Přes svátky vám z něj srdce plesalo, jenže teď vám už jde spíš na nervy. Překáží při úklidu a věčně uklízíte opadávající jehličí. Nechvalné znamení, že se blíží svátek Tří králů. Čas, kdy se většina domácností se svým vánočním stromečkem rozloučí. Máme pro vás rady, jak se ho elegantně zbavit.

tr.jpg
Foto: Shutterstock

Nezanedbejte odstrojení

Ze stromečku byste měla odstranit všechny ozdobičky. A to i v případě, že o ně už nestojíte, a nechcete si je schovat pro použití příští rok. Cokoli navíc totiž překáží dalšímu využití vyhozeného stromku. V řadě měst nebo vesnic se totiž stromky využijí v kompostárnách.

Jak na to, aby při odstrojování opadané jehličí udělalo v bytě co nejmenší neplechu? Pokud máte jehličnan na koberci, rozprostřete pod ním například igelit, který zelené jehličky zachytí. Dostatečně velkým igelitem můžete stromek také obalit, až ho ponesete z domu, aby za vámi nebyla zelená „cestička“.

Kam s ním?

Pokud žijete v domku se zahradou a máte doma i kamna na dřevo, netřeba vám radit. Stačí zelené větvičky hodit na kompost a stromek nařezat. Až dřevo vyschne, udělá vám doma teplo.

Jestliže žijete v bytě, nebo se vám nechce dřevo skladovat, nejspíš necháte likvidaci stromku na technických službách. Nikdy se ovšem nesnažte vměstnat ho do popelnice. Ušetříte práci nejen sobě, ale i popelářům.

V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například pražských sídlišť. Jiný postup platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích nebo pro majitele rodinných domků. Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou.

„Ani její pravidelné přistavování před objekt tento stav nemění. Stromky by tak vedle takových nádob rozhodně končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup likvidace vánočního stromku tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Odložené vánoční stromky u nádob na směsný odpad, tzv. černé popelnice či kontejnery, jsou sváženy v obvyklých svozových dnech. V ideálním případě by zde stromek neměl být odložen dříve než 24 hodin před výsypem popelnic. U barevných kontejnerů na tříděný odpad je v Praze situace s odvozem jiná, stromečky odveze speciální vozidlo v rámci pravidelných úklidů separačních stanovišť. „Při dodržení harmonogramu nebudou stromky v ulicích zůstávat příliš dlouho. Přesto prosím Pražany, aby při vyhazování stromku dbali na své okolí a nenechávali stromky například uprostřed chodníku, nebo v silnici,“ apeluje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Stejný postup doporučuje obyvatelům i společnost SAKO, která se stará o svoz odpadů v Brně. Jen ještě podotýká, že stromky s průměrem kmene nad 5 centimetrů je třeba nařezat na zhruba metrové kusy. To proto, že lisovací lopata popelářského vozu není schopna silné a dlouhé kmeny stromků zpracovat a mohlo by dojít k poruše lisovacího zařízení na vozidle. Celý stromek je nicméně možné, stejně jako v jakékoli jiné obci, odvézt do některého se sběrných středisek.

Co s umělým stromkem?

Možná to k tomu svádí, ale umělý vánoční stromek rozhodně nepatří do kontejneru na plasty. A už vůbec ne na směsný odpad. Pokud se ho chcete zbavit, je třeba vyrazit do sběrného dvora. Případně počkat, až u vás bude umístěn velkoobjemový kontejner na odpad, který je pak odvážen k ekologické likvidaci.

tres.jpg
Foto: Shutterstock

K čemu jsou živé vánoční stromky dobré?

Vysloužilé vánoční stromky často končí v kompostárnách, nebo ve spalovnách, kde poslouží k výrobě energie. Pokud vás ale napadlo odnést proschlý jehličnan do zoo nebo zvěři do lesa, zadržte. Nikdy nemáte jistotu, že na větvičkách nezbyla přehlédnutá ozdobička nebo háček. Mohlo by tak dojít ke zranění němé tváře. Ta navíc o usychající zeleň dvakrát nestojí.

Zdroj informací: Pražské služby, Čistá trojka, SAKO

Čtěte také:

Reklama