Stále víc kuřáků odkládá klasické cigarety a sahá po bezdýmných variantách hlavně kvůli nevábnému zápachu a kouři. Mnoho lidí je totiž odmítá tolerovat, což může mít negativní vliv na mezilidské vztahy. Partnerství mezi kuřákem a nekuřákem musí být založeno na velmi silné lásce, aby vydrželo. Jenže co když je vztah na začátku, nebo si partnera teprve hledáte? To bylo velké téma našeho redakčního průzkumu, který nyní proběhl na našem webu. Děkujeme všem uživatelkám, které do do něj zapojily, rádi se nyní s vámi podělíme o výsledky. 

632d80beafd06obrazek.png
Foto: Shutterstock

V našem průzkumu odpovídalo celkem 633 žen, které ve většině nekouří, je jich 81 %. celkem 13,5 % uvedlo, že jsou kuřačky a 5 % jsou uživatelky jiných tabákových alternativ – což jsou elektronické cigarety, bezdýmná zařízení fungující na principu nahřívání tabáku, jako je například IQOS a jiné. 

Zajímalo nás, jestli ženám, které odpovídaly v redakčním průzkumu, vadí, když v jejich přítomnosti někdo kouří. Většině to jednoznačně vadí – to uvedlo 64 % odpovídajících. Pokud jsou v přítomnosti někoho, kdo používá bezdýmné alternativy fungující na principu nahřívání tabáku nebo tekutiny, která obsahuje nikotin, tak to nevadí 15 % zúčastněných. To, že jim je to jedno, odpověděla pětina odpovídajících, tedy 21 %. 

632d7b79ce43dobrazek.png

Kdo nechce mít vztah s kuřákem? 
Začít nový partnerský vztah je vždy o nastavení osobních kritérií, podle kterých si vybíráme partnera. Ano, partnerství je také o kompromisu, ale v některých případech má mnoho z nás jasno, co v rámci kompromisu mohou tolerovat a co ne. Tak je to i s kouřením. Pro mnohé ženy je nepředstavitelné, že by šly do vztahu s někým, kdo kouří. Jako rezolutní překážku to vidí 61 % uživatelek, které odpověděly v našem průzkumu. Naopak 23 % by to neřešilo a nevidí v tom nijaký zásadní problém. Jak by se zachovalo v případě nového vztahu s kuřákem, zda by jim jeho kouření vadilo zatím neví 16 % z dotázaných.

632d80d0acd11obrazek.png
Foto: Shutterstock

Patří informace, zda jeden z možných partnerů kouří mezi důvody, podle nichž se ženy rozhodují?
Zajímavé je, zda si v případě nového vztahu ženy zjišťují dopředu, zda potenciální nový partner kouří. Pokud se s někým chcete seznámit například na seznamce nebo na webu, patří to mezi první otázky druhé strany. Podobně jako na předchozí otázku, odpověděla stejná skupina žen, tedy 56 %, že je to pro ně důležitá informace a že by si tuto realitu u partnera zjistily dopředu (protože s kuřákem by nechtěly mít vztah). Zbytek skupiny odpovídajících žen, tedy 44 %, by si to nezjišťovala dopředu.

632d7dda29ec9obrazek.png

Cigareta vadí víc než bezdýmné alternativy. Kuřáci, kteří přejdou na bezdýmné alternativy mají větší šanci ve vztahu.
Pokud by ale potencionální partner, objekt milostného zájmu užíval namísto klasických cigaret bezdýmné alternativy, je zde vidět posun. Účastnice průzkumu přiznávají, že pro většinu z nich je to přijatelné – tuto možnost označilo 64 % respondentek. Naopak, že je to pro ně nepřijatelné označilo 36 %.

Na otázku: Jestliže muž, který vás zaujal nebo se o vás zajímá, kouří, prosíme upřesněte, co je pro vás důležité v tom, jak o něm přemýšlíte, odpověděly uživatelky jednoznačně. 
Mohly uvést více možností, takže měly prostor přesně označit, co by jim vadilo. Nejvíce odpovídajících, tedy 40 % uvedlo, že jim vadí, že zapáchá a jemu nevadí, že jsou cigarety nezdravé. Celých 37 % z dotázaných uvedlo, že jim kouření vadí a že je jedno, kolik by vykouřil cigaret za den. Třetina uživatelek rovnou potvrdila, že by s kuřákem vůbec nemohla mít vztah. Pětině z dotázaných, tedy 20 % kouření vadí, ale dokáží si představit vztah s kuřákem, pokud by to změnil (buď by kouřit přestal, nebo by přešel na bezdýmnou alternativu, která tabák jen zahřívá, nevzniká tak kouř obsahující velké množství škodlivých látek, jako je například dehet). Podobná skupina, 18 % by ocenila, kdyby takový kuřák přešel na bezdýmnou alternativu, například IQOS. S tím je spojená odpověď 11 % odpovídajících, která uvedla, že kdyby užíval nový partner bezdýmnou alternativu, vůbec by jim to nevadilo (v případě, že se s ním seznámí a on tuto alternativu užívá).  Skoro 10 % žen by to neřešilo, protože samy jsou kuřačky, a tudíž nemohou od partnera chtít, aby kvůli nim přestal. 

632d98bc4a47fobrazek.png
Foto: Jan Hrdý

Proč ženám u partnera vadí kouření? Co je nejčastějším důvodem? Jednoznačně zápach od cigaret. 
To, že páchne cigaretovým odérem, vadí 65 % z dotázaných. Dalším aspektem je to, že je to nezdravé a ničí si tak zdraví označilo 57 % uživatelek. Neméně důležitým důvodem je i absence svěžího dechu, který vadí 40 % z dotázaných. Více jak třetina oslovených žen, celých 37 %, která odpovídala z redakčním průzkumu, uvedla, že si nedovede představit líbání s kuřákem. Podobná skupina, 38 % uvedla, že nechce být v přítomnosti kuřáka, který potřebuje čas a prostor pro své kouření a šíří kolem sebe páchnoucí dým a vše má od dýmu načichlé. 

632d7f73acaf1obrazek.png

Ženy zajímá a oceňují řešení závislosti na kouření.
Jednu šestinu, 12 % žen, které vyplnily otázky v redakčním průzkumu, zajímají důvody, proč ještě potencionální partner nepřestal kouřit nebo nepřešel na jinou alternativu – elektronickou cigaretu nebo nahřívaný tabák. Tuto skutečnost by ale s určitostí ocenilo 18 % uživatelek. 

Reklama