Včera se dočkala křtu kniha Než odejdu navždy. Kniha vypráví silný příběh o hrdinství obyčejné ženy, která z lásky ke svým dětem dokázala pohnout horou a v pokročilém stádiu rakoviny, jen několik měsíců před smrtí, bojovala o jejich budoucnost.
Na pultech knihkupců se objevila kniha Nakladatelství Fragment „Než odejdu navždy“ francouzské autorky Marie-Laure Picat, kterou do českého jazyka přeložil MUDr. Jan Cimický. Jedná se o dojemný emotivní příběh, neskutečně hrdinský a statečný boj, o ukázku síly a lásky, který si získal srdce lidí na celém světě. Zároveň se jedná i o osvětu v oblasti rakoviny, které je stále potřeba věnovat pozornost. Kniha se ve Francii okamžitě stala bestsellerem – za první tři měsíce se prodalo 65 tisíc výtisků – a byla prodána práva na film.
Když lékaři sdělili Marii-Laure Picat, že onemocněla rakovinou a zbývá jí pár měsíců života, nemyslela na sebe, ale na své čtyři malé děti. Snažila se pro ně najít náhradní rodinu, aby mohly vyrůstat nerozdělené spolu až do své plnoletosti. „Když jsem zjistila, že jsem nemocná, věděla jsem, že musím udělat jedinou věc: ochránit své děti,“ řekla Picat v rozhovoru pro francouzskou televizi TF1. „Potřebovala jsem se ujistit, že budou vyrůstat nadále všichni spolu jako rodina.“
Úřady jí nicméně řekly, že konečné rozhodnutí o tom, kdo se postará o její děti, není na ní – o jejich umístění rozhodnou francouzské sociální služby. Picat se rozhodla udělat něco, což, jak později přiznala, jí nebylo příjemné: svůj příběh zveřejnila v médiích. V tisku po celé Francii se objevily zprávy o boji Picat a z ní se zanedlouho stala národní hrdinka.
Brzy jí lidé z celé Francie začali posílat dopisy na podporu, někteří společně s šeky a hotovostí. Nejprve všechny posílala zpět. „Nedělám to celé pro peníze,“ řekla později tisku. „Ale když na tom lidé trvali, rozhodla jsem se vložit všechny peníze na bankovní účet, aby je děti mohly později využít.“
Kniha „Než odejdu navždy“ vysvětluje, proč cítila potřebu zaujmout pozornost veřejnosti, která jí nikdy nebyla příjemná. Picat dala všechny peníze, které dostala z prodeje knih, stranou pro své děti, a to samé udělala, když se prodala práva na film. „Psaní mého příběhu není jen o zajištění finanční budoucnosti mých dětí. Je to můj odkaz pro ně,“ řekla. „V knize odpovídám na otázky, které by mohly v budoucnosti mít o tom všem nebo o mně.“ Po její smrti se zvedla mimořádná vlna solidarity. Odvaha této mladé maminky je příkladem a inspirací pro lidi na celém světě.
Názor redakce
Při čtení knihy se vám od začátku bude do hlavy vtírat jedna nepříjemná myšlenka. Už po prvních přečtených stránkách vás napadne, jak nefér dokáže svět být. Jak je možné, že taková osobnost, jakou Marie-Laure bezpochyby byla, si zasloužila tak nespravedlivý osud? Kniha totiž nevypráví jen o její nemoci a jejím boji s francouzskými úřady, které ji házely klacky pod nohy, ale také o jejím dětství a mládí. O tom, jak vyrůstala bez matky, otec ji zneužíval. O zpackaném manželství, lhostejnosti jejího muže. I o nevydařeném těhotenství.
Osobně musím přiznat, že jsem si při čtení nedokázala udržet odstup, který jsem si nařídila ve chvíli, kdy jsem ji měla poprvé v ruce. Slzela jsem už u předmluvy, kterou Marie-Laure adresovala svým dětem.
Marie-Laure nesázela ani v životě, ani při psaní knihy na vytříbený vypravěčský talent, ale šla rovnou na věc. Nazývala věci pravými jmény a nebála se nikdy říct, jak věci ve skutečnosti jsou. Možná právě pro svou přímost a jednoduchost, ve vás kniha zanechá tak silné pocity.
Byla to velká osobnost. Mohla se v tichosti litovat a nenávidět svět za svůj osud. Místo toho se rozhodla pustit se do těžkého boje. Nikoli se svou nemocí, ale s francouzskými úřady. A to jen proto, aby zajistila budoucnost svých dětí. Aby o jejich budoucnosti nerozhodl soud až ve chvíli, kdy se stanou sirotky. Aby mohly i nadále vyrůstat spolu a jejich život se změnil co nejméně. Tato žena dokázala pohnout horou. A patří jí můj obdiv. Zcela jistě si zaslouží i váš.
Nový komentář
Komentáře
Léthé — #1 Tedy v jednom s Tebou souhlasím, ta kniha může být opravdu kvalitní, ale my slyšíme jen hrůzy, války, vraždy, strašlivé prognózy, že já přepečlivě vybírám, nač se budu v televizi dívat, téměř nekoukám vůbec. Zprávy na noc?
To je sebevražda pro už nejen citlivého člověka. Jeden jediný psycholog Ti je nedoporučí!
Ne, žít po svém, napravit co napravit mohu, co ne, tím se netrápit, škodím sobě, druhému nepomohu a nepáchat zlo. To je celé.
Blueberry — #17 No vida! Proto také astma se teď léčí a tvrdí, že je psychického původu.
Tomuto stoprocentně věřím. Já za celou noc nezakašlu a ráno, když mám vstávat a mám z něčeho třeba strach, kašlu jako starý kuřák....a je to tu!, stačí mi pracák, ne že mám strach, ale ty baby jednou.....
Marchesa Casati — #23 Jsi padlá na hlavu, nebo jen slabomyslná?
Blueberry — #17 Kamarádka umře. V bolestech. A dobře jí tak.
Píšete ,že se objevila kniha na pultě knihkupců....,je to tedy novinka,těžko se vyjádřit k něčemu co jsme tedy nikdo z nás nečetl.Jinak má každý člověk za život tolik starostí,bolestí a jiného,i prožitého,že si myslím že toto zas není až překvapující příběh.
Léthé — #11 Mě třeba těžce zklamal Titanic. Kdyby Jack neumřel, byl by to fakt hezký film. To si ti filmaři myslí, že to tou smrtí vylepší nebo co?
Na trosku jinou notu - jsou ty deti furt pohromade, nebo to te pani nevyslo?
monkee — #18 Diky, ziju uz 28 let v Kanade - znelo mi to nejak podivne .
Blueberry — #17 Ne "kasel je pricinou uzkosti a strachu", ale "kašel je důsledkem úzkosti a strachu". Jinak
Ano, o tom mluvi tzv. German New Medicine, a ja jsem mela stesti, ze jsem se dostala na nekolik prednasek a mam kamaradku, ktera ji praktikuje. Jestlize vite, co se vam deje a jste schopny problem vyresit, odejde i nemoc. Dam priklad: kasel je pricinou uzkosti a strachu. Pred par mesici jsem zacala kaslat jak zbesila a uz jsem se bala, ze budu mit bronchitidu. Vzpomnela jsem si, ze jsem pred par dny prozivala stres z toho ze syn prisel o praci a ja jsem se obavala, ze mu budu muset financne pomahat. Kdyz jsem si uvedomila tuto souvislost, kasel okamzite prestal.
jastura — #14 takový článek bych taky uvítala,informací není nikdy dost a potřebujeme poradit a pomoct,o etikoterapii vím a líbí se mi
Léthé — #12 o téhle problematice moc nevím a nějaká reportáž by byla dobrá. Jsem pro.
Léthé — #12 Máš pravdu, nikdy jsem o tom neslyšela, ale asi by nebylo marné se o tom něco dozvědět.
Vážně by to nemusel být marný článek..
Léthé — #12 Vogeltanze jsem přečetla jedním dechem, Ten chlap ví, o čem mluví.
Docela bych přivítala od redakce, kdyby místo "pološovinistických" článků, jak má každý chlap právo na silikony, se spojili s někým, kdo o tomto problému něco ví a hlavně ví, CO S TÍM....já o tom vím již hodně, ale jistě se tu najdou mladší čtenářky, které o ETIKOTERAPII nikdy neslyšely a třeba by je to zajímalo...
Co vyslat někoho z redakce na nějaký ten kurs Mudra Vladimíra Vogeltanze? Stojí to fakt za to? Nebo ho sem pozvat?[color=#ddbd0b] [/color]
Dante Alighieri — #9 dobře děláš...od jisté doby to dělám taky tak. Dokonce odmítám sledovat i takové filmy, nebo prostě od nich odejdu. Jsem prostě měkouš
oalison — #8 je to asi tak, jak to píšeš ty i Francaise — #7 ...i já pochopila, co musím změnit ve svém životě i v chování až po té, co jsem tu rakovinu měla. Když jsem si pak kladla ty otázky PROČ já ?, docela jsem si na to za nějakou dobu uměla odpovědět.
Ano...spíš bych přivítala víc knížek, PREVENCE...tedy proč ta rakovina vzniká....jenže běžná medicína na to odpovědět neumí....a to co tvrdí třeba "etikoterapie" a jiné celostní medicínské pohledy na člověka, striktně odsuzují a zesměšňují, takže pak je to těžké...čemu pak má čtenář věřit? Takže to hodí na osud.
Taky nečtu smutné knihy. Když po někom chci, aby mi doporučil čtení, hned si kladu několik podmínek a ta první je, aby nezemřel hlavní hrdina nebo jeho rodič nebo jeho partner.
Kdysi jsem četla článek o tom, proč rakovinu obvykle mívají ti "hodní" lidé. maminka která celý život obětovala dětem nebo manželovi. Úspěšná podnikatelka kariéře... atd. A zaujala mne jedna věc. Rakovina je prý projevem revoluce vlastního těla. Tím, že člověk dlouhodobě potlačuje své vlastní pořeby, své vlastní já, pracuje pro druhé, nechává se neustále něčím deptat aniž by začal sám za sebe bojovat... Tělo pak dá jasnou hlášku, dělej něco pro mě, nebo tě zabiju. Když tak čtu podobné příběhy něco na tom bude.
Léthé — #1 Souhlasím, také nemám nejmenší potřebu číst takovou literaturu. Myslím si, že by spíše lidé měli číst knížky o tom, proč rakovinou onemocněli, pátrat po tom, jaká je skrytá příčina nemoci a jak se uzdravit. Neboť nic není jen náhodou, všechno má příčinu, důvod, i když ho třeba zrovna teď nechápeme.
A protože příčinou vzniku nemoci není logicky nic pěkného, (Jeden věci znalý člověk říká, že vykládáním o svých nemocech
lidé obrazně řečeno "vytahují na světlo své špinavé prádlo".) mám k takovým knížkám odpor, protože mi připadá, že autoři házejí tu svoji špínu na čtenáře. Sorry.