Městečko na východě Čech Teplice nad Metují se opět tento víkend stalo hostitelem pro Mezinárodní horolezecký filmový festival, jehož součástí bylo kromě jiného i 4. kolo Českého poháru v boulderingu. Závodu se zúčastnilo 15 žen a 44 mužů. Neodradila je ani cedulka u stolku s registrací, že „Lezení je na vlastní nebezpečí“.

 

Co to je bouldering?

Bouldering je označení pro lezení na nízké skalní bloky nebo na nízké skály bez lana. Jedná se o zdolání jen několikametrové výšky. Název pochází z anglického slova boulder – balvan. V současnosti je hodně oblíben právě u začínajících horolezců díky nízkým počátečním nákladům a nenáročnosti na zkušenosti.

Průkopníky boulderingu se stali Britové v 80. letech 19. století. Původně se však jednalo jen o tréninkovou techniku v horolezeckém plánu jako příprava na náročnější horolezecké výstupy v horách. Jako samostatné sportovní činnosti se jí začal věnovat až John Gill v 50. letech 20. století.

 

Příprava závodu

Na řídce olesněném prostranství vedle železniční trati a campu byly postaveny čtyři skalní bloky různých tvarů, na které tvůrci cest upevnili různé chyty a stupy (laicky řečeno držátka, jejichž pomocí se horolezci dostávají k vrcholu bloku). Pod tyto bloky položili velké a měkké žíněnky, do kterých soutěžící seskakovali a padali při svých pokusech zdolat obtížnou stěnu. Během jejich výstupu je také zezdola jistil (rozumějte tomu tak, že je chytal do náruče, když padali) vždy jeden rozhodčí, který mimo jiné sledoval jejich úspěšnost.

Nikdo ze soutěžících netušil, jak budou stěny při závodu vypadat, protože se během kol různě přestavovaly. Dívky i muži lezli vždy na jinak rozestavěných cestách. Před začátkem soutěže byli vždy v takovém stanu, kterému se říkalo izolace, a k blokům přistupovali postupně. Každý měl na své pokusy u jednoho bloku čtyři minuty a poté si šel k drahám sednout zády, aby nemohl okoukat techniku dalšího soutěžícího na dalším bloku, který ho čekal.

Na vítěze čekala nejen finanční odměna, ale i spousta dárků od sponzorů, takže motivace k vítězství byla opravdu veliká. Po celém dnu strhujícího boje o dosažení vrcholu co nejdříve jsme se až večer po deváté hodině dozvěděli vítěze. Z žen se stala nejlepší Nelly Kudrová a z mužů Jakub Hlaváček.

A pro ty, které nebavilo sledovat snažící se zdolávače výšek, připravili organizátoři několik lan natažených mezi stromy v různých výškách (jedno lano bylo napnuto dokonce ve výšce cca 5 metrů nad zemí), a spousta odvážlivců si tak mohlo vyzkoušet svou vyrovnanost, ve vyšších výškách samozřejmě s lanovým jištěním.

 

Co se může stát během závodu

Asi hodinu po začátku soutěže jsem pochopila význam cedulky u registrace na závody v lezení. Dámy totiž měly gentlemansky přednost. Jedna z dívek přecenila své síly a po seskoku z úspěšně daného bloku si pohmoždila koleno, které jí teprve před čtrnácti dny vytáhli ze sádry. Ovšem naštěstí to nebylo nic vážného, ze závodu však byla nucena odstoupit.

Šokující událost se odehrála pár hodin po poledni. Černá oktávka, která odjížděla z místa konání soutěže, nějakým nevysvětlitelným způsobem přehlédla troubící přijíždějící osobní vlak na přejezdu. Velmi nešikovně a trochu zaskočeně mu řidič auta zastavil předním kolem na koleji a vlak už to nestihl ubrzdit. Došlo ke srážce. Auto mělo rozmlácené přední sklo, nefunkční dveře u řidiče a neuvěřitelně zmuchlaný předek auta. Jinými slovy, auto na odpis. Řidiči se jen zázrakem nic nestalo, byl jen trochu v šoku. Mně se tato událost odehrála přímo před očima. Čekala jsem totiž na druhé straně přejezdu. Po nehodě zůstalo v asfaltové cestě několik odbroušených děr. Pak že je takové lezení bez lana nebezpečné!

 

Celou akci moderoval Milan Enčev a já se stala jeho pravou rukou při celodenním bavení diváků i soutěžících.

 

Byla jste se také na této akci podívat? Je vašim koníčkem také lezení na boulder? Nebo byste si to chtěla někdy zkusit? Co si myslíte o lezení bez lan? Považujete to za hazardování s vlastním životem nebo za zajímavý adrenalinový sport?

Reklama