Blatiny.jpg

Jednodenní výlet začíná v Zámku Žďár nad Sázavou. Doporučujeme zaparkovat přímo na zámeckém parkovišti, odtud je to pár metrů na zámeckou terasu, kde si můžete zamknout kola k několika cyklo-stojanům. Zámek je také držitelem certifikátu Cyklisté vítáni, rádi vám zde zapůjčí základní vybavení pro opravu kol, lékárničku, vyberete si také ze široké nabídky map a výletů do okolí, připravena je také úschovna zavazadel. Na zámecké recepci si můžete vybrat, zda po cestě zamíříte nejdřív do zdejší kavárny, obchůdku se suvenýry či si rovnou zvolíte některý z mnoha zážitků, které zámek nabízí. Doporučujeme navštívit oblíbené Muzeum nové generace – multimediální muzeum, které vypráví téměř 800 let starý příběh tohoto místa, a kde si to své najde návštěvník každé generace. Dovnitř muzea vás bez problému pustí dokonce s pejskem.

Zelena-hora.jpg
Foto: Se svolením města Žďár nad Sázavou

Pokud jste zdatní cyklisté a nebojíte se rychlejší jízdy po delším zdržení na zámku, můžete ještě vyrazit na komentovanou procházku areálem Po stopách Santiniho, kterou si milovníci baroka mohou spojit také s návštěvou výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Venkovními prostory barokního areálu se můžete projít také sami bez průvodce. Věřte, že váš pohled při příchodu na zámeckou terasu upoutá poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který jako by stál na stráži nad Konventním rybníkem, zámeckým areálem a celým městem. Byl postaven na počátku 18. století geniálním architektem Santinim ve stylu barokní gotiky. My dnes máme před sebou ještě spoustu kilometrů, proto jeho detailní prohlídku nestihneme. Rozhodně si ji ale nenechejte ujít při některém z vašich dalších výletů na Vysočinu.

Náš tip: 

Je velmi pravděpodobné, že se na zámku během vaší návštěvy bude konat krátkodobá výstava nebo některá z mnoha zámeckých akcí. Na zámecké recepci se nachází také Turistické informační centrum, kde vám pracovníci rádi poradí tip na váš cyklovýlet nebo doporučují dobrou restauraci po cestě.

Blatiny-2-.jpg

Foto: Se svolením města Žďár nad Sázavou

Vzhůru na kole za krásami Vysočiny

Ze zámku se vydáme po hlavní silnici až do Přírodní památkové rezervace Světnovské údolí. Cestou lesem potkáme ještě Přírodní rezervaci Olšina u Skleného a kousek za Třemi studněmi se napojíme na hlavní silnici, která nás dovede až na Fryšavu pod Žákovou horou. Zde se můžeme krátce zastavit u sousoší Michala Olšiaka „Houby“ a pokračovat do Kadova kde na nás čeká skvělý oběd v restauraci Klokočí. Restauraci nemůžeme minout, budeme kolem ní projíždět, takže my určitě doporučujeme zastavit, slézt z kola a dát si tady pořádný nášup.
Pokračujeme do obce Krátká, kde projedeme kolem kaple sv. Cyrila a Metoděje a další odbočkou pojedeme vlevo a alejí pokračujeme až na Blatiny a lesem potom až na Milovy. 

Až uvidíme ceduli Poslední míle, odbočujeme vlevo a pokračujeme na rozcestí Dráteníčky – pokud máme dost energie, zhruba půl kilometru od rozcestí se nachází skalní útvar Dráteníčky, oblíbený mezi horolezci. Odtud už bude trasování velmi jednoduché – zpátky na zámek pojedeme po celou dobu „po červené“. Mineme Malinskou skálu, další z místních skalních útvarů, také rozcestí Pod Lisovskou skálou a Devět skal rozcestí, odkud sjedeme k Rumpoltovu mlýnu, na rozcestí pod Žákovou horou, U Snítku a hlavní silnici přejedeme kousíček před obcí Cikháj.

vylet-2-Velke-Darko.jpg

Foto: Se svolením města Žďár nad Sázavou

Další naše zastavení na červené turistické trase bude na Tisůvce – Čertově kamení a odtud přes rozcestí Zubačka do Škrdlovic, kde vyjedeme u penzionu Velké Dářko. Chvíli pojedeme vesnicí, pak se ale vrátíme na naši „červenou“ a zastavíme se až na Velkém Dářku na koupačku. Občerstvit se můžeme buď rovnou zde, nebo pokračovat přes Polničku na rekreační areál Pilák, kde si můžeme i zasportovat na workoutovém hřišti nebo si zahrát minigolf. Odtud už je to, co by kamenem dohodil zpátky na zámek, pokud ale hlady už nevidíte, před koncem cesty se zastavte v nově otevřeném hotelu s restaurací Tálský mlýn, protože tady to opravdu stojí za to.

Zdroj informací: Informační centrum Žďár nad Sázavou, wikipedia, web cyklotrasy Vysočina

Reklama