V probíhajícím roce bylo přijato několik významných legislativních opatření, jejichž cílem je podpořit rodiny v době, kdy jeden z rodičů přeruší pracovní kariéru, aby mohl osobně pečovat o dítě v rámci mateřské, potažmo rodičovské dovolené.

Poslanci zdvojnásobili porodné
Poslanci schválili porodné na dvojnásobných 17 500 korun. Bez problémů prošel i tisícikorunový příspěvek pro děti na první školní výbavu. O krocích vlády jsme již informovali dříve – před volbami ZDE a o takzvaném pastelkovném TADY. Pastelkovné již získala řada letošních prvňáků.


Vzroste i rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna zvýší na zhruba 7600 korun. Oproti stávající úpravě jde o zvýšení více jak dvojnásobné. Přijatá výše rodičovského příspěvku by měla významně posílit finanční situaci rodin v průběhu osobní, celodenní a řádné péče o dítě do 4 let věku. Státní kasu takové rozhodnutí vlády zatíží 12ti miliardami korun navíc.

Stát je dnes štědřejší i jinde 
Rodiče už si mohou bez omezení přivydělávat, i když se starají o dítě.
Letos od února je mohou i každý den dovést na čtyři hodiny do školky, a o dávku nepřijdou.
Peníze navíc tak budou moci využít třeba na chůvu.

Může si tedy rodič dovolit jít v rámci mateřské dovolené pracovat?
Ve většině případů to není výhodné. Velkou část platu zaplatí totiž rodiče za paní na hlídání. Vyplývá to ze studie OECD.
Jenže dlouhodobé setrvávání doma zase zhoršuje rodiči (většinou stále ženě) podmínky pro přijetí v zaměstnání. Zaměstnavatel mu drží místo jen do tří let dítěte. Od státu však může mít podporu ještě o rok déle. Na problém zaměstnatelnosti žen po mateřské dovolené upozorňují různá média již delší dobu. Problémem se zabývají některé neziskové organizace a dokonce i  ministerstvo práce a sociálních věcí, které ve spolupráci s Českou televizí připravilo cyklus reportáží, ve kterých se dozvíte, co je potřeba udělat před nástupem do práce, jaké máte možnosti při hledání nového zaměstnání, na co si dát pozor při přijímacím pohovoru a řadu dalších důležitých informací.

Jak se na situaci díváte vy? Šla byste raději pracovat, nebo byla radši s dětmi doma? Uvítala byste spíše kratší dovolenou za více peněz nebo dlouhou za málo? Donutil by Vás stávající příjem 3600 Kč ke zkrácení dovolené? Přinesou Vám zmíněné změny výrazné ulehčení situace na rodičovské dovolené? Odpovězte nám na pár otázek v anketě, kterou jsme připravili.

Právě ZDE ANKETA K TÉMATU.
Výsledky této ankety uveřejní během příštího týdne ve svém článku MF Dnes.

Zdroje: MF Dnes, novely zákona o státní sociální podpoře a zákona o životním minimu, Gender Studies

Reklama