrtek 10.00 – 21.00 (kromě čtvrtku před státním svátkem)
  • Vstupné: 12 €/plné, 8 €/snížené a ve čtvrtek po 17.00, děti do 18 let zdarma

Tipy:

Do Hamburku se nejlépe dostanete letecky z Prahy se společností Eurowings. Cesta trvá necelou hodinku. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Za příznivé ceny létá společnost Eurowings z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín - Tegel, Hannover, Hamburk, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Dominikánská republika, Mauricius, Thajsko nebo Dubaj. Více na www.eurowings.com