V minulém článku jste si mohli přečíst příběh Pavly, které je 34 let, chystá se otěhotnět a díky vleklým problémům chce řešit problém křečových žil. Ve spolupráci s redakcí a s Žilní klinikou z Prahy Pavlu vyšetřil primář MUDr. Ota Schütz. Jak vyšetření dopadlo? Poprosili jsme pana primáře, aby nám vysvětlil, jak na tom Pavla je a co ji čeká. Z vyšetření vyplynulo, že nejlepším řešením je operace.

Jakým způsobem u vás na klinice vyšetřujete žíly vašim pacientkám? Jaké moderní techniky používáte?
Nezbytným doplňkem klinického vyšetření je v současné době jako zlatý standard vyšetření ultrazvukové. Duplexní dopplerometrické vyšetření barevným ultrazvukem je vyšetření, které je potřebné ke stanovení přesné diagnozy. V rukách zkušeného lékaře je to nepostradatelný prostředek k určení nejvhodnějšího způsobu léčby křečových žil. Je to vyšetření nebolestivé, kdykoliv opakovatelné a neinvazivní. Je to moderní technika stále se zlepšujících kvalitnějších a výkonnějších ultrazvukových přístrojů, kde s každým novým ultrazvukem se pracuje lépe.

žíly

Jak byste hodnotil žíly paní Pavly? 
Rozsáhlé postižení zasahující hlavní povrchní žilní kmen levé dolní končetiny s křečovými žilami stehna i bérce ve stavu, který je vhodný ze zdravotních důvodů k radikálnímu řešení co nejdříve. Jedná se o značně zanedbané křečové žíly, které by mohly způsobit komplikace. Hlavním důvodem vyřešení takovýchto křečových žil je hlavně prevence možných komplikací, které bývají v takto rozsáhlém stavu časté.

žíly

Je operace vhodným řešením?
Dokonce operace je v tomto případě tím nejvhodnějším řešením. Jakékoliv její odkládání by mohlo mít za následek komplikace v podobě povrchní trombózy, případně následně i zánětu hlubokých žil. Dobře provedená operace je i prevencí bércového vředu a krvácení z křečových žil.

žíly

Jaký operační postup jste zvolil?
Operační postup zcela kopíruje aktuální stav křečových žil, je to operace řešící přesně veškeré patologické křečové žíly od těch největších až po ty nejmenší mikrovarixy.

V tomto případě to bude jako vždy kombinace jednotlivých metod a to operace, která má vždy nezastupitelné místo v léčbě křečových žil společně s nitrožilní katetrizační laserovou léčbou, která má hlavní podíl na výsledném vhodném kosmetickém efektu. Nejmenší křečové žilky mikrovarixy budeme likvidovat sklerotizací a ty ještě menší barvivovým laserem. 

žíly

Co bude muset tato pacientka následně po operaci dělat pro prevenci možného vzniku nových křečových žil? 
Moc výrazným způsobem bohužel možnost objevení novýchkřečových žil po radikální operaci neovlivní. Může eliminovat negativní faktory, které ke křečovým žilám napomáhají. Jsou to dlouhé stání a sezení, nadváha. Nevhodná je i kombinovaná antikoncepce a substituce s hormony - estrogeny. V žádném případě však nepůsobí preventivně užívání jakýchkoliv léků nebo potravinových doplňků.

Chystá se na těhotenství - je dobré jít na operaci s jejím nálezem před otěhotněním? 
Vždy je vhodné absolvovat operaci před  těhotenstvím natož v tak rozsáhlém stavu, v jakém křečové žíly paní Pavly jsou. Není doporučováno vstupovat do těhotenství s křečovými žilami, které by mohly ještě navíc těhotenství zkomplikovat. Proto je vždy dobré veškeré nemoci a postižení řešit a vyléčit ještě před   otěhotněním.

Partnerem tématu je Žilní klinika, www.zilniklinika.cz, na otázky spojené s vyšetřením naší čtenářky Pavly odpovídal primář MUDr. Ota Schütz, my mu za odpovědi děkujeme.

Budeme rádi, když naše téma bude inspirací a zamyšlením nad problémy, které vás s žilním systémem trápí.

doc

Děkujeme panu primáři za spolupráci, můžete se těšit na další články.

Naše články:

Reklama