Arteriální hypertenze neboli vysoký krevní tlak už dávno není problém stárnoucích důchodců. V současnosti trpí celá čtvrtina dospělé populace hodnotami vyššími než je 140/90! Je to masově rozšířené onemocnění, o kterém se někdy hovoří jako o neinfekční epidemii.

blood

Proč?

U většiny případů to nikdo neví. Je to zkrátka jedna z civilizačních daní za luxus, ve kterém, z historického pohledu, žijeme. K tomu, aby se hypertenze projevila, je potřeba souhra více nepříznivých okolností. Hovoří se o dědičných dispozicích, nadměrném solení, obezitě, alkoholu, cigaretách, stresu, příliš hektickém a nepravidelném způsobu života.

U malého počtu nemocných to může být v důsledku nějakého jiného onemocnění jako například nemoci ledvin, štítné žlázy, kůry a dřeně nadledvin, hypofýzy, některé neurologické nemoci (nitrolební hypertenze) nebo zúžení aorty - hlavní tepny, která vede ze srdce. Vysoký krevní tlak může také vzniknout v těhotenství.

Jak se ale takovémi mladému hypertonikovi žije? Je nějak omezen, cítí potíže? Zeptala jsem se naší redakční kolegyně Lindy, která je jedna z nejmladších v naší redakci a hypertenzí se trápí od svých 15 let.

Kdy si zjistila, že máš vysoký krevní tlak?
Přišla na to úplně náhodou doktorka na alergologii, a protože to byla bývalá internistka, zhrozila se a hned se ptala, zda beru nějaké léky. Hned mi doporučila si dojít k nějakému internistovi. Pak následovala různá vyšetření. Bylo mi asi šestnáct, myslím.

Předcházely tomu nějaké potíže?
Neměla jsem žádné problémy, nevěděla jsem o tom.

Jak probíhala léčba?
Byla jsem na zátěžových testech a na dalších vyšetření. Následovalo nasazení léků.

Bylas nebo jsi kvůli tlaku nějak fyzicky omezovaná?
Nikdy jsem neměla nic zakázaného. Věnovala jsem se sportu a nijak mě to neomezovalo.

Pomohly ti léky trvale, nebo je budeš muset užívat stále?
Léky musím užívat stále, bez toho to nejde.

Víš, proč zrovna ty trpíš hypertenzí?
Na nic se nepřišlo, všechna vyšetření jsou v pořádku, dokonce mě stále chválí za extrémně nízký cholesterol a ptají se, jak to dělám. Jinak v rodině nikdo vysokým krevním tlakem netrpí.

Reaguje tvůj tlak na změny počasí či tlaku vzduchu?
Někdy cítím, že mi není úplně dobře, mám takové slabé chvilky, zvlášť v kombinaci s nedostatkem spánku.

Kdy se cítíš nejhůř, a co ti naopak pomáhá?
Pomáhá klid a hlavně psychická pohoda. Ale s tím bojuji pořád. Navenek vypadám jako naprostý kliďas, opak bývá pravdou. Možná i to je důvod, jak si tlak zbytečně zvyšuji, ale to je práce spíš pro psychologa.

Jak často musíš podstupovat kontroly u lékaře?
Kontrola u lékaře je třeba jen jednou za dva roky, ale teď, když jsem přecházela na jiné léky, jsem pod kontrolou více. Ale musím se kontrolovat sama. Mám svůj přístroj, kterým si tlak měřím.

Otravuje tě vysoký tlak v osobním životě – sportu, přílišné námaze, horkém počasí, únavě…
Nejvíc je to znát, když člověk málo spí, pak to druhý den samozřejmě cítím. Co se týká sportu, mám ho povolený, pokud to nebude na profesionální úrovni. V létě jsem byla v Itálii na týdenním beach volejbalovém kempu, kdy jsme měli dvoufázový trénink, a tak mi občas nebylo moc do skoku! Ale lékař tvrdí, že by prášky na tlak měly udržet i tep, což se mi nepotvrdilo. Proto teď začínám brát prášky jiné, které by měly fungovat lépe.

Trpíte vysokým krevním tlakem? Jak to řešíte?

Reklama