Lidé s diagnózou spojenou s ledvinami a jejich onemocněním si mohou všimnout, že jim jejich lékař pozorně sleduje krevní tlak. Ptáte se proč? Pokud trpíte vysokým tlakem neboli hypertenzí, je pravděpodobnější, že se stav vašich ledvin bude zhoršovat a možná se objeví také problémy se srdcem. Proto je pravidelná kontrola krevního tlaku velice důležitá.

pre.jpg
Foto: Shutterstock

Tichý, ale nebezpečný

Lidé, kteří mají vysoký tlak, o tom často vůbec nevědí: v běžném životě totiž nemají žádné potíže. Jediným způsobem, jak vysoký tlak bezpečně odhalit, je tedy jeho měření. Proto byste si tlak měli nechat změřit při každé návštěvě lékaře. „Pokud trpíte onemocněním ledvin, lékař vám může zároveň provést krevní testy, aby zkontroloval funkci ledvin a hodnoty dalších látek, jako je například draslík. Zároveň lze také zjistit přítomnost bílkovin v moči, což může být další signál problémů s ledvinami. Není také od věci změřit si tlak občas sám doma,“ doporučuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Souvislost mezi ledvinami a krevním tlakem 

Vysoký krevní tlak může časem poškodit vaše cévy. Důležité orgány – například ledviny – pak mohou začít trpět nedostatečným přívodem krve. Vysoký tlak také poškozuje malé filtrační jednotky v ledvinách a ty potom mohou přestat odstraňovat odpadní látky a přebytečné tekutiny z krve. Výsledkem může být nahromadění přebytečných tekutin v cévách, a ještě větší zvýšení krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může být také příznakem onemocnění ledvin; ty totiž hrají klíčovou roli při udržování tlaku v normě. Nemocné ledviny nejsou schopné tlak účinně regulovat, a ten v důsledku toho stoupá.

Držte se předepsaného plánu 

Pokud vám lékař zjistí vysoký tlak, dostanete od něj plán léčby. Jeho součástí budou pravděpodobně změny v životním stylu a léky. „Dodržujte instrukce svého lékaře a sdělte mu každý problém či příznak, který se objeví. Léky je nutné brát i poté, co se váš krevní tlak vrátí k normálu – ukončení medikace musí nařídit lékař,“ doplňuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D.

MĚJTE SVŮJ KREVNÍ TLAK POD KONTROLOU:
• Choďte na všechny plánované lékařské prohlídky.
• Zeptejte se lékaře, jak si měřit krevní tlak doma.
• Naměřené hodnoty si každý den zapisujte a při prohlídce je ukažte lékaři.
• Léky na snížení tlaku berte přesně, jak vám je lékař předepsal, a to i když se zrovna cítíte dobře. 
• Vedlejší účinky léků hlaste svému lékaři. Nikdy však nepřestávejte brát léky bez porady s lékařem.
• Poctivě dodržujte dietu a cvičební plán. 
• Pokud potřebujete dietu upravit, navštivte nutričního terapeuta. 
• Nebojte se na cokoliv zeptat! Otázky si můžete sepsat a přinést je na prohlídku ke svému lékaři.

Zdroj informací: Tiskové materiály, rozhovor s MUDr. Roman Štilec, Ph.D. primářem dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích

Reklama