Zatímco u některých se příznaky v chladnějších měsících zlepší, jiné mají při odchodu z práce pocit, že jim někdo vyměnil kozačky za o číslo menší. A to je jen začátek – jaké jsou vaše zkušenosti a kolik z vás má i další příznaky nemocných žil? 

Z průzkumu vyplývá, že nepříjemné pocity v dolních končetinách mají v létě tři čtvrtiny z vás. Nejvíce jste si stěžovaly na oteklé nohy, výjimkou ale nejsou ani pocity těžkých nohou, noční křeče a bolest. Letní otoky se tradičně spojují s dlouhými cestami.

Ale pozor, z vašich odpovědí vyplývá, že dokonce častěji s nimi máte vlastní zkušenost při dlouhém stání či sezení než právě při cestování. Každé páté ženě zapojené do naší ankety pak stačí, pokud teploměr vyšplhá na letní teploty.

Nejen otoky, ale i metličky a křečové žíly

U každé třetí z vás již přešlo takzvané „nulté“ stádium nemoci, kdy ještě není na nohách nic vidět, do další fáze nemoci a objevily se metličky. Křečové žíly, výrazněji viditelné a často bolestivé větší žíly, zná z vlastní zkušenosti každá pátá. Ale ani to není konec. Pokud příznaky nezačneme léčit pod dohledem odborníka včas, může se stát, že přejdou v trvalé kožní změny (jako jsou například ekzémy nebo skvrny), trvalé otoky a bércové vředy. Je nám moc líto, že kožní změny má 6 % z odpovídajících a trvalé otoky další 4 %. Utvrdilo nás to v tom, že se jedná o důležité téma, kterému se budeme v našich textech dál věnovat.

Dám si nohy nahoru, nebo ani to ne

Průzkum ukázal, že když nepříjemné příznaky máte, spíše se s nimi perete samy, např. tak, že dáte po příchodu domů nohy nahoru, nebo si koupíte mastičku. Jen každá 10 z vás navštíví lékaře. Právě ten ale poradí s tím, jak příznaky mírnit a zabránit, nebo alespoň oddálit, vzniku nevzhledných metliček a křečových žil.

A co vám praktický lékař poradí? Prevenci je možné rozdělit do tří oblastí. První jsou režimová opatření (např. speciální cviky, volné oblečení, vhodné podpatky nebo vyhýbání se slunci a sauně), druhou je nošení kompresních punčoch a třetí jsou léky na předpis (tzv. venofarmaka na posílení žil může předepsat praktický lékař i cévní specialista). Jen při dodržování těchto tří oblastí zabráníte zhoršování stavu žilního systému. Pokud patříte k těm, které již musely podstoupit zákrok (odstranění či uzavření křečových žil nebo metliček), potom myslete na to, že tyto tři základní kroky pomohou zabránit znovuobjevení se dalších projevů nemoci. Odborníci je proto doporučují dodržovat nejen před, ale také po zákrocích.

Více nejen o prevenci se dozvíte např. na webových stránkách www.zilniporadna.cz nebo v bezplatné mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?“.
 

Reklama