AIDS je již od osmdesátých let minulého století největším strašákem sexuálně aktivních lidí. Na zákeřnou nemoc se lék sice ještě stále najít nepodařilo, zato je tu ale novinka v testování. Lidé, kteří se po nechráněném pohlavním styku obávají, že se mohli nakazit virem HIV, nemusí již na výsledky čekat dlouhé hodiny, nebo dokonce dny. Teď se je dozví za pouhých 60 sekund.

testNa trhu se nedávno objevila převratná novinka: test, který do 60 sekund odhalí přítomnost viru HIV v krvi. Produkt s názvem INSTItest, který je volně prodejný v lékárnách, má oproti dřívějšímu způsobu testování na HIV nepopiratelnou výhodu. Ta spočívá v rychlosti výsledku, který se testovaný dozví téměř okamžitě. Druhou devizou INSTItestu je bezpochyby snadná manipulace a velká spolehlivost.
Odborníci si od INSTItestu slibují větší zodpovědnost především u mladých lidí, kterým by právě nový test měl pomoci prolomit stud a bariéry, jež jim dříve bránily navštívit místa, kde se testování prováděla. Nepříjemná byla také doba čekání na výsledky, které se dotyčný mnohdy dozvěděl až za několik dní, nebo celý týden.  

Ženy odhazují kondom už po pár týdnech

Přestože počet nakažených nemocí AIDS v Česku přibývá, lidé se dobrovolnému testování stále vyhýbají. V loňském roce přitom byla nákaza zjištěna u 180 lidí a už za letošní rok přibylo podle záznamů dalších 14 případů. Celkový počet evidovaných podle lékařů přesáhl v Česku 1 500 HIV pozitivních pacientů, neoficiální počet nakažených však může být až několikanásobně vyšší.
Výjimku u dobrovolně testovaných tvoří dárci krve a těhotné ženy, u kterých je testování na HIV povinné. Přitom právě včasné zjištění nákazy může mít zásadní vliv na kvalitu a délku života jedince.
Alarmující je také fakt, že ženy v novém vztahu „odhazují“ kondom již po pár týdnech a přecházejí na hormonální antikoncepci, která je chrání pouze proti nežádoucímu otěhotnění.

ItestNSTItest, jeho rychlost a snadné použití, by měly být revolučním nástrojem pro vzájemné testování párů před začátkem nechráněného sexuálního soužití.
Lékaři na milenecké páry apelují, aby začali vzájemné testování chápat jako samozřejmou a naprosto přirozenou věc.
V tomto směru Česká republika za západní Evropou markantně zaostává. Protestovanost v ČR je téměř dvakrát nižší než u našich západních sousedů. Důležité je také, aby o preventivní testování své děti informovali již samotní rodiče a také učitelé ve školách.  

Myslíte si, že by se měly páry před započetím nechráněného sexuálního styku nechat testovat na AIDS a pohlavně přenosné nemoci? To je téma, o kterém si budeme dnes celý den povídat. Své příspěvky, připomínky a názory posílejte na e-mail redakce@ zena-in.cz.

  • Báli jste se někdy nákazy, když jste začínali sexuálně žít se svým partnerem?
  • Mluvíte o těchto problémech se svými dětmi?Máte to v plánu?
Reklama