Bezprostředně po porodu...

Jakmile se miminko narodí, zdravotníci se soustředí na následujících pět věcí – barvu kůže, srdeční ozvy, tedy počet tepů za minutu, reakci na podráždění nosu, napětí svalů a dýchání miminka. Tato kritéria dohromady tvoří takzvané Apgar skóre. To používají porodníci k orientačnímu zhodnocení stavu miminka bezprostředně po jeho příchodu na svět. Udává se v první, páté a desáté minutě života.

Jak přesně počítají jeho výsledné hodnoty? To a další podrobnosti si můžete přečíst v článku: 

Krátce po porodu...

 • Miminko je zváženo, změřeno (včetně obvodu hlavičky) a je zjištěna jeho teplota.
 • Aby se předešlo zánětu, ošetří miminku oči dezinfekčními kapkami.
 • Brzy po porodu (cca po hodině) je miminku injekčně aplikován vitamin K. Ten působí jako prevence krvácivé choroby novorozenců. Možnou variantou je jeho podání ve formě kapek, ale ty je pak nutné aplikovat po dobu několika měsíců.
 • Pokud měla maminka potíže s těhotenskou cukrovkou, nebo se narodí příliš velké miminko, lékaři mu udělají test na hladinu cukru v krvi. Stačí k tomu kapka krve z prstu.

Pediatr miminko důkladně prohlédne a zkontroluje, zda se na jeho těle nenachází nějaká anomálie. Dále zkontroluje:
5ac6042f42a3dobrazek.jpg

 • stav pokožky a očí,
 • ústa, hlavně aby se přesvědčil, zda nemá rozštěp,
 • fontanelu, tedy měkké místečko na hlavičce, kde nejsou srostlé lebeční kosti,
 • klíční kosti – někdy při porodu dochází k jejich zlomení,
 • funkci plic, správnost dýchání,
 • srdce, zda na něm neuslyší šelest,
 • vyloučit vadu na srdci pomáhá také kontrola pulzu v tříslech,
 • pupeční pahýl, genitál, páteř, nohy, záda a zadeček – přesvědčí se o průchodnosti řitního otvoru,
 • pohmatem vyšetří bříško, nahmatá velikost jater a sleziny, poslechne si střevní peristaltiku,
 • prověří úchopové reflexy.

Během prvních dní po porodu...
5ac602c86fc57obrazek.jpg

U miminek se provádí takzvaná poporodní screeningová vyšetření. Ta pomáhají odhalit závažné vrozené vady.

Odběr krve z patičky
Ve věku 48–72 hodin po narození odebere lékař několik kapek krve z patičky miminka, a ty na speciálním papírku pošle k laboratornímu testování. Ačkoli je výskyt zkoumaných onemocnění velmi vzácný (1 z 1 150 miminek má některou z nich), je toto vyšetření velmi důležité.

„Novorozenecký screening umožňuje vyhledat novorozence se zvýšeným rizikem onemocnění a u nich provést včasnou diagnostiku v období, kdy klinické příznaky ještě nejsou zjevné, a zajistit tak její včasnou léčbu, dříve než onemocnění způsobí nenapravitelné škody,“ uvádí lékaři z Neonatologického oddělení areálu Bohunice Fakultní nemocnice Brno.

O jaké nemoci se jedná? Mezi 13 zkoumaných chorob patří vrozené selhání funkce štítné žlázy, vrozené selhání funkce nadledvin, onemocnění látkové výměny (fenylketonurie a devět dalších poruch) a vrozená porucha vazkosti hlenu dýchacích cest.

Nečekejte ale, že vás budou lékaři kontaktovat s výsledkem. To by učinili pouze v případě, kdyby byl výsledek pozitivní.

Screening sluchu
Toto vyšetření se provádí od 2. dne po porodu. „Je naprosto nebolestivé. Sestřička velmi jemně vloží do zvukovodu malou vložku, kde je malý mikrofon a měřič odpovědi. Zvuk z přístroje vyvolává ve sluchové dráze odpověď, která se měří,“ vysvětlují brněnští neonatologové.

Screening zraku - kongenitální katarakty
Lékaři oftalmoskopem posvítí miminku do očí (což je bezbolestné), aby zjistili, zda netrpí šedým zákalem.

Screeningové vyšetření kyčlí
Jde o fyzikální a ultrazvukové vyšetření pro včasné zachycení vývojové dysplázie kyčelního kloubu. Nemusí ho ale provádět ve všech porodnicích. Někdo provedou vyšetření jen fyzikálně a na ultrazvuk vás odešlou na specializované pracoviště po odchodu z porodnice.

Ultrazvuk ledvin
Opět se neprovádí plošně, ale jen v některých porodnicích. Pomocí ultrazvuku mohou lékaři odhalit vrozené vady ledvin a močového systému.

Výsledky všech vyšetření následně naleznete ve Zprávě o novorozenci, kterou dostanete pro pediatra, ke kterému budete s miminkem docházet.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit