shutterstock-vitaminD-clanek.jpg
Zdroj obrázku: shutterstock

Víte, co je zdrojem vitamínu D?
To byla první otázka, na kterou respondentky našeho průzkumu odpovídaly. Většina, tedy 71% uvedla, že je to strana a slunce. Možnost pouze slunce označilo 38 % z dotázaných. Ostatní možnosti, tedy že zdrojem vitamínu D je pouze strava značilo 6,5 % a to, že Vitamin D si tělo vytváří výlučně samo si myslí 1,7 % uživatelek, které odpovídaly v našem průzkumu.

Co si myslí účastnice průzkumu, proč je vitamín D pro tělo tak důležitý?
Vitamin D je jednou z nejdůležitějších molekul pro správnou funkci a stavbu kostí – to si myslí 25,6 % uživatelek. Možnost, že vitamin D posiluje imunitu a odolnost organismu proti infekcím označilo 21.7 % z dotázaných. Vitamin D pozitivně působí na srdce i svaly – tuto možnost označilo 1 % z dotázaných. Odpověď, že vitamín D je důležitý pro všechny uvedené možnosti označila většina, tedy 52 % ze skupiny odpovídajících uživatelek.

Respondentky měly vybrat, na jakém faktoru NEzávisí tvorba vitamínu D a označit, co si myslí. Jak dopadly odpovědi?
Možnost Na barvě a stáří kůže vybralo 34.68 %. Možnost na psychickém stavu označilo 37.16 % odpovídajících. To, že tvorba vitamínu D nezávisí na ročním období si myslí 10 % a poslední možnost, tedy na správném fungování trávicího systému označilo 18.24 %.

Patří Česká republika k zemím, kde je tvorba vitamínu D ze slunce dostatečná?
Na tuto otázku reagovaly respondentky následující, způsobem: Ne, nepatří označilo 74.35 %, což je tři čtvrtiny z odpovídajících. Odpověď na tuto otázku nezná 17.27 % a zbytek si myslí, že ano.

V jakém ročním období máme vitamínu D nejméně? Zde byly odpovědi celkem jednoznačné, naprostá většina odpovídajících, tedy 94% označilo, že se jedná o období podzimu a zimy.
Změřili jste si někdy hladinu vitamínu D? V následujících otázkách jsme se zaměřili na to, jakým způsobem, lze zjistit hladinu vitamínu D v těle. A to lze jedině krevním testem. Zajímalo nás, zda si respondentky někdy nechali změřit hladinu vitamínu D. Odpověď ano označilo 14,45%, zbytek, tedy 85 % si hladinu vitamínu D nikdy neměřili.

Nabídl vám lékař někdy diagnostický test na měření hladiny vitamínu D?
Odpověď NE zvolila skoro celá skupina odpovídajících na otázku, zda jim nabídl lékař možnost měření hladiny vitamínu D pomocí diagnostického testu. Odpověď NE použilo 90 % odpovídajících.  Zbylým 10 % tuto možnost nabídl buď praktický lékař, gynekolog nebo jiný lékař.

Víte, proč je důležité si nechat změřit hladinu vitamínu D diagnostickým testem?
Odpovídající měli na tuto otázku možnost označit více možností.
Možnost Nedostatek vitamínu D může vést k řadě akutních i chronických onemocněních si vybralo 26.53 % účastníků průzkumu.
To, že při nedostatku vitamínu D je nutné jeho doplnění ve formě léků nebo doplňků stravy si myslí 13.83 % odpovídajících.
Možnost, že dostatek nebo nedostatek vitamínu D se zjistí jedině diagnostickým testem označilo jen 1.59 %.
S možností, že vše výše uvedené je správně souhlasí 58 % uživatelek.
Zájem o diagnostický krevní test, který odhalí stav vitamínu D v těle

Pokud byste měla možnost jít na takový krevní test, šla byste? Zajímalo by vás, jestli vám vitamín D nechybí?
Na tuto otázku uživatelky odpověděly jednoznačně, že ano. Tuto odpověď označila naprostá většina, tedy 94 % odpovídajících.

Je pro účastníky průzkumu důležitá informace, jak na tom je jejich tělo s vitamínem D? Zda mu nechybí?
Odpovědi odhalily zájem u takové informace u 75 % odpovídajících. Menší skupina, tedy 21 % to neřeší a malý zbytek, tedy 4% účastnic to nezajímá.

Jaké je povědomí respondentek o tom, že se na tyto odběry můžou sami objednat u různých odběrových laboratoří? Sice si tento test zaplatí, ale nejedná se o vysoké částky?
Z odpovědí vyplývá, že o této možnosti není mezi odpovídajícími skoro žádné povědomí. Tuto informaci nemá 40 % účastnic redakčního průzkumu. Dalčích 46 % to neví, ale je to pro ně zajímavá informace a 14 % z odpovídajících tuto informaci o možnosti diagnostického testu zná.

Jak jsou na tom respondentky s dodáváním vitamínu D ve formě doplňků stravy nebo léků?
Pravidelně je bere 33.7 % z dotázaných. Občas je bere 35 % a momentálně je nebere 22.8 % uživatelek, které vyplnily otázky v průzkumu. Zbytek odpovídajících uvádí, že je nebere nikdy.

Na závěr průzkumu nám mohli účastníci napsat, co si o problematice spojené s vitamínem D myslí. Uvádíme některé z reakcí:

 • U mě byl nedostatek vitamínu D spojen s velkou únavou, je důležité jej doplňovat.
 • Bohužel se tato problematika stále nebere příliš vážně a léčí se pouze tehdy, když je hladina velmi nízká a když je imunitní systém již slabý.
 • Každý člověk by měl dbát o své zdraví, a proto je vhodné, doplňovat chybějící vitamíny.
 • Mám pocit, že mi vitamin D chybí, proto beru v zimním období vitamin D ve formě potravinových doplňků. Cítím se pak méně unavená.
 • Mrzí mě, že mi žádný lékař neřekl, že mám na takový test jít. Nic o něm nevím a při tom mě zajímá, jakou mám hladinu vitamínu D. Děkuji za informaci, že si takový test mohu bez problémů zaplatit.
 • V létě ho máme si myslím dostatek, horší je to v zimě, kdy toho sluníčka je poskromnu. Měli bychom jej doplňovat formou doplňků stravy.
 • Určitě je to zajímavé téma. Zdraví mé i mých blízkých mě zajímá a ráda budu informována v článcích i zajímavých rozhovorech s odborníky, ale třeba i známými lidmi. Ráda nakupuji rodičům a prarodičům různé vitamínové doplňky, tak by mě zajímaly koncentrace, ale i opravdové účinky jednotlivých společností zabývajících se těmito farmaky. Aby, když už jim člověk něco koupí to mělo opravdu smysl. Třeba nějaké testy, doporučení, poznatky apod. by jistě byly zajímavým tématem nejenom pro mě.
 • Mám malé děti, tak jsem zajišťovala, co znamená nedostatek vitaminu D a jak moc je vitamin D pro děti prospěšný. Do té doby jsem o něm vůbec nevěděla.
 • Nikdy jsem o této problematice neslyšela až do doby, kdy jsem před rokem porodila syna. V porodnici jsem se sice žádné informace nedozvěděla, ale ihned na první vstupní prohlídce u pediatra mi doktorka vysvětlila, jak je důležité synovi každý den dát kapku vitamínu D. Ani během těhotenství mi žádný test na množství vitamínu D v těle neudělali nebo o tom alespoň nevím. Díky synovi jsem nyní aspoň částečně informovaná, ale myslím si, že se o tomto problému mluví hodně málo.
 • Myslím, že nejvíce mají problém s nedostatkem vitamínu D staří lidé, kteří už moc nechodí ven a pokud ano, tak jsou většinou více zahaleni a zrovna ti starší by potřebovali dostatek vitamínu D jako sůl, protože si myslím, že dost ovlivňuje, jak se tělo umí vypořádat s nemocemi a hlavně má vliv i na stavbu kostí. Zajímalo by mě, jestli je nějaká studie, jak jsou na tom u nás lidé s vitamínem D napříč různými věkovými skupinami a také jestli je nějaký rozdíl u mužů a žen a taky by mě zajímalo, jestli se dá vitamínem D předávkovat.
 • Vitamín D je důležitý zejména pro naši imunitu. Je to pro mě důležité téma zejména pro to, že mám malé dítě, pro které tu musím být zdravá a v pohodě.
 • Až nyní ve vašem průzkumu a článku jsem se dověděla, jak je důležité znát svoji hodnotu vitamínu D ve svém těle. Budu se o tuto problematiku dále více zajímat. Informace jsou pro mne inspirací ve spojení s péčí o své zdraví.
 • Určitě se začnu informovat, zda mi nechybí vitamín D a začnu s tím něco dělat. Nejsem už nejmladší a je na čase dělat něco pro zdraví - snad už není pozdě.
 • Rozhodně jsem se dozvěděla zajímavé věci a objednám se na krevní test. Pokud bude hladina nízká, budu s tím něco dělat.
   
Reklama