Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou se tak týká téměř každého. I proto jsme se rozhodli zeptat se vás, jak to s klíšťaty máte. Víte, co dělat, pokud chytíte klíště? Chráníte se před nemocemi, které přenáší?

Z průzkumu vyplývá, že alespoň jedno klíště si letos našlo přichycené 6 z 10 z vás. Každá desátá si jich přitom musela odstraňovat více než 4. A jaké pomůcky k vytažení klíštěte používáte? Nejčastěji si pomáháte pinzetou, ať již speciální, nebo běžnou. Někdo z vás také používá speciální karty a oblíbený je i přípravek na zmrazení klíštěte.

Repelent jako ochrana před klíšťaty vede

A jak se nejčastěji před klíšťaty chráníte? Vedou repelenty (3/4 z vás) a dlouhé nohavice. Ale jak říká praktická lékařka MUDr. Hana Cabrnochová: „Ochrana repelentem a dlouhé nohavice nejsou 100% ochranou a často nás ani nenapadne používat je ve městě.“ Navíc např. klíšťová encefalitida se přenáší již po 2 hodinách od přisátí, nemusí tedy stačit ani včasná prohlídka po příchodu domů.

Nemocí se bojíme, ale…

Problém s klíšťaty není pouze v tom, že je nám nepříjemné parazita vytáhnout a že se objeví na místě přisátí svědící pupínek. Důvodem, proč se o klíšťatech tolik mluví, je skutečnost, že přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Pouze 6 % z vás uvedlo, že se těchto nemocí nebojí. Paradoxně panuje přitom větší strach z lymeské borreliózy, a to i přesto, že klíšťová encefalitida může mít závažnější dlouhodobé následky (na klíšťovou encefalitidu neexistuje lék a lékaři mohou jen mírnit akutní příznaky). Přesto si riziko encefalitidy uvědomuje většina.

Zatímco na lymeskou borreliózu zabírají antibiotika, ale neexistuje očkování, u klíšťové encefalitidy to je naopak. Proto jsme se vás zeptali i na to, zda jste vy a vaši blízcí očkovaní. Nepřekvapilo nás, že spíše necháváte očkovat své děti (22 %), než sebe (společně je očkováno 18 %). Přitom odborníci apelují na to, že očkování je důležité v každém věku. To potvrzuje i MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu: „S narůstajícím věkem probíhá onemocnění závažněji, s komplikacemi i možností úmrtí, proto by měly být očkovány osoby všech věkových skupin,“ varuje.

Když už se nechci bát…

U obou nemocí je důležité rozpoznání prvních příznaků.

Klíšťová encefalitida nejprve připomíná chřipku (bolesti svalů a kloubů, slabost, zvýšená teplota). Po ústupu obtíží a několika dnech zdánlivého klidu se pak objevují silné bolesti hlavy, světloplachost, závrať, horečka, třes i zvracení. Pokud se nechcete příští rok bát nemoci a jejích následků, zeptejte se svého praktického lékaře na možnost očkování. Základní očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách (proto je podzim vhodným obdobím k tomu s očkováním začít). Do konce listopadu navíc můžete využít příspěvky pojišťoven, které v rámci preventivních programů spoluhradí i náklady na očkování. Může se přitom jednat až o 1 500 Kč. Tento příspěvek můžete čerpat jak na základní očkování, tak na přeočkování po 3–5 letech.

Lymeskou borreliózu pomůže rozpoznat typická červená skvrna, která může mít vybledlý střed. Ale nespoléhejte na ni, nemusí se objevit vždy. Lymeskou borreliózu poznáte také podle únavy, bolestí hlavy a zvýšené teploty. Později mohou být postiženy klouby a centrální nervový systém. Pokud krevní testy prokáží nákazu, lékař vám předepíše antibiotika.

Co se v mládí naučíš, těžko se přeučíš…

Již několik let odborníci poukazují na to, že klíště se nemá vytáčet, ale že správný postup je ho vyviklat. Přesto vytáčení stále používá 40 % z vás, které se ankety zúčastnily. Na druhou stranu mýtus o tom, že je třeba klíště zakápnout olejem, je již méně častý.

Jak tedy správně klíště vyndat?

Podle paní doktorky MUDr. Hany Cabrnochové stačí „klíště zakápnout dezinfekcí a vyviklat. Děti se často bojí pinzety, tady je možné použít i vlhký konec vatové tyčinky namočený v mýdle. Tím stačí přes klíště přejíždět a simulovat tak viklavý pohyb“.

Reklama