Rakovina prsu je mrcha, nevybírá si, a tak se často dozvídáme i o mladých ženách, které musely podstoupit operaci, či dokonce ablaci prsu. Nechci zde uvádět statistiky, tím vám nepomohu. Dozvíte se, na co máte v jakém věku nárok a co pro sebe můžete udělat.

Budu předpokládat, že navštěvujete pravidelně gynekologa.

Pokud je vám méně než 45 let a nemáte žádné podezření či problémy

mamografAsi od osmnácti let by každá žena měla provádět samovyšetření prsou. Návod, jak správně postupovat, najdete zde. Protože ale mnohdy nedokážeme odhadnout, jaká by měla prsa na pohmat být, je vhodné požádat o vyšetření vašeho gynekologa. Praxe je taková, že někteří sami na tuto možnost upozorňují, často musíte o vyšetření ale požádat samy.

Důležité je, že každý gynekolog by měl jednou za rok vyšetření udělat, a to bez nároku na honorář, i když se jedná třeba o soukromou praxi.

Kromě samovyšetření a vyšetření pohmatem gynekologem připadá v úvahu ještě vyšetření ultrazvukem, tzv. sonografie, která se hodí hlavně právě pro vyšetření prsů mladých, těhotných nebo kojících žen. Vyšetření je bezbolestné a dokáže odhalit i podezřelá ložiska, které samy nenahmatáte.

Doporučení pro návštěvu ultrazvuku (pokud gynekolog neposkytuje toto vyšetření sám) vám napíše váš gynekolog nebo praktický lékař. Je to stejný princip, jako byste chtěla jít například k očnímu.

Pokud nemáte žádné obtíže a lékař vám předepsal ultrazvuk jako preventivní prohlídku, budete si ji hradit samy. Jedná se asi o částku 200-300 Kč dle pracoviště.

Preventivní sonografie je doporučována jednou za dva roky.

Pokud jste mladší než 45 let a máte podezření nebo rodovou dispozici

Pokud jste během samovyšetření objevila podezřelou bulku či cítíte neobvyklé změny, navštivte gynekologa. Ten provede vyšetření pohmatem a s žádankou vás pošle na ultrazvuk. V tomto případě bude vyšetření provedeno na žádost lékaře, za vyšetření nebudete tedy nic platit.

Mamograf ve třiceti?

Pokud se objevilo toto onemocnění v rodině, bývá obvykle proveden ve třiceti letech tzv. startovací mamograf, který má zachytit současný stav tkáně, aby bylo možné při pozdějším vyšetření zaznamenat případné změny.

Pokud je vám více než 45 let

Od 45 let se provádí vyšetření prsou mamografem. Vyšetření ultrazvukem slouží jako doplněk mamografického vyšetření, například když nejsou výsledky z rentgenových snímků mamografu jednoznačné a lékař je na pochybách.

Kontrola by měla probíhat jedenkrát za dva roky. Vyšetření v tomto intervalu je hrazené pojišťovnou.

Vyšetření mamografem je možné od 40 let. Náklady na vyšetření však v tomto případě zaplatíte sama. Cena je obvykle 400-700 Kč. Výjimkou mohou být ženy, které mají zvýšené riziko rakoviny prsu. Tam obvykle vyšetření pojišťovna zaplatí.

Poukázka 200 Kč na ultrazvuk

Boj s rakovinou prsu každoročně podporuje společnost Avon. Poskytuje poukázky v hodnotě 200 Kč na ultrazvukové vyšetření, které lze uplatnit na mnoha akreditovaných pracovištích. Tato akce začne letos v červenci nebo v srpnu a bude trvat do října. Pokud byste měli zájem o poukaz, zavoláte v průběhu akce na linku Avonu a poukaz vám bude zaslán.

Více o projektu najdete ZDE

Více informací najdete například na stránkách Aliance žen s rakovinou prsu.

Kam se objednat? - Mapa akreditovaných pracovišť

Reklama