obrazek.png
K jejich nejzávažnějším rizikovým faktorům patří vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak. Ani jedna z diagnóz, jak se říká, nebolí, proto mnohdy neberou pacienti jejich rizika dostatečně vážně a nedrží se často doporučených léčebných postupů. Zajímalo nás, jak na zdraví svého srdce myslíte vy.

Znáte své hodnoty krevního tlaku a cholesterolu?
Z odpovědí v anketě, kterou jsme uspořádali, vyšlo najevo, že téměř pětina z vás má vyšší hodnoty krevního tlaku. Podobný počet našich čtenářů trpí vyšší hladinou cholesterolu. Každého desátého z vás pak sužují obě diagnózy najednou. Znalost hodnot krevního tlaku a cholesterolu je základem pro řešení případných potíží. Hodnoty obou rizikových faktorů zná však jen polovina z vás. Pokud jde o znalost pouze jedné z hodnot, jde většinou o krevní tlak. Jakou má hladinu cholesterolu, netuší 44 % dotázaných. Ti z vás, kteří mají problém s krevním tlakem či hladinou cholesterolu, zjistili, že není něco v pořádku nejčastěji při běžné lékařské prohlídce. Téměř pětina však lékaře vyhledala, protože se necítila dobře a raději si chtěla nechat hodnoty změřit. Znalost svých hodnot krevního tlaku a cholesterolu by však měla být automatická a měli bychom se o tyto hodnoty aktivně zajímat všichni.

Obávaný krevní tlak. Ale co cholesterol?
Která z diagnóz vám dělá větší obavy? Je to vysoký krevní tlak, nebo spíše cholesterol? Více než polovina z vás udává, že se báváte obou stejně. Zbytku dotázaných dělá větší starosti spíše vysoký krevní tlak (32 %). Větší starosti než vyšší krevní tlak dělá vyšší hladina cholesterolu jen 14 % dotázaných. Vysokou hladinu cholesterolu nelze však podceňovat. Pacientům s vysokým krevním tlakem hrozí až dvojnásobně vyšší riziko infarktu oproti zdravým jedincům. U pacientů s vysokou hladinou cholesterolu je riziko trojnásobné. Při vyšších hodnotách krevního tlaku i cholesterolu současně se riziko kardiovaskulárních příhod (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda) několikanásobně zvyšuje. Každý desátý z vás o této skutečnosti neví.

Léky a změna životního stylu ruku v ruce
Vedle pravidelného užívání léků podle doporučení lékaře je velice důležitá i úprava životosprávy, to je známý fakt. Skoro třetina z vás upravila svůj jídelníček, 15 % z vás se snaží více hýbat. Velká část z vás (40 %) skloubila tyto dva faktory dohromady. To je jistě ideální cesta. Našli se mezi vámi ale i tací, kteří spoléhají pouze na účinek léků (14 %).

Skoro čtvrtina z vás, kteří máte předepsané léky, užívá denně 2 a více tabletek. Zapomínat je lidské, a i více než desetina z vás přiznává, že na užití léku občas zapomene. Udržet v hlavě předepsanou medikaci a užívat vše tak, jak se má, je někdy náročné. Pacientům, kteří užívají více tabletek pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění, mohou situaci usnadnit tzv. fixní kombinace, tedy kombinace více léčiv v jedné tabletě. Snížení počtu užívaných tablet díky moderním lékům obsahujícím více účinných látek v jedné tabletě by ocenilo tři čtvrtě dotázaných.

SPECIÁL Nemocné srdce: Víte, co vám hrozí, když nedodržujete léčbu?

Zdraví máme jen jedno a jak ukazují statistiky, onemocnění srdce zůstávají na nejvyšší příčce příčin úmrtí Čechů. Protože onemocnění nebolí, jak bylo zmíněno v úvodu článku, když se projeví, bývá už většinou bohužel pozdě. Každý by se proto měl o zdraví svého srdce zajímat dříve, než mu nemoc zasáhne do života.

Nechat si změřit své hodnoty krevního tlaku a cholesterolu je dobrý začátek. Každý krok vstříc lepší životosprávě pak naše srdce nebývale ocení. Pokud nejsou naše hodnoty v pořádku a lékař nám předepíše léky, měli bychom brát jeho rady v potaz a tyto léky užívat.

Reklama