Do průzkumu se zapojilo celkem 649 návštěvnic našeho portálu Žena-in. Výsledky byly velmi zajímavé a my se s vámi rádi o ně podělíme. Také nás budou inspirovat pro články, které pro vás připravíme.

62179086d225cobrazek.pngFoto: Shutterstock

Z celé skupiny, která odpovídala 91% si myslí, že má nějakou závislost. Pokud pak jde o konkrétní závislosti, tak je to sladké jídlo na prvním místě s 41,5 % a celkově jídlo považuje za svou závislost 39% z dotázaných. K tomu se váže závislost na čokoládě, kterou udává 35,4 ze skupiny všech účastnic průzkumu. Kouření cigaret a sociální sítě považuje za svou závislost 23% z dotázaných, skoro stejně pak mobilní telefon, což udává 22% z této skupiny. Také milujete nákupy? Pro 18,5% z našich dotázaných je to závislost, stejně tak oblečení, které činí závislými 10% účastnic průzkumu. Pak je tu ještě cestování, které považuje za svou závislost 15,2%. Další příčiny závislostí, jako jsou například boty, obdiv, peníze, vzdělání, vzhled mají po jednotkách procent.

Důležité ale je, že 35% ze skupiny, co vyplnila otázky průzkumu se chce své závislosti zbavit a 39% nechce. Zbytek, tedy 26% uvádí, že by se své závislosti rádo zbavilo, ale nemůže. Na to navazuje náš zajímavý rozhovor s terapeutkou: Jak zvládat novoroční předsevzetí: Proč v nich případně selháváme a jak být úspěšní radí terapeutka.

dep.jpg
Foto: Shutterstock

Oslovili jsme dva odborníky, kteří mohou uživatelkám poskytnout radu pro závislosti uváděné v průzkumu nejčastěji

Tip od terapeutky Petry Petrlíkové pro kuřáky:

Pro některé kuřáky jsou různé náhražky nebo alternativy kouření možností (například nahřívač tabáku IQOS), jak buď změnit způsob využívání tabáku, nebo na dobu dočasnou mohou být jedním z těch postupných malých kroků k cíli, pokud ho člověk chce dosáhnout. Někteří lidé přestat kouřit prostě nechtějí, pro ty je tato možnost východiskem, jak si svou vášeň ponechat ve „zdravější“ a přijatelnější verzi, pro sebe i okolí. Pokud se člověk rozhodne přestat kouřit, mohou být tyto alternativy na přechodnou dobu mostem ke změně, i té novoroční. I samotný přechod od kouření klasických cigaret na jiné alternativy užívání nikotinu bývá často obsahem novoročních a dalších předsevzetí.

iq.jpg
Foto: Shutterstock

Výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová:

Závislost na jídle se neliší od jakékoliv jiné závislosti. Vnímám ji ale jako daleko problematičtější. V případě jídla totiž není možné začít abstinovat. Bez potravy jednoduše nemůžeme existovat, závisí na ní náš život. Lidé závislí na jídle jsou tedy neustále vystavování pokušení. I proto je tak těžké se tohoto problému zbavit. Závislý se musí postupně naučit správně jíst, kombinovat jednotlivé suroviny, a hlavně jíst přiměřeně velké porce. To vše ale klade obrovské nároky na jeho vůli. Bez pevné vůle a vysoké míry motivace se to prakticky nedá zvládnout. Zbavit se závislosti na sladkém vnímám z tohoto pohledu jako o něco snazší cestu. Sladkosti totiž, na rozdíl od jídla, k životu bezpodmínečně nepotřebujeme. Pokud si člověk nedokáže ve sladkém nastavit a udržet rozumnou míru, dají se z jídelníčku zcela vyloučit. Tento proces by měl probíhat postupně, aby si tělo zvyklo na nižší příjem cukru. Pokud tento způsob někomu nevyhovuje, lze to řešit formou tzv. okamžitého detoxu, kdy vypustí sladké ze dne na den. Pro tělo je to samozřejmě náročnější a může to být doprovázeno nepříjemnými výkyvy nálad a nervozitou. Pokud ale člověk bez sladkého vydrží dostatečně dlouho, mohou mu zcitlivět chuťové pohárky. Uvědomí si pak, jak byly některé potraviny extrémně přeslazené a tuto chuť začne sám vnímat negativně. Nic ale netrvá věčně. Pokud opět propadne původním stravovacím návykům, vrátí se i tolerance extrémní sladkosti.

Reklama