Václav Havel fotografování údajně příliš rád neměl, přesto byl díky svému charismatu a bezprostřednosti velmi fotogenickou osobností. Smyslem výstavy není dokumentovat historické události. Chce být poctou výjimečnému člověku, kterou mu vzdávají lidé, jež měli to štěstí a čest sledovat jeho pozoruhodný život 23 let hledáčkem fotokamery.

Výstava v Křížové chodbě pražské Staroměstské radnice je vzpomínkou na Václava Havla, od jehož úmrtí uplyne 18. června půl roku. Nejde ale o vzpomínku sentimentální nebo pietní. Snímky připomínají Václava Havla vesměs plného síly, živoucího, aktivního, veselého a často i rozverného. Nepopisují jeho prezidentské počiny, ale spíš okamžiky kolem nich či chvíle soustředění nebo naopak uvolnění po státnickém vypětí. Nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky a její hráče bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem.

Václav Havel

Autoři výstavy se drželi časové osy, na níž se z dramatika a disidenta Václava Havla stal prezident republiky a poté z prezidenta opět umělec a občan. Expozice začíná dnes už legendárním snímkem Stanislava Pešky ze Škroupova náměstí v Praze, kde disident Václav Havel v prosinci 1988 promluvil na jediné opoziční demonstraci povolené tehdejším československým režimem. Sled fotografií pak zachycuje revoluční dny z konce roku 1989, první Havlovy kroky v roli prezidenta, jeho cesty po republice i do zahraničí, setkání se světovými politiky, umělci a intelektuály i chvíle rozjímání a odpočinku. V podobném rytmu výstava graduje obrazy z Havlova poprezidentského období, kdy se vrátil k tvůrčí dramatické práci, ale i tak zůstal přítomen na českém i mezinárodním politickém jevišti.

Václav Havel

Nápad na havlovskou výstavu vzešel od fotoreportérů ČTK, kteří stovku snímků z archivu ČTK i z dosud nezveřejněných kolekcí sami vybrali. Vedle proslavených fotografií, jako je třeba ta, na níž Václav Havel relaxuje pod českou vlajkou na řece v Bangkoku, s níž Igor Zehl zvítězil v roce 1995 v soutěži Czech Press Photo, uvidí návštěvníci výstavy i řadu snímků, které se v době svého vzniku do médií nedostaly. Díky výjimečnosti a bezprostřednosti okamžiků, které na nich fotoreportéři ČTK zachytili, ale možná dnes vypovídají o Václavu Havlovi o to více.

Václav Havel

Expozice je složena z prací 24 českých fotografů, kteří uplynulých více než 20 let pracovali jako fotoreportéři ČTK. Někteří z nich zůstávají agentuře věrní i dnes, další působí v jiných médiích nebo i zcela změnili profesi. Díky nim a ostatním fotoreportérům a zpravodajům ČTK obsahuje v současné době fotografický archiv ČTK, včetně elektronické Fotobanky ČTK, přes 14.000 snímků Václava Havla. Jde tak patrně o největší a nejucelenější kolekci Havlových prezidentských fotografií na světě.

Václav Havel

Křížová chodba Staroměstské radnice nebyla pro tuto výstavu vybrána náhodně. Už po léta vždy na podzim hostí tyto historickými událostmi prodchnuté prostory expozici vítězných snímků nejprestižnější české fotografické soutěže Czech Press Photo, a staly se tak tradičním místem setkávání znalců a fanoušků novinářské fotografie.

Václav Havel

Výstava je složená z velkoformátových snímků v pevných rámech s antireflexními skly. Díky tomu je možné ji instalovat i na jiných místech.

K výstavě řekli:

Jiří Majstr, generální ředitel ČTK
„Chápeme ji jako poctu Václavu Havlovi, prezidentu a člověku, jehož život a dílo ve svobodných podmínkách naší země dokumentovali fotoreportéři ČTK takřka každý den. Vznikla jako spontánní nápad těch, kteří měli možnost sledovat Václava Havla uplynulých více než 20 let hledáčkem reportážního fotoaparátu. Fotografie jsme vybírali spíš ve snaze ukázat zajímavé okamžiky, než abychom se řídili historickými milníky. Věříme, že výstava zaujme nejen pamětníky, ale i mladší generace, žáky a studenty, pro něž může být i vhodným doplňkem při poznávání našich nejnovějších dějin. Výstavu pořádá ČTK jako neziskovou akci. Pokud utržíme na vstupném víc, než kolik vynaložíme na náklady, půjdou peníze na digitalizaci našeho fotografického archivu, který je unikátní obrazovou kronikou dějin republiky.“

Petr Mlch, šéfredaktor fotoarchivu a Fotobanky ČTK
„Pod heslem Václav Havel najdete v databázi Fotobanky ČTK přes 14.000 snímků. Neváhám říct, že Václav Havel byl v rámci naší agentury nejfotografovanější osobností v dějinách. Na výstavě neuvidíte fotografie z posledního rozloučení s Václavem Havlem loni v prosinci - i to by vydalo na další samostatnou výstavu. Chceme vzpomínat na živého, činorodého, veselého člověka, jak ho ze své práce znali fotoreportéři ČTK. Ačkoli je výstava složená z fotografií více než dvou desítek autorů, vypovídá o jediném - že Václav Havel byl zcela výjimečnou osobností.“

Výstavu pořádá Česká tisková kancelář.

Autoři fotografií:

Michal Doležal, Vladislav Galgonek, Martin Gust, Libor Hajský, Jaroslav Hejzlar, Petr Josek, Michal Kamaryt, Michal Krumphanzl, Petr Matička, Alexandra Mlejnková, Jana Noseková, Tomáš Novák, Luboš Pavlíček,
Radek Petrášek, Stanislav Peška, Igor Šefr, Kateřina Šulová, Judita Thomová-Mauerová, Jan Třeštík,
Tomáš Turek, Karel Vlček, René Volfík, Stanislav Zbyněk, Igor Zehl.

Autoři výstavy:

Petr Mlch, Vladimír Hofman, Michal Kamaryt, Michal Krumphanzl, Stanislav Zbyněk

Adjustace fotografií:

Rámařství Veverka, rámy Thalu

Grafika výstavy:

Kafka Design

Umístění výstavy:

Křížová chodba Staroměstské radnice
Staroměstské náměstí 3/1
110 00 Praha 1
GPS souřadnice: 50°5'12.880“N, 14°25'13.801“E

Otvírací hodiny:
Pondělí 11:00 - 18:00
Úterý až neděle 9:00 - 18:00

Vstupné:
Základní vstupné 120 Kč
Zvýhodněné vstupné (děti do 15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P) 60,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 240,- Kč, za další dítě 40,- Kč
Školní skupiny nad 10 osob 40 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma (na 10 žáků nejvýše 1 dospělý)

Informace též na http://www.ctk.cz/vystava-prezident-vaclav-havel/.

Reklama