Rajčata, okurky i papriky o pár týdnů dříve
Zeleninu ve skleníku lze pěstovat dvěma způsoby. Buď přímo ze semen, což je ale možné pouze u některých druhů zeleniny (jako je třeba petržel, mrkev, salát), nebo ze sazeniček. Ty si můžete buď koupit, nebo ještě dříve než se začnou prodávat, sami předpěstovat doma za oknem. Rozhodnete-li se pro vlastní předpěstování a máte-li k dispozici starší semena, není nutné je hned vyhazovat. Proveďte nejprve test klíčivosti, a to například tak, že na talířek s vlhkým ubrouskem dáte určité množství semen, vše zabalíte do igelitu a několik dní počkáte. Pokud vám vyklíčí alespoň 80 % semen, můžete semena bez obav použít.
Pokud uvažujete, jakým způsobem provedete výsadbu ve skleníku, aby se vám do něj vše vešlo, přemýšlejte úsporně. Například mezi rajčata a papriky můžete zasadit salát nebo ředkvičky. Nejen, že mezi tyčemi s rajčaty budou mít dostatek místa, ale navíc budou sklizeny dříve, než rajčata vyrostou.
Postup při výsevu
Při výsevu platí, že čím je semeno větší, tím hlouběji je třeba ho zasadit. Většina semen se seje do hloubky 1 - 2 cm. Pokud chcete ve skleníku pěstovat okurky, vysazujte je do řádků s rozestupy mezi jednotlivými rostlinkami okolo 40 cm. Okurku opatrně přivažte hlavním výhonem ke konstrukci skleníku, aby měly rostliny oporu pro růst. Pokud ve skleníku nemáte dostatek místa, dá se to řešit právě vertikálním pěstováním, tj. hnát rostliny do výšky spíše než do šířky (samozřejmě u druhů, u kterých to je možné).
![]() „Pří výsevu se řiďte pravidlem, že čím jsou rostliny větší a vyšší, tím větší rozestupy mezi sebou potřebují. Vysévejte semena do řádků tak, že každý další řádek posuňte vždy o půl sponu (tj. rozestup mezi dvěma semeny), rostliny tak vždy budou tvořit trojúhelník a budou mít víc prostoru. Tento způsob výsadby se nazývá trojspon,“ vysvětluje Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu. |
---|
Jak vybrat skleník
Pokud skleník zatím není součástí vaší zahrady, ale přemýšlíte o jeho koupi, poradíme vám, na co je třeba dbát při výběru. Důležitá je totiž nejen jeho konstrukce, ale například i umístění a otočení ke světovým stranám.
Při výběru skleníku je vhodné si nejprve odpovědět na otázku, k čemu chcete skleník využívat. První věcí, o které je třeba rozhodnout, je velikost. Obecně se doporučuje pořídit si skleník o něco větší, než máte pocit, že nyní potřebujete. Lepší variantou je prozatím nechat část skleníku nevyužitou, než za pár měsíců skleník složitě rozšiřovat. Pokud si plánujete vypěstovat pouze pár kousků zeleniny, bude vám stačit menší skleník o velikosti cca 6 - 8 m2. Nezapomeňte také na dostatečnou výšku, abyste se při práci nemuseli krčit. Skleníky v několika velikostech můžete zakoupit například v OBI, pokud si nebudete vědět rady s výběrem, rádi vám tamní odborníci poradí.
Pokud se chystáte na výše zmíněný jarní výsev zeleniny, je vhodné natočení podélnou stranou k jihu, aby i brzy na jaře měly rostliny dostatek světla a tepla. Pokud plánujete využívat skleník převážně v létě, je naopak ideální natočení k severu, čímž snížíte nároky na odvětrávání. V každém případě je ale vhodné skleník postavit na dostatečně slunné a málo větrné místo.
Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Nový komentář
Komentáře
Já jsem pěstovala dřív, když jsem ještě měla v pronájmu zahrádku v Praze. Už jsem o pronájem však přišla v minulém roce, a tak jsem byla bez přísunu čerstvé zeleniny. Teď jsem však objevila farmářské trhy v Praze https://ceskyfarmarskytrh.cz/ , kde si každou sobotu nakoupím zásobu krásné zeleniny i ovoce.
Já pěstuju zeleninu jak ve skleníku, tak i na zahrádce :-) . S pěstováním začínám už na jaře, i když ještě hlásí přízemní mrazíky. Přikrývám ji totiž zakrývací textilii , která mi slouží jako ochrana rostlin proti mrazu, takže díky ní můžu s pěstováním začít o měsíc dřív :-) .
My máme nově zahradní foliovník z https://topfoliovniky.cz/ a myslím, že ještě že tak, že v něm strávím letos hodně času. Dřív jsme měli ještě jeden, ale to už je drahně let, tak se k tomu zase vracím.
Tak takové rady se určitě hodí. Díky mockrát. Já sama bych si skleník na zahradu ráda pořídila už pěkně dlouho. Motivuje mě k tomu hlavně to, že bych si ráda zkusila pěstovat vlastní zeleninu, protože mi příjde, že ta, co v dnešní době prodávají v obchodech prostě není za tu cenu až tak kvalitní.
Přesně tyhle kroky jsem učinil letos na jaře, objednal jsem si skleník z https://skleniky-kinplast.cz/ a do něho pak náledně zasadil několik druhů zeleniny, a to hlavně rajčata a papriky. Díky tomu jsem pak měl skoro nevyčerptalený zdroj zdravé zeleniny, díky čemuž se ještě teď cítím fit.
No, já teda nemám skleník, ale foliovník z https://www.foliovnik-levne.cz/ Je to o něco levnější alternativa skleníku, ale podle mého názoru funguje stejně dobře. Mimo to, prostě není nad doma vypěstovanou zeleninu. Zkoušela jsem například srovnávat rajčata z obchodu s těmi z mého foliovníku a ty moje byly prostě mnohonásobně chutnější.
My jsme u nás doma nakonec zvolili tento skleník. Je z polykarbonátu a zelenině se v něm daří skvěle. Nejvíce mě na něm zaujal velký prostor, na kterém má hodně svůj podít zaoblená střecha.
Skleník jsem vybírala strašně dlouho, no a nakonec to dopadlo tak, že jsem si koupila foliovník :-D. Jsem spokojená, je to taková alternativní nahrážka skleníku, ale maximálně dostačující. Hlavně POZOR!!!! Nestačí jen skleník, či foliovník dobře vybrat, ale také ho dobře umístit na zahradu. Místečko musí být nestíněné a nejlépe na jižní straně, tak se rostlinkám bude dařit nejlépe.
Ahoj, neporovnával jste někdo v reálu pěstování ve skleněném skleníku a polykarbonátovém? Kde má zelenina lepší podmínky? Plast je sice zřejmě odolnější, ale sklo je zase osvědčená kvalita používána dlouhá léta.
Myškomedvídek — #58
já je vidím prvně v životě
PROSÍM,VEVÍ NĚKDO KDE BY SE MOHLI TYTO VIDLE KOUPIT?
máme foliák na okurky a papriky
v minulosti jsme měli také skleník, no to byla zeleninka
denkas — #44
Objednávka na BERGLAND24
Vážený zákazníku,
děkujeme za Vaši důvěru v obchod BERGLAND24. Vaši objednávku jsme v pořádku přijali.
Kód objednávky: 1202020013
Datum: 02.02.2012 17:27
Zboží bude odesláno na dobírku, o odeslání Vás budeme informovat.
Obsah objednávky
Kód zbožíNázev položkyKategorieCena/ksksCena celkem
http://1.im.cz/e/d.gif
28284
Tunelový fóliovník
Zahrada a zahradní nářadí
549,– Kč
1
549,– Kč
Odeslání kurýrní službou GEIS (spedice Tenexpres), Dobírkou
50,– Kč
CELKOVÁ CENA
Cena bez DPH
DPH
599,– Kč
500 Kč
99,3 Kč
Jala — #50 jo a ty naložený papriky ti závidím, hned bych si dala
Jala — #50
hm, na Stévii dělali velikou chválu v Loskutákovi, včetně Receptáře, tak jsem si myslela, jak to není super
Jala — #49 Co se týká stévie, neměla jsem o ní do loňska tušení. Ale kamarádka mi ji vychválila. Semena jsem okamžitě vyrazila shánět a koupila si sáček 12 pidisemínek.
Stálo to 35 Kč a je to v takovém umělohmotném obalu, aby se semínka
neztratila. Protože to bylo na podzim, ještě jsem to nesadila. Ale
cestou domů jsem šla kolem Zelňáku a stévii tam měli už v květináči za
38 Kč. Tak jsem vzala i tu. Očekávala jsem od toho asi zázraky a nebo to
neumím správně používat. Když si dám totiž dva lístky do čaje místo
cukru, vůbec mi to nepřipadá sladké. Navíc mi to nějak moc neroste.Tak nevím, kde udělali soudruzi z
NDR chybu.
Potřebovala bych radu, jak tu sladkost co nejefektivněji využít.
Věrulinka — #48 No ty papriky sázím vždycky hlavně červené, ale trvá jim to, než zčervenají. Jsem ráda, že zbytek rodiny není tak vybíravý a konzumuje i zelené. Loni jsem měla skoro 100 keříčků, takže jsem je "musela" i zavařovat. Nejvíc práce mi ale dalo na netu najít vhodný recept. Moc jsem si nevěřila, protože naposledy jsem to dělala se svojí maminkou kdysi. Ale podařilo se a otvírám jednu flašku za druhou.