Odborný časopis European Urology otisknul zajímavou studii italské lékařky Cerrutové, která vytáhla do boje za nošení vysokých podpatků. Tvrdí, že to není jen sexy, ale zároveň i zdraví prospěšné. Někteří odborníci tvrdí, že podpatky způsobují řadu nemocí, kuřími oky počínaje a paranoidní schizofrenií konče. Tuhle image podpatků se snaží doktorka Cerrutová napravit.

Podle jejích výzkumů má nošení bot na vysokém podpatku vliv na správné držení těla. Předmětem studie byla necelá sedmdesátka žen, které ještě nedosáhly hranice padesáti let věku. Ženy nosily boty na podpatku, jejichž nohy svíraly se zemí úhel patnácti stupňů. Nejenom že se ukázalo lepší držení těla, ale zároveň byla naměřena menší elektrická aktivita pánevního dna.

To ukazuje, že určité svalové partie se díky tomu mohou lépe uvolnit, posilovat a stahovat se. Svalstvo pánevního dna je aktivní partií například při sexu, ale navíc má přímý vliv na dělohu, močový měchýř a střevní trakt.

Posilování pánevního svalstva není podle Cerrutové nutné, budou-li ženy chodit na středně vysokých podpatcích, což je asi sedm centimetrů. Pomůže to posílit ochablé svalstvo po porodu bez speciálních cviků. Zkrátka renesance dávno zavržených názorů.

Zdroj: European Urology

Nosíte boty na podpatku? Pociťujete prospěšné působení na pánevní partie? Nebo je výzkum nesmyslný pokus lékařky o popularitu?

Celodenní SOUTĚŽ o skvělé ceny:
2. slovo soutěžní věty 
je v článku Co s sebou do porodnice? Najděte pasáž, ve které jsou doporučení pro zpříjemnění pobytu v porodnici. Pak už to bude jednoduché, hledané slovo je prvním slovem v první závorce této pasáže článku.
Kompletní sestavenou větu vkládejte SEM!

Reklama