PRVNÍ SVĚTOVÝ PRŮZKUM BOJE S NADVÁHOU

provedl časopis Reader’s Digest přes 16 000 respondentů 16 + 10 zemí

Největší tlak na štíhlou linii pociťují lidé v Brazílii, nejvíc pilulek na hubnutí polykají Číňané. Nejvíc lidí se někdy v životě pokusilo zhubnout ve Finsku.

V Česku se už někdy v životě pokoušelo zhubnout 52 % žen a 19 % mužů. Jen 23 % lidí u nás si přitom myslí, že by měl zhubnout jejich partner. Počty mužů a žen se v této otázce kupodivu neliší.

Podle Světové zdravotnické organizace v současnosti na světě umírá víc lidí na nadváhu než na podvýživu. Časopis Reader’s Digest se proto rozhodl zblízka podívat na to, jak problémy s nadváhou vnímají lidé v různých zemích světa.

Centrálně zadaný exkluzivní průzkum provedla agentura Synovate v 16 zemích, v dalších deseti zemích včetně Česka zadaly svůj vlastní redakce místních edic časopisu. U nás průzkum provedla agentura Factum Invenio na reprezentativním vzorku 1012 respondentů.

Ukázalo se, že:

V polovině zkoumaných zemí se někdy pokusilo hubnout víc než polovina dotázaných. Prvenství v tomto ohledu náleží Finsku (83 % celkově, z toho 77 % mužů / 89 % žen), druhé se umístilo Nizozemsko (73 % celkově, z toho 64 % mužů / 82 % žen), třetí Austrálie (72 %, 63% / 81 %). Česko se v tomto ohledu a celkovými 36 % ztrácí na chvostu mezi Čínou (36 %) a Ruskem (33 %).

Zajímavé jsou metody hubnutí. Například v Číně 37 % z těch, kdo už někdy zkoušeli shodit udává, že někdy brali nebo ještě berou na hubnutí prášky. V této disciplíně zaujali suverénně první místo. Češi jsou v tomto směru mnohem zdrženlivější. Na léky spoléhá jen 18 % hubnoucích (21 % žen a dokonce i 8 % mužů). Na druhé straně zřejmě nejzdravější přístup zaujímají Mexičané, kteří téměř pokaždé volí změnu stravy (93 %) a více pohybu (86 %).

Zdaleka největší tlak na štíhlou linii pociťují Brazilci. Celých 83 % si jich totiž myslí, že se na to, kolik člověk váží, klade v jejich zemi až příliš velký důraz. V Česku tento názor sdílí pouhých 30 % respondentů.

Největší touhu po tom, aby zhubl jejich muž, projevili Američanky (52 %), naopak u svých manželek by takovou změnu přivítalo nejvíc Indů (48 %).

Indové také nejčastěji přiznávají, že by potřebovali zhubnout jejich děti ve školním věku (44 %). U nás si něco takového myslí 12 % dotázaných.

Ve všech zemích, kde průzkum probíhal, lidé drtivou většinou považují nadváhu za problém, jen v Číně 57 % dotazovaných odpovědělo, že v tom žádný problém nevidí.

Vinu za rostoucí problémy s nadváhou lidé všude nejvíc přisuzují nedostatku fyzické aktivity, 80 % Francouzů si ovšem také myslí, že za to mohou americké stravovací návyky. Tento názor s nimi sdílí 47 % Čechů.

„Váha není danost, ale záležitost vlastní vůle, každodenního snažení a omezování, a v tom je, myslím, ten malér,“ soudí Renata Červenková šéfredaktorka české edice měsíčníku Reader’s Digest. „Že se s ním však lze úspěšně porvat, dokazuje jasně případ Finů. V 70. letech minulého století jich na srdeční onemocnění umíralo nejvíc na světě, přičemž hlavním viníkem byla obezita. Díky velmi promyšlené a nápadité kampani se ale úmrtnost na choroby srdce a cév srdeční choroby snížila během třiceti let u lidí v produktivním věku o 80 procent. Finové zkrátka boj sami se sebou vyhráli.“  

Podařilo se vám někdy úspěšně zhubnout? Jak?

 

Reklama