Očkování je důležitou prevencí, potvrzuje naprostá většina z dotázaných
To, že je očkování důležité a jednou z nejlepších forem prevence onemocnění si myslí skoro polovina maminek, 41 % z dotázaných. Očkování považuje za velmi dobré, ale je třeba promyslet, proti čemu je užitečné, nebo zbytečné, se nechat očkovat označila kladně skupina 57 % odpovídajících maminek. Pokud to shrneme, naprostá většina žen, které vyplnily naše otázky na téma důležitosti očkování vidí v očkování smysl a je pro ně a jejich děti důležitou prevencí před nechtěnými a nebezpečnými onemocněními.
in.jpg
Foto: Shutterstock

Největší důvěru v doporučení vakcín pro děti má lékař
Na otázku Kde obvykle získáváte informace o možnostech očkování vašeho dítěte oslovené maminky uvedly, že je pro ně zdrojem: Lékař 91 %, internet 38 %, zkušenost a rada rodiny či přátel také 38 % a články v médiích 19 %. pouhých 15 % maminek uvedlo jako zdroj informací diskusní internetová fóra.

Různá schémata očkování
Své děti očkuje dle očkovacího kalendáře povinnými i nepovinnými vakcínami 40 % z dotázaných matek, dle očkovacího kalendáře jen povinnými vakcínami 14,3 %. pak jsou tu ale ještě maminky, které očkují v rámci individuálního plánu - povinnými vakcínami 6 % a povinnými i nepovinnými vakcínami 7,5 %. Na možnost, že neočkuje své dítě žádnou vakcínou nereagoval nikdo.

Volba nepovinných vakcín, maminky je využívají
Pokud si maminky mohou vybrat z nepovinných očkování, pak polovina matek označila že volí pro své dítě vakcíny proti pneumokoku, klíšťové encefalitidě a meningokoku. Třetina z nich také volí očkování proti rotavirům, hepatitidě, planým neštovicím a tuberkulóze. Pětina z dotázaných uvedla, že pro své dítě zvolila očkování proti HPV virům a jen 10 % z dotázaných označilo vakcínu proti chřipce.

Očkování proti pneumokoku u svých dětí zrealizovalo nebo plánuje 70 % maminek
Co se týká konkrétně očkování proti pneumokokům, tak více jak polovina maminek, celých 67 % přiznává, že má informace o této vakcíně od svého pediatra. Tuto vakcínu nechalo naočkovat svým dětem více jak polovina, tedy 54 % maminek a dalších 16 % to plánuje.

Proč je pro maminky důležité, aby bylo jejich dítě chráněné formou očkování proti pneumokoku? Přečtěte si některé z reakcí

 1. Očkování proti pneumokoku u dětí jsou pro mě důležité, protože pneumokokové infekce mají rychlý spád, a ne vždy je člověk rozpozná včas jsou nebezpečné a život ohrožující.
 2. Pneumokok může způsobit těžké zdravotní problémy a chci, aby se jim jednou moje dítě vyhnulo.
 3. Aby se zabránilo onemocnění, případně aby onemocnění mělo lehčí průběh. Pokud je možnost dítě nějak ochránit, tak to udělám. Očkování nám doporučil lékař.
 4. Je to prevence a jediný způsob, jak dítě můžu chránit před tímto onemocněním.
 5. Každé očkování doporučené lékařem si myslím, že je pro dítě prospěšné a může zabránit vážnému problému při onemocnění.
 6. Toto očkování jsem volila v době, kdy děti navštěvovali MŠ a byly v bližším kontaktu s větším počtem dětí a riziko přenosu nákazy bylo vyšší.
 7. Já jsem jako dítě často trpěla na záněty uší, i v dospělosti mi pár let zpátky píchali ucho, když jsem to chytla od dcerky. Holčičky jsou naočkované Prevenarem 13 a neměly zatím ani jednou zánět středního ucha, zatím co já to do 5 let stihla asi 4 x.
 8. Nechci, aby moje děti tuto nemoc dostaly.
 9. Pneumokokové infekce jsou celkem časté a mohou způsobit spoustu komplikací. V tomto očkování u mě převažují pozitiva, proto jsme syna nechali naočkovat.
 10. Protože zabraňuje vzniku zánětů středního ucha a je ochranou před závažnými onemocněním.
 11. Pneumokok způsobuje mnoho onemocnění ať už méně či víc závažných a pokud je to alespoň trochu možné tak tomu chci u své dcery zabránit a uchránit ji.
 12. Bojím se o zdraví svých dětí, nechci později litovat, že jsem se je bála očkovat.
 13. Onemocnění pneumokokem může mít velmi závažný průběh. Vakcíny už jsou na trhu dlouhou dobu a jsou vyzkoušené na vedlejší účinky. Proto jsem neváhala a syna nechala naočkovat.
 14. Určitě, až budu mít dítě, nechám ho očkovat, nechci ho vystavit velkému nebezpečí, které by mohlo mít fatální následky.
 15. Jako zdravotní sestra jsem plně za očkování, nejen proti pneumokoku. Plně si uvědomuji, jaká rizika a následky bývají po prodělané infekci.
 16. Chci pro své dítě jen to nejlepší a raději předejdu díky očkování závažným nemocem.
 17. Očkování celkově považuji za důležité, je to prevence a předcházení problémů. Konkrétně u pneumokoků ho považuji za důležité nechat děti naočkovat, protože sama jsem v dětství trpěla na časté záněty středního ucha a několikrát mi obě uši píchali a rozhodně jsem nechtěla, aby mé děti zažívali to samé. Nehledě na to, že pneumokok může způsobit i zánět mozkových blan, a to je pro všechny maminky velký strašák.
 18. Mám už nějaký ten rok za sebou a děti odrostlé. Když přijde na téma očkování, tak si vždycky vzpomenu na to, jaké krásné znamení mám na paži. Už jako dítě jsem byla očkovaná, obě děti prošly všemi povinnými vakcínami a vnoučata jsou také očkovaná. Nikdy jsme ani nepřemýšleli o tom, že bychom to nedělali. A když je možnost nepovinného očkování, zvažujeme, co je přínosné. V dnešním světě nemocí to považuji za nezbytné.
 19. Určitě nechám syna očkovat. Momentálně mu teprve budou v červnu dva roky a musí mít individuální očkovací plán. Je malý „nedoklubko“. Narodil se o 2 měsíce dřív tak proto individuální očkování. Ale určitě na pneumokoka taky dojde.
 20. Chci svoje dcery chránit, když mám tu možnost, navíc věřím naší pediatričce, která zachránila mojí dceři život, že by nám nedoporučila nic špatného. Kdyby děti onemocněly, vyčítala bych si, že jsem je nenechala očkovat.

Jsou ale také maminky, které s očkováním váhají, zde je několik reakcí:

 1. Nevím, zatím se nemůžu rozhodnout
 2. Nemyslím, že je pro zdravé dítě důležité.
 3. Důležité je, ale dávám tomu ještě čas. Do 5měsíčního miminka nenechám rvát tolik vakcín najednou. Až se situace s koronou uklidní, zvážím, jestli si pneumokoky „přikoupíme“.
 4. Nemyslím si, že je tak moc nutné.

Všechny naše články o důležitosti prevence proti pneumokokům a rozhovory s odborníky najdete v našem speciálu na této stránce

Děkujeme čtenářkám, které se zúčastnily našeho průzkumu a podělily se s námi o své názory.
 

Reklama