Jet do Vysokých Tater má smysl nejen pro milovníky hor, ale i pro každého, kdo hledá krásu přírody, klid, dobrodružství nebo zdraví prospěšný pobyt.
Tatranský vzduch je prokazatelně léčivý, je ideální pro lidi s dýchacími potížemi nebo alergiemi. Díky jedinečným léčivým účinků místního klima jsou Vysoké Tatry už mnoho let vyhledávané návštěvníky z celého světa. Neobyčejná čistota vzduchu, sluneční svit, přesycené tatranské ovzduší vonnými silicemi a mnohé další aspekty určitě i vás přesvědčí o ozdravných účincích této oblíbené destinace.
Foto: Shutterstock
Proč přijet do Tater za turistikou?
Tatry mají duši – jsou divoké, poetické a blízké zároveň. Na území Tatranského národního parku najdete přibližně 600 Km horských chodníků, které jsou značené a zavedou vás k nejzajímavějším místům Vysokých Tater. Turistické chodníky se vinou dolinami, umožňují výstupy k oblíbeným turistickým chatám, na některé náročné i méně náročné vrcholy, stejně tak i přechody přes horská sedla. Všechny turistické chodníky, určené pro pohyb návštěvníkům v Tatranském národním parku jsou vyznačené značkami v barvě červené, zelené, červené a žluté.
Foto: Klára Křížová
Jak se připravit na vysokohorskou túru? Tady je několik důležitých rad:
- Zkontrolujte si průběh túry na mapě nebo v průvodci
- V případě potřeby si domluvte horkého průvodce
- Na túru vyrazte brzy ráno a vraťte se do setmění
- Při sestupu počítejte s časem, který je skoro stejný jako pro výstup (je to běžně kolem 70% času výstupu)
- Při pohybu v horském terénu pro úlevu používejte trekové hole, pomohou vám v bezpečné chůzi
- Na každou túru se oblečte přiměřeně ročnímu období, náročnosti túry a její délce
- V případě, že budete potřebovat pomoc v nouzi volejte Horskou službu, číslo je 18300
- Myslete také na dobré cestovní pojištění, Každý návštěvník je povinen v případě zásahu horské službě uhradit náklady spojené s výkonem záchranné akce nebo pátrání
Výstupy na vrcholy
Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím Karpat a malým, ale impozantním "velkým pohořím" – s vrcholy přesahujícími 2 600 metrů, jako je Gerlachovský štít, Lomnický štít nebo Rysy.
Foto: Klára Křížová
Jaký vrchol ve Vysokých Tatrách si vybrat pro túru?
Vylézt na vrchol hory v Tatrách je zážitek, který v sobě spojuje fyzickou výzvu, duševní klid a hluboký pocit naplnění. Lákají vás takové aktivity? Vylézt na zajímavý tatranský vrchol? Mít krásný pocit z toho, že jste na hoře, na kterou jste si naplánovali vyjít? Ve Vysokých Tatrách je sedm vrcholů, na které se můžete vydat bez horského vůdce. Turistické značky vedou ve Vysokých Tatrách na tyto šíty:
- Jahňačí štít 2 229 m
- Kriváň 2 494 m
- Koprovský štít 2 367 m
- Predné Solisko 2 093 m
- Rysy 2 499 m
- Slavkovský štít 2 459 m
- Východná Vysoká 2 428 m
Léto je čas na horské túry
Pokud Tatry neznáte, je nyní ten správný čas sem vyrazit. Od 1. června se otevřela sezóna a i vysokohorské chodníky jsou nyní otevřené všem. Možná jste tady byly dávnoa rádi na to vzpomínáte. Proč si neosvěžit paměť a podívat se, co se tady změnilo? Jak vypadají horská městečka a jak dobře vaří v místních kolibách? Tatranské chodníky si užijí všichni, nemusíte být zrovna aktivní horolezci. Vybrané chodníky se dokonce zpřístupňují i hendikepovaným. Jedná se o trasy s asfaltovým nebo štěrkovým povrchem. Patří mezi ně například cesta na Popradské pleso nebo cesta na Hrebienok, je jich celkem 5.
Foto: Klára Křížová
Oblíbené lanovky
Tatranské lanovky jsou nejoblíbenějším způsobem, jak si zpříjemnit pobyt a túry po Vysokých Tatrách a dobře je poznat. Odhalí vám hory z jiné perspektivy a ušetří vám čas pro výstup. V rámci výletů po tatranských chodnících můžete využít i tyto lanovky:
- Skalnaté Pleso – Lomnický štít
- Skalnaté Pleso – Lomnické sedlo
- Tatranská Lomnica – Skalnaté Pleso
- Starý Smokovec – Hrebienok
- Štrbské Pleso – Solisko
Foto: Klára Křížová
Zážitky, které vás budou bavit
Ve Vysokých Tatrách můžete zažít spoustu zážitků a vaše dovolená může být aktivní. Je jen na vás, co si vyberete a vyzkoušíte. Je to například golf, let balónem, cyklistika, paragliding, jízda na horských kárách, koloběžky, vyhlídkové lety, aquazorbing, rafting nebo ledování medvědů. Na své si přijdou všechny věkové kategorie. Pokud cestujete s dětmni, najdete v Tatrách několik zábavných parků jako je například Veveričí lanový park na Štrbském plese, lanový park v Tatranské Lomnici u Jazierka nebo lanový park v Tatranské Dolině.
Pokud rádi běháte a máte rádi výzvy, pak v Tatrách vyzkoušejte několik běžeckých tratí nebo se proběhněte jen tak v přírodě. Milovníci Nordic walkingu si tady budou připadat jako v ráji.
Chcete je projet na člunu ve vysokých horách? Pak si vyzkoušejte jízdu na jezeře Štrbské pleso. Můžete se kochat výhledem na štíty Soliska, Patria nebo Vysokou, plavba je velmi romantická a jde o jedinečný zážitek. Jezero Štrbské pleso se zařadilo mezi TOP 77 v soutěži „New Wonders of Nature“ (2009).
Foto: Klára Křížová
Jen kousek za hranicemi
Vysoké Tatry najdete jen pár hodin od hranic s Českem. Můžete přijet vlakem (např. do Popradu) nebo autem – a na místě se dopravovat tatranskou električkou nebo oblíbenými lanovkami.
Důležité informace:
Kontakty Horští vůdci
- Spolek horských vůdců Vysoké Tatry tatraquide.sk
- Mountain Proguiding mountainproguiding.com
Kontakty horští průvodci
Nový komentář
Komentáře
Tatry miluju – je to nádherný kus přírody, kam se ráda vracím každý rok. Spousta lidí ale neví, že na rozdíl od Česka nejsou zásahy horské služby na Slovensku zdarma. Stačí uklouznout, zabloudit nebo se unavit víc, než člověk čekal, a vrtulník nebo pátrání může stát i desítky tisíc. Sama mám zkušenost, kdy si kamarád vyvrknul kotník na cestě z Rysů a nebýt dobrého cestovního pojištění od AXA, dost by se mu ten výlet prodražil. Když už investujeme do výbavy a pobytu, stojí za to mít i klid v hlavě, že v nouzi bude o nás postaráno.