Měla by pomáhat. Ale někdy mohou i škodit. Celosvětově jejich spotřeba roste a tento trend se nevyhýbá ani České republice. O čem je řeč? O antidepresivech!

nejen na chvíliV posledních letech se spotřeba antidepresiv celosvětově zvýšila, na což už dlouhou dobu ve svých zprávách varovně upozorňuje například Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Nárůst spotřeby těchto farmak, který v západních zemích před lety začal, samozřejmě může souviset i s vleklou ekonomickou krizí, která uvrhla celou řadu lidí do strachu a sociální nejistoty. V jistém smyslu se tak rostoucí spotřeba antidepresiv může jevit jako logická záležitost. Zde je ovšem třeba podotknout, že za nadužíváním antidepresiv se mohou ukrývat i jiné důvody, než je jen rostoucí počet pacientů s psychickými nemocemi.

Jedním z takových důvodů může být i to, že lékaři často předepisují antidepresiva i tam, kde již existuje jiný, specifický lék, s jehož pomocí by bylo možné pacientův zdravotní problém řešit. Tato skutečnost se týká například předčasné ejakulace nebo problémů s močovým měchýřem, přesněji řečeno takzvaného syndromu bolestivého močového měchýře.  

O jaké problémy se jedná?

Diagnostikovat syndrom bolestivého močového měchýře není jednoduchou záležitostí. Zpravidla se k němu dospěje až na základě složitých vyšetření, která vyloučí ostatní urologické obtíže. Tento syndrom nutí pacienta k častějšímu močení během dne a také v noci, přičemž močení je navíc provázeno zvýšenou bolestí. Mnohdy se jedná o bolesti tak silné, že pacienta zcela, či přinejmenším částečně vyřazují z běžných denních aktivit. „Pokud pacient trpí syndromem bolestivého močového měchýře, nejsou antidepresiva opravdu tou nejvhodnější formou léčby. Mohou sice pacientovi ulevit po psychické stránce, ale samozřejmě naprosto neřeší samotnou podstatu jeho problému, což je to nejdůležitější,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Předčasná ejakulace je sexuální dysfunkce, díky které mají muži tendenci ejakulovat přibližně do dvou minut po začátku sexuálního styku. To po čase samozřejmě může mít vliv nejen na kvalitu samotného sexuálního života, ale také na kvalitu života partnerského. Možnost rozpadu vztahu je pak zpravidla tím motivem, který muže přivede až do lékařské ordinace.  Může se však stát, že lékař, který není dostatečně informován o aktuálních možnostech léčby sexuálních dysfunkcí, předepíše antidepresiva i na tento problém.  Taková medikace nemusí být vhodná a to zejména ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že antidepresiva jsou specificky určena k řešení jiných problémů, než jsou sexuální dysfunkce a za druhé proto, že antidepresiva mohou mít řadu vedlejších účinků, jako například zažívací potíže, bolesti hlavy nebo apatie. „U některých nemocných mohou antidepresiva zhoršovat erektilní funkci (tj. ztopoření pohlavního údu), mohou také vést se snížení sexuální apetence (chuti na sex), až ke ztrátě libida, či úplné ztrátě orgasmu i ejakulace,“ dodává sexuoložka Taťána Šrámková z Fakultní nemocnice v Brně. Více se o předčasné ejakulaci můžete dozvědět na stránkách www.nejennachvili.cz.

Jak vypadá situace s nadužíváním antidepresiv u nás?

Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se problém nadužívání antidepresiv nevyhýbá ani České republice. I naše země tak sleduje stejný trend, jaký v posledních letech nastoupily státy na západ od nás. V tomto případě se ale rozhodně nejedná o pozitivní zprávu. Z údajů SÚKL vyplývá, že v roce 2002 bylo do tuzemských lékáren dodáno přes 3 miliony balení antidepresiv. Během deseti let byl ale zaznamenán stoprocentní nárůst na více než 6 milionů v roce 2012 a ještě o něco vyšší dodávky (6,2 mil.) doputovaly do lékáren i v průběhu roku 2013. Údaje za rok 2014 bohužel z trendu posledních let nijak výrazně nevybočují – podle SÚKL bylo vloni do lékáren dodáno 6, 037 milionů balení antidepresiv. Relativně vysoká spotřeba psychofarmak, kterou můžeme v ČR v posledních několika letech sledovat, tak není způsobena jen nárůstem pacientů s psychickými poruchami, ale také neodpovídající medikací u pacientů, kteří se potýkají se zcela jiným typem onemocnění.

Reklama