Foto: Shutterstock
Podle informací Národního ústavu duševního zdraví v souvislosti s pandemií covid-19 vzrostl výskyt duševních onemocnění u dospělé populace ČR téměř na 30 %. Situaci pak ještě prohloubil válečný konflikt na Ukrajině. Odborníci na psychické zdraví jsou tak vytížení, že lidé na jejich pomoc čekají stále neúměrně dlouhou dobu. Psychické problémy často dosahují až takové míry, že lidé musí omezit práci a přicházejí o dostatečný příjem pro pokrytí svých životních nákladů.
Nejčastěji se z duševních nemocí psychologové a terapeuti setkávají s rozvíjející se depresí, úzkostmi, poruchami spánku, ale lidi trápí třeba i zmatenost nebo sebevražedné myšlenky. Nejprve trvala neúměrně dlouho pandemická doba a pak přišel nový nápor v podobě bezpečnostního rizika a přímého sledování blízkého válečného konfliktu. Pomáhající profesionálové hlásí enormní nápor pacientů a sami jsou pak přetížení. V některých lokalitách nebo pro určité specializace jsou pak pacienti nuceni čekat, než na ně přijde řada, i měsíce.
Dostat se tedy k psychologovi často nyní trvá týdny i měsíce. Řada zdravotních pojišťoven proto svým klientům nabízí finanční příspěvek v řádech tisíců korun na kvalifikovanou terapeutickou péči. Mnoho z nich se také snaží adekvátně reagovat na další problémy, se kterými by se lidé v duševní nepohodě či přímo se potýkající s depresí mohli setkat. Například neschopnost splácet své pohledávky. „Sledujeme, že situace psychického tlaku se stupňuje. Psychické problémy pak komplikují našim klientům život. Pojištění schopnosti splácet a to, že kryje i rizika duševních nemocí, jako jsou deprese či syndrom vyhoření, proto narůstá na významu,“ říká Martin Steiner z pojišťovny BNP Paribas Cardif.
Zdroje: Národní ústav duševního zdraví, Národní zdravotnický informační portál, Martin Steiner, BNP Paribas Cardif, Youtube kanáll NUDZ
Nový komentář
Komentáře
Pamatuji si, jak jsem měla problémy s vyhořením. Prostě jsem jela hodně dlouho na knop, do toho přišel Covid, takže bez nějaké šance si odpočnout, protože to prostě nešlo. Nakonec jsem se prostě složila, na týden si dala chca nechca volno, protože nic jiného nezbývalo. A pak mi kamarádka řekla, že existuje služba jako virtuální asistentka, která za vás převezme část administrativy a uleví vám v práci. Za mě super věc! Doporučuju všem, kdo mají náročný pracovní režim. ;-)