Zajímavá výstava je nyní k vidění v pražském Obchodním domě Kotva. Zanedlouho ji budou moci lidé vidět i v jiných městech naší republiky. A mohou se tak dozvědět víc o světě lidí, kteří trpí schizofrenií.

Putovní výstava uměleckých děl pacientů se schizofrenií je součástí kampaně JSEM JAKO TY, která se snaží o osvětu a informování veřejnosti, neboť zdraví lidé často ani netuší, jak se schizofrenie projevuje a léčí.

plakát

„Zdraví lidé se neumí vcítit do vnitřního pocitu psychicky nemocného, protože to nikdy nezažili. A média dávají často psychické nemoci do souvislosti jen s negativními jevy. Změnit to je cílem této kampaně. Přeju výstavě obrovský úspěch a děkuju všem, kteří ji zorganizovali,“ řekl na podporu výstavy Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

schi

Výstava je k vidění pražské Kotvě

Název kampaně JSEM JAKO TY není vybrán náhodně. Na jednu stranu je totiž potřeba ukázat, že lidé se schizofrenií jsou jako my a je dobré snažit se jim porozumět a pomoci jim, aby mohli žít v přirozeném prostředí, na druhou stranu i my můžeme kdykoliv onemocnět! A málokdo ví, co tato nemoc skutečně obnáší.

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jaké to je žít se schizofrenií, máte možnost. Součástí výstavy je speciální kabina simulující pocity schizofreniků, která bude zdarma zpřístupněna pro veřejnost po celou dobu výstavy.

schi

Obrazy jsou zajímavé, většina jich je hodně barevných

Téměř všichni lidé, kteří onemocněli schizofrenií, vnímají okolí citlivěji. I proto jejich umělecká díla vyzařují zcela odlišný druh emocí. „Je pravda, že u lidí trpících schizofrenií pozorujeme zvýšenou citlivost vnímání a často expresivní výtvarný projev. Když se na obraz podíváme, „má sílu“. Jediným úmyslem autora bylo vydat ze sebe emoce, vlastní pocity,“ uvedl kurátor výstavy Ing. Arch. Milan Jíša.

Součástí kampaně při zahájení výstavy byla také plavba lodí po Vltavě od Štefánikova ke Karlovu mostu, kde byly vypuštěny papírové lodičky s pohledy, na nichž jsou obrazy pacientů.

schi

Papírové lodičky pro štěstí už plavou po Vltavě

Výstavu podpořila společnost Janssen - Cilag a občanské sdružení KOLUMBUS.

Kde můžete díla vidět?

Nyní v Praze:

  • do 19. 5. 2013 v OD Kotva
  • 20.–26. 5. 2013 Galerie Harfa Praha
  • 27. 5.–2. 6. 2013 Metropole Zličín Praha
  • Výstava bude dále putovat do Pardubic, Brna, Ostravy a Plzně

Abyste si o této nemoci udělali představu, můžete si pustit krátký animovaný film, který najdete na této stránce: http://www.schizophrenia24x7.cz/meet-mark. Více najdete na http://www.schizophrenia24x7.cz nebo na www.schizofriends.cz.

Více o schizofrenii:

Reklama