WARWICK – Obavy, že boty na vysokém jehlovém podpatku vedou ke kolenní artritidě, jsou podle vědců z University of Warwick neopodstatněné.
Naopak díky nim mohou ženy uniknout bolestem kolenou ve vyšším věku.

Odborníci zjistili, že zhruba sedmi a půl centimetrové podpatky mají přímou souvislost s redukcí problémů s klouby. Stačí si v nich třeba několikrát týdně zatančit.
Daleko větší vliv na potíže s koleny má nadváha před čtyřicátým rokem věku, náročná fyzická práce a dřívější zranění kolene.

"U žen, které kouří, mají nadváhu a dělají hodně těžké domácí práce, jako je třeba drhnutí podlahy, se bolesti kolenou v pozdějším věku rozvinou daleko častěji. Ženy chodící v botách s podpatky ale mohou být klidné. Jejich módní doplněk jim problémy rozhodně nezpůsobí, spíše je před nimi ochrání," uvedla profesorka Margaret Thorogoodová z lékařské fakulty.
Fakt, že boty na jehlovém podpatku nezpůsobují kolenní artritidu, potvrdil průzkum provedený mezi sto jedenácti ženami ve věku od padesáti do sedmdesáti let.
Všechny, které je nosily, bolestmi kolen netrpěly.

Studie, jejíž výsledky zveřejnil Journal of Epidemiology and Community Health, tak vyvrátila dřívější domněnku, že se u žen vyskytuje kolenní osteoartritida dvakrát častěji než u mužů právě kvůli tomu, že nosí vysoké podpatky.