Díky velkému zájmu návštěvníků se výstava sochaře Olbrama Zoubka v Jízdárně Pražského hradu prodlužuje o čtyři týdny. Expozice, kterou teď již zhlédlo více než 30 tisíc lidí, tak potrvá až do 30. března.

Dvě komentované prohlídky, během nichž provede návštěvníky výstavou sám autor, se budou konat 10. a 24. března od 16ti hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma pro všechny, kteří mají platnou vstupenku. Výstava se řadí k nejúspěšnějším výstavám českého umění v Jízdárně za poslední roky: rekordní návštěvnost drží výstava Josefa Čapka, na niž v roce 2010 zamířilo přes 73 000 návštěvníků, Karel Malich přilákal v roce 2012 přes 35 000 lidí.

sochy

„Komentované prohlídky mají v Jízdárně Pražského hradu tradici. A já se rád stýkám s lidmi, kteří se zajímají o mou práci. Rád s nimi mluvím a odpovídám na jejich otázky,“ říká Olbram Zoubek (nar. 1926).
„Prostor Jízdárny je krásný sám o sobě. Přes den je zde přirozené světlo z oken, z nichž je výhled na Pražský hrad. Ale tu pravou atmosféru a energii dodají mé instalaci lidi, kteří si moje sochy prohlížejí a konfrontují se s nimi,“ dodává umělec. Komentované prohlídky se zaměřují na jednotlivé sochy, ale nabízejí také pohled do doby, kdy tato díla vznikla. Včetně sochy Jana Palacha, kterou Zoubek vytvořil v roce 1969. 
„Myslel jsem při práci na Janovu oběť a statečnost a nakonec jsem ho ztvárnil jako chodce, který se rozhodl. Je z cementu a je pokryt zlatem,“ říká sochař, jehož zatím poslední komentovanou prohlídku navštívilo přes 400 lidí.

zoubekk

Jedním z hlavních témat březnových komentovaných prohlídek bude rodina, která hrála velkou roli jak sochařově životě, tak v jeho tvorbě. Členové nejbližší rodiny – Zoubkova první manželka sochařka Eva Kmentová, jeho druhá žena Marie a děti Polana, Jasan a Eva – stáli modelem pro několik vystavených soch.
Rodina se také podílela na přípravě výstavy: na instalaci spolupracoval syn Jasan, manželka Marie pomáhala s produkcí, dcera Polana je kurátorkou výstavy.
„Jsem ráda, že se táta výstavy dožil a že ji sám koncipoval. Vybral sochy, které jsou pro něho důležité a které má rád. My ostatní – rodina a přátelé – jsme mu pomáhali, ale do jeho autorské koncepce jsme nezasahovali. Sleduji s radostí rostoucí počet návštěvníků a čtu všechny pozitivní i negativní kritiky. Provádím výstavou své přátele a chodím na rodinné workshopy, které jsou součástí doprovodných programů výstavy. Reakce dětí a jejich rodičů mě přesvědčují o tom, že jsme nepracovali zbytečně. Ale na skutečné zhodnocení otcova díla, jeho silných i slabých stránek, si budeme muset ještě počkat,“ říká Polana Bregantová.

spolanou

Olbram Zoubek s Polanou / jaro 1957

více na: www.olbramzoubek.cz

tisková zpráva

Reklama