OI000686.jpgFoto: redakce

Na prevenci (nejen) rakoviny prsu se v Česku dlouhodobě soustředí organizace Loono, která prostřednictvím přednášek, worskhopů a edukačních materiálů učí ženy, jak správně provádět samovyšetření prsou. To by mělo být na programu dne u každé ženy každý měsíc. Jednou ze školitelek je Lucie Šteklová, studentka 4. ročníku 1. lékařské fakulty UK.

„Ideální čas pro samovyšetření je mezi třetím a pátým dnem po konci menstruace, protože v té době je prsní žláza nejméně zvětšená a nejlépe prohmatná. Na prsa má totiž samozřejmě vliv i průběh cyklu,“ uvádí medička, která dále prozradila, jak správně na to. 

Vyšetření se skládá ze dvou částí – pohledové a pohmatové. Samovyšetření by mělo probíhat v dobře osvětlené místnosti před zrcadlem, popřípadě před partnerem nebo partnerkou, kteří mohou pomoci. Při první části hledáme změnu, která tam minulý měsíc nebyla – může to být vpáčená bradavka, změny na kůži nebo výtok z bradavky. Potom následuje pohmatová část. Tři prsty se položí naplocho a dělají se tři kroužky. Nejprve povrchový, potom víc do hloubky, a nakonec až do hloubky žeber. Tahle se vyšetří celá prsa od podpaží až po klíční kost. Hledají se bulky. Žena může o pomoc poprosit i gynekologa v rámci prohlídky.

Tolik tedy k teorii. Jak jsou na tom ženy se samovyšetřením v praxi nám pomohl poodhalit anonymní redakční průzkum, do kterého se zapojilo 862 čtenářek ve věku od patnácti let.
5f7c5813bf6caobrazek.png

Za stěžejní považujeme zejména dvě otázky, respektive výsledky. Téměř 70 % žen prevenci zrovna moc nedá. Přes 18 % odpovědělo na otázku, jestli si provádí samovyšetření, záporně a přes 50 % respondentek se svěřilo, že se samovyšetřují jen někdy, když si na to zrovna vzpomenou. Pravidelně se tedy prevenci věnuje pouze něco málo přes 31 % dotázaných. A to není příliš povzbudivý výsledek.
5f7c59be4de57obrazek.png

Cílem další otázky bylo zjistit, jak často si ženy svá prsa kontrolují. Ani tady nejsou čísla příliš optimistická. Přes 47 % žen se kontroluje, jen když si na to vzpomenou, což je méně než jednou měsíčně. Jedenkrát měsíčně si na svá prsa najde čas přes 23 % dotázaných. Více než 11 % dělá prevenci dokonce víc jak jednou měsíčně a zbývajících přibližně 18 % se nevyšetřuje vůbec.
5f7c5b9a6f5ceobrazek.png

Překvapující byly i výsledky u otázky: Myslíte si, že můžete onemocnět rakovinou prsu? Našla se totiž velká skupina žen, které si myslí, že se jich to netýká. Přitom rakovinou může onemocnět žena jakéhokoli věku. Z 862 čtenářek si nicméně téměř 40 % nepřipouští, že by mohly onemocnět.

Více o prevenci rakoviny prsu se můžete odzvědět v našem speciálu.

Podporujeme projekt:

5f2808bc62faaobrazek.png

Čtěte také:

Reklama