Milé ženy-in, najít dárek pro chlapa je vždycky potíž. A má-li jít o knihu, je to potíž dvojnásobná. Je sice pravda, že chlapi se dělí na ty, kteří čtou, a na ty, kteří nečtou, ale máme pro vás tip na knihu i pro tu druhou skupinu.

Nakladatelství Mladá fronta totiž pokřtilo minulý týden v příhodném prostředí Muzea Policie knihu přímo pro chlapy - Československé pistole 1918–1950. Ta obsahuje ucelený soubor poznatků o historii vývoje a výroby samonabíjecích pistolí na našem území.

Ano, už vidím, jak opadává váš zájem, ale buďte si jisté, že ta poslední nudná a nesmyslná věta je pro chlapa něco jako rudý hadr pro býka, ale s tím, že se býk do hadru zamiluje. Když dodáme, že text knihy doprovází více než 200 barevných fotografií zachovaných exemplářů a navíc 200 unikátních dobových fotografií, nákresů či ukázek z návodů na jednotlivé samonabíjecí pistole, stává se kniha pro velkou část mužské populace přímo povinností.

kopyto
Kniha autorů Jana Skramoušského a Davida Pazdery vznikala po dlouholetém studiu problematiky a dá se o ní říci, že je v daném tématu zcela vyčerpávající. Informace jsou výsledkem mnohaletého studia archivních pramenů, dochovaných exemplářů a spolupráce se špičkovými institucemi, v jejichž fondech jsou vedle jiných produktů zbrojní výroby čs. pistole také zastoupeny. Koncepce knihy je strukturována tak, aby poskytla informace nejen o historii a slavných výrobcích našich zbrojních závodů v Praze, Brně, Plzni, Kdyni, Opočně, Strakonicích i jinde.

Sečteno a podtrženo je kniha tak podrobná, že v ní nadšenci najdou skutečně úplně všechno a udělá radost každému milovníkovi vojenské historie. Pro sběratele je pak naprosto nepostradatelná. Zajímavou informací je, že nakladatelství má i zájemce o americké vydání této pozoruhodné knihy

Více o autorech

Nástroj č.1:

Jan Skramoušský (nar. 1963), uznávaný odborník na dějiny československých ručních palných zbraní a kulometů. Od poloviny 90. let pracuje v časopisech Střelecká revue a Střelecký magazín. Úzce spolupracuje s Vojenským historickým ústavem v Praze, pro který spolupřipravil výstavu „Československé pistole a samopaly“ (2001–2002). Je autorem několika set článků a spoluautorem publikací „Československé pistole 1918–1985“ (Ars-Arm 1996), „CZ 75: Zrození legendy“ (Česká zbrojovka Uherský Brod 2005, vyšla rovněž v anglické verzi) a „Česká zbrojovka. Historie výroby zbraní v Uherském Brodě“ (Česká zbrojovka Uherský Brod 2006). Kromě toho připravil pro nové vydání základní dílo Miroslava Šády „Československé ruční palné zbraně a kulomety“ (Naše vojsko 2004).

David Pazdera (nar. 1973), absolvent oboru kulturní historie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Dlouhodobě se věnuje dějinám československé zbrojní techniky a osobnostem konstruktérů. Od roku 1999 pracoval jako redaktor odborného časopisu Střelecký magazín, od roku 2006 je redaktorem časopisu Střelecká revue. S Janem Skramoušským napsal také publikace „CZ 75: Zrození legendy“ (Česká zbrojovka Uherský Brod 2005, vyšla rovněž v anglické verzi) a „Česká zbrojovka. Historie výroby zbraní v Uherském Brodě“ (Česká zbrojovka Uherský Brod 2006).

Reklama