OBIToužíte po rajčatech, paprikách, okurkách či salátech z vlastní zahrady? Po zelenině, u které můžete mít jistotu, že je bez chemických postřiků a že necestovala na váš talíř přes půl zeměkoule? Pokud máte alespoň malou zahradu, využijte toho a pořiďte si skleník! Již nyní, v průběhu února, můžete začít s výsevem. Poradíme vám, jak při jarním výsevu postupovat a také, podle čeho si skleník vybrat. A už teď se můžete těšit na ten pocit, až vám bude stačit vyjít před dům a budete mít k dispozici vlastní rajčata, papriky, okurky či saláty, kdy si jen vzpomenete! Tedy samozřejmě pokud tomu alespoň částečně dovolí počasí.

Rajčata, okurky i papriky o pár týdnů dříve

Zeleninu ve skleníku lze pěstovat dvěma způsoby. Buď přímo ze semen, což je ale možné pouze u některých druhů zeleniny (jako je třeba petržel, mrkev, salát), nebo ze sazeniček. Ty si můžete buď koupit, nebo ještě dříve než se začnou prodávat, sami předpěstovat doma za oknem. Rozhodnete-li se pro vlastní předpěstování a máte-li k dispozici starší semena, není nutné je hned vyhazovat. Proveďte nejprve test klíčivosti, a to například tak, že na talířek s vlhkým ubrouskem dáte určité množství semen, vše zabalíte do igelitu a několik dní počkáte. Pokud vám vyklíčí alespoň 80 % semen, můžete semena bez obav použít.

OBIJakou zeleninu lze ve skleníku pěstovat? Vhodné jsou téměř všechny druhy. Postup při pěstování zeleniny je totiž stejný, jako při pěstování ve volném záhonu. Skleník ale poskytuje několik výhod. Nejen, že si na zelenině budete moci dříve pochutnat, ale vaše úroda bude také lépe chráněna, například před větrem, kroupami, ale hlavně před výkyvy tepla. Výhodou skleníku navíc je, že v něm lze pěstovat i exotičtější druhy ovoce či zeleniny, které byste jinak na české zahrádce vypěstovali jen stěží.

OBIA kdy je ideální čas pro jarní výsadbu? Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara. Mnoho druhů jarního výsevu zakoupíte například v hobbymarketech OBI. Zato rajčata nebo papriky se většinou nevysévají přímo ze semen, ale nejprve se předpěstovávají a sází se až sazenice, čímž se o několik týdnů urychlí jejich vývoj.

Pokud uvažujete, jakým způsobem provedete výsadbu ve skleníku, aby se vám do něj vše vešlo, přemýšlejte úsporně. Například mezi rajčata a papriky můžete zasadit salát nebo ředkvičky. Nejen, že mezi tyčemi s rajčaty budou mít dostatek místa, ale navíc budou sklizeny dříve, než rajčata vyrostou.

Postup při výsevu

Při výsevu platí, že čím je semeno větší, tím hlouběji je třeba ho zasadit. Většina semen se seje do hloubky 1 - 2 cm. Pokud chcete ve skleníku pěstovat okurky, vysazujte je do řádků s rozestupy mezi jednotlivými rostlinkami okolo 40 cm. Okurku opatrně přivažte hlavním výhonem ke konstrukci skleníku, aby měly rostliny oporu pro růst. Pokud ve skleníku nemáte dostatek místa, dá se to řešit právě vertikálním pěstováním, tj. hnát rostliny do výšky spíše než do šířky (samozřejmě u druhů, u kterých to je možné).

OBITip odborníka:
„Pří výsevu se řiďte pravidlem, že čím jsou rostliny větší a vyšší, tím větší rozestupy mezi sebou potřebují. Vysévejte semena do řádků tak, že každý další řádek posuňte vždy o půl sponu (tj. rozestup mezi dvěma semeny), rostliny tak vždy budou tvořit trojúhelník a budou mít víc prostoru. Tento způsob výsadby se nazývá trojspon,“ vysvětluje Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.

Jak vybrat skleník

Pokud skleník zatím není součástí vaší zahrady, ale přemýšlíte o jeho koupi, poradíme vám, na co je třeba dbát při výběru. Důležitá je totiž nejen jeho konstrukce, ale například i umístění a otočení ke světovým stranám.

Při výběru skleníku je vhodné si nejprve odpovědět na otázku, k čemu chcete skleník využívat. První věcí, o které je třeba rozhodnout, je velikost. Obecně se doporučuje pořídit si skleník o něco větší, než máte pocit, že nyní potřebujete. Lepší variantou je prozatím nechat část skleníku nevyužitou, než za pár měsíců skleník složitě rozšiřovat. Pokud si plánujete vypěstovat pouze pár kousků zeleniny, bude vám stačit menší skleník o velikosti cca 6 - 8 m2. Nezapomeňte také na dostatečnou výšku, abyste se při práci nemuseli krčit. Skleníky v několika velikostech můžete zakoupit například v OBI, pokud si nebudete vědět rady s výběrem, rádi vám tamní odborníci poradí.

OBIDůležitá je i volba materiálu a to jak konstrukce stavby, tak výplně. Konstrukce skleníků může být vyrobena z hliníku, oceli či žárově zinkovaného plechu. V současnosti jsou asi nejoblíbenější hliníkové konstrukce, jejichž největší předností je jejich váha a přitom dostatečná pevnost. Při výběru výplně si můžete vybrat mezi klasickým skleníkovým sklem a plastem, který je oproti sklu odolnější, má lepší tepelně-izolační vlastnosti a je jednodušší na instalaci.

Pokud se chystáte na výše zmíněný jarní výsev zeleniny, je vhodné natočení podélnou stranou k jihu, aby i brzy na jaře měly rostliny dostatek světla a tepla. Pokud plánujete využívat skleník převážně v létě, je naopak ideální natočení k severu, čímž snížíte nároky na odvětrávání. V každém případě je ale vhodné skleník postavit na dostatečně slunné a málo větrné místo.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

 

Reklama