Život není spravedlivý. Někdo se láduje ostošest a nepřibere ani gram, jiný tloustne snad jen samotným pohledem na tu či onu oblíbenou pochoutku. Na vině je často příliš pomalý metabolismus, který může mít nejrůznější příčiny. Jaké jsou ty nejobvyklejší?

6227397f8d6cfobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rychlost spalování ovlivňují čtyři klíčové faktory: Bazální metabolismus (množství energie nutné pro udržení všech vitálních funkcí člověka), termický efekt jídla (množství energie spálené trávením a vstřebáváním jídla; obvykle je to 10 % spálených kalorií denně), cílená fyzická aktivita (množství kalorií spálených cvičením) a termogeneze necvičebních činností (množství kalorií spálených jinými činnostmi, například stáním, vrtěním se, domácími pracemi apod).

Genetika

Do vínku dostaneme ledasco, třeba i pomalejší spalování. Možná to není fér, ale dá se s tím pracovat. Prvním krokem je nepoužívat tuto skutečnost jako výmluvu, proč se vám opakovaně nedaří zhubnout. Geny změníte jen sotva, ale zdravý a dostatečný pohyb mohou vašemu spalování citelně pomoci. Důležité je vytrvat.

Hormony

Existují fyziologické procesy, které metabolismus zpomalují. Patří sem kolísání a úbytek hormonů během menopauzy, špatná činnost štítné žlázy, cukrovka, stejně jako vysoká míra stresu. Zásadní je odhalit samotnou příčinu a zaměřit se na její odstranění či eliminaci.

Nedostatek spánku

Kvalitní spánek v dostatečné délce jde ruku v ruce se stabilním, dobře fungujícím metabolismem. Když se noc co noc převalujete, nemůžete usnout, případně se často budíte, je pro vaše tělo těžší využívat správně přijatou energii. Má následně tendenci ukládat ji do zásoby. Zaměřte se tedy na správnou spánkovou hygienu, díky čemuž bude váš organismus s energií lépe hospodařit a v případě potřeby se vám bude dařit i snadněji hubnout.

Časté diety

Méně je v tomto smyslu více, alespoň v souvislosti s počtem držených diet. Patříte-li k chronickým dietářům, je víc než pravděpodobné, že se váš organismus dříve či později situaci přizpůsobí a přejde na úsporný režim. Zjednodušeně řečeno - bude si pamatovat hladová období a preventivně si dělat zásoby na horší časy. Čím více diet budete držet (a čím extrémnější budou), tím více si rozhasíte metabolismus. Cesta ven vede přes trpělivost a důslednost, aby vám vaše tělo znovu „uvěřilo“. Nastavte si zdravý jídelníček bez zbytečných výstřelků a držte se ho.

Špatný pitný režim

Také nedostatečný pitný režim a vyprahlý organismus zdraví ani správně fungujícímu metabolismu nesvědčí. Voda je zásadní pro schopnost přežití, najdete ji ve všech živých organismech. Tělo dospělého člověka obsahuje okolo 60 % vody. Pokud dlouhodobě pijete málo, ovlivní to řadu fiziologických procesů v těle, rychlost metabolismu a schopnost hubnout nevyjímaje. Zaměřte se na svůj pitný režim, a kromě vody zkuste i zelený čaj. Podle některých studií  může zelený čaj díky obsahu kofeinu a některých rostlinných sloučenin zrychlit váš metabolismus o 4-5 %.

wa.jpg
Foto: Shutterstock

Nedostatek vápníku

Vápník nepotřebují jen vaše kosti a zuby. Jde o klíčový minerál také v souvislosti s rychlostí metabolismu. Řada lidí nicméně trpí jeho nedostatkem. Získat jej můžete samozřejmě z mléka a mléčných výrobků, vysoké množství obsahuje třeba mák, chia semínka, luštěniny, mořské ryby a další.

Vysoká teplota v místnosti

Možná jde o pro vás překvapivou informaci, ale i příliš vysoká teplota v ložnici či jiných místnostech může mít za následek pomalejší metabolismus. A naopak – spíte-li v chladnějším prostředí, má vaše tělo více práce s udržením teploty a v konečném důsledku vydá vyšší množství energie. Chcete-li rozproudit svůj metabolismus, otočte kolečkem termostatu směrem k nižší teplotě.

Užívání některých léků

Také některé léky mohou mít za následek zpomalení metabolismu. Do této skupiny patří především antidepresiva a některá antipsychotika, léky zpomalující srdeční frekvenci a řada dalších. V této souvislosti je třeba konzultovat případné „podezření“ s ošetřujícím lékařem a hledat společně cestu ven.

Nepravidelné stravování

Nepravidelné stravování může mít shodné následky jako časté držení redukčních, především extrémních diet. Čas jídla je podobně důležitý jako jeho složení. Jíte-li nahodile a neorganizovaně, můžete svůj metabolismus po nějaké době rozhodit, a dokonce zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pokuste se své stravování zpravidelnit a jednotlivé chody jíst vždy v přibližně stejný čas.

Mezi nejčastější příznaky pomalého metabolismu patří rychlé přibývání na váze, a naopak neschopnost zhubnout, častější pocit vyčerpání, zimomřivost, chutě na sladké, suchá kůže nebo oslabené vlasy. Zaznamenáte-li některé z těchto příznaků, nepodceňujte je a nevnímejte jako běžnou věc. Hledejte příčinu (ne vždy musí jít o důsledek pomalého metabolismu) a samozřejmě řešení.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.comwebmd.com/diet, healthline.com/nutrition/6-mistakes