Krasna-prace-8149-foto-Tomas-Soucek.jpgFoto: Tomáš Souček

Přehlídka živých řemesel a lidové tvorby Krásná práce je první akcí tohoto typu v Praze po zániku institucí ÚLUV a Krásná jizba v roce 1995. Nadační fond Družstevní práce ji pořádá ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. První ročník přehlídky nabídne návštěvníkům výrobky vytvořené unikátními zanikajícími technikami a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací.
 
Chceme propojovat mistry řemesel s moderními návrháři a posouvat řemeslo a ruční práci blíže současnosti, to vše s hlubokým respektem k tradičním technikám a vzorům. Chceme pečovat o tento náš živoucí národní poklad, chránit jeho autenticitu, přivádět k němu mladé lidi a dále jej rozvíjet,“ uvádí Michaela Kádnerová a Klára Hegerová, zakladatelky nadačního fondu Družstevní práce, který výstavu Krásná práce pořádá.
 
Na akci se návštěvníci budou moci seznámit s technikami, které nemají jinde ve světě obdobu. Uvidí například opasky vyšité pavím perem, které symbolizují mužskou sílu, keramiku vyrobenou prehistorickou technikou zakuřování nebo ukázky romských řemesel. 16. listopadu si budou moci návštěvníci vyfouknout a navléknout vánoční ozdobu ze skleněných perel, jaké mívaly na stromečku naše prababičky. Součástí akce budou i přednášky a promítání dokumentárních filmů o pomíjivosti i uchovávání řemeslných tradic. Projekce budou probíhat denně od 14:30 hod. Návštěvníky čeká například snímek režiséra Jana Špáty nebo premiérové projekce filmů Renaty Šáchové.
Řemeslo zemře se starými mistry, pokud nebudou moci svůj um předat pokračovatelům. Proto chceme tuhle ‚krásnou práci‘ zpopularizovat mezi mladými lidmi formou přednášek a spoluprací s uměleckými školami,“ dodávají organizátorky výstavy. 
 
Výstava Krásná práce se koná v pražské Galerii 1 pod záštitou Hany Třeštíkové, radní hl. m. Prahy pro kulturu ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Akce proběhne díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy, Městské části Praha 1, projektu na podporu koncepčního rozvoje kultury a kreativních odvětví v Praze Kreativní Praha a sponzorům Mattoni a Pilsner Urquell.
 
Adresa a otevírací hodiny:
Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1. Otevírací doba: Po – Ne: 10:00 – 18:00

Reklama