Galerie Tančící dům z důvodu velkého zájmu prodlužuje výstavu RETRO 70. a 80. let. Návštěvníci se tak mohou těšit na dávku nostalgie a retra až do neděle 23. 10. 2016. Expozice skrze předměty každodenní potřeby připomíná, jak se u nás žilo v éře 70. a 80. let. Zobrazuje dobový nábytek, módu, koníčky a trávení volného času, tehdejší film a populární hudbu, hračky, reklamu a další oblasti všedního života. Na výstavu RETRO 70. a 80. let se od jejího otevření v polovině června přišlo podívat téměř 30 000 návštěvníků.

Od vernisáže, která proběhla 14. června, sklízí výstava Jany Sommerové úspěch a kladné ohlasy nejen ze strany návštěvníků, ale také odborné veřejnosti. Proto se vedení Galerie Tančící dům rozhodlo výstavu prodloužit. „Velice nás těší zájem, který provází výstavu již déle než tři měsíce. Jedná se o vůbec nejnavštěvovanější výstavu od vzniku galerie v Tančícím domě,“ říká ředitel galerie Robert Vůjtek.

retro 1

skříń

Mezi oblíbené části výstavy patří originální stan, vystihující tehdejší trend kempování, instalace prodejny populárního seriálu Žena za pultem a také vzorové pokoje z dobového panelového bytu včetně kuchyně a koupelny. Unikátní jsou také  kostýmy Heleny Vondráčkové, Karla Gotta, Libuše Šafránkové, Ivety Bartošové nebo Dagmar Patrasové. „Vybírání exponátů jsme si opravdu užili a jsme rádi, že pečlivá selekce baví i návštěvníky. Na výstavu chodí zejména ti, kteří tuto dobu zažili jako děti nebo v produktivním věku a s jistou nostalgií tak vzpomínají na své mládí. A hlavně všechny velice baví rozpoznávat předměty, jež měli tehdy doma,“ prozradila kurátorka Jana Sommerová.

Exponáty na výstavu získaly kurátorky částečně pomocí výzvy, díky které veřejnost zapůjčila či darovala dobové předměty z této éry. Další významnou část artefaktů půjčilo Muzeum města Ústí nad Labem, Jablonecké muzeum a soukromí sběratelé. Výstava se uskutečnila ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí.  

bl

retro 5

Další výstavu s názvem „JKOK“ připravuje Galerie Tančící dům k výročí nedožitých 80. narozenin architekta Jana Kaplického. Expozice vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem KAPLICKY CENTRE a pod záštitou paní Ing. arch. Evy Jiřičné, která výstavu realizuje s týmem architektů studia AI Desing. Ve třech patrech Tančícího domu se představí to nejlepší z Kaplického tvorby i dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti, které se po výstavě v Praze přestěhují do stálé expozice v Centru stavitelského dědictví Plasy (NTM). Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

trenky

Výstava RETRO 70. a 80. let je v Galerii Tančící dům otevřena od 15. 6. do 23. 10. 2016 každý den mezi 09:00 a 20:00. Další informace získáte na www.galerietancicidum.cznebo www.retro70-80.cz.

Reklama