Celoplošné koberce sice v mnoha domácnostech mizí, o vysavačích to ale říct nelze. Jsou stále potřeba - k vysátí prachu ze sedačky a křesel, k vyluxování parket nebo třeba radiátorů. Jejich využití se mění a tomu se přizpůsobují i ony samy. Přesto parametry pro výběr tohoto domácího pomocníka zůstávají skoro nezměněné.V poslední době už u vysavačů zpravidla nenajdete uvedený výkon. Důvod je jednoduchý: zákazník se jen těžko dozvěděl, kde výrobce výkon naměřil. Je totiž rozdíl, zda to bylo u motoru vysavače, kde je samozřejmě větší, nebo u ústí hadice, kde vysavač saje prach. Proto se většina velkých firem rozhodla tento parametr u svých výrobků nepsat. Najdete tady pouze příkon. Nelze však říci, že by platila přímá úměra mezi sacím výkonem a příkonem, tedy spotřebou energie. Ono to ale není tolik důležité. Kvalita vysavače se nehodnotí pouze podle toho, kolik nečistot z koberce "vytáhne". Mohlo by se totiž snadno stát, že vysavač může mít velice dobrý sací výkon, ale díky nedostatečné filtraci se mikroorganismy a další nečistoty malých rozměrů snadno dostanou zpět do vzduchu. Vysávali byste tak skoro zbytečně. Proto je důležitější dbát na systém filtrace. Přitom platí, že čím více filtrů, tím lépe.Prvním ze záchytných filtrů je samotný sáček. Papír, ze kterého se vyráběl, postupně nahrazuje nový syntetický materiál, který zachytí až o polovinu více nečistot a má i delší životnost. Vyrovná se tak rozdíl v ceně, která je zhruba o 10 až 15 % vyšší. Drobné nečistoty, které projdou stěnami sáčku, jsou zachyceny v takzvaném hygienickém filtru, který se nachází před motorem a je třeba jej občas vyměnit, nebo aspoň vyčistit či opláchnout. Někteří výrobci filtry antimikrobiálně ošetřují, aby zabránili rozmnožování plísní a bakterií uvnitř vysavače. Jeden z ukazatelů, že jsou filtry zanesené, pak bývá nepříjemný zápach linoucí se z vysavače. Prach se totiž dostává do motoru, který ho spálí.
Nejdůležitější součástí jsou však výstupní mikrofiltry. Některé firmy je nazývají také HEPA filtry. Jak uvádějí výrobci, dokážou zachytit až 99,95 procent drobných nečistot, pylů, bakterií, roztočů a podobně. Má-li však mít vysavač tyto vlastnosti, musíte se o filtry starat. Dokonalejší přístroj vás sám rozsvícením kontrolky upozorní, že nastal čas. Potom musíte buď koupit filtr nový, a nebo - máte-li omyvatelný - ho vyčistit.
Takové vysavače zcela pro dokonalý úklid doma postačí. Můžete si je pořídit už za poměrně přijatelnou cenu pět tisíc korun.Nejen na filtraci se však firmy zaměřují při zdokonalování vysavačů. U nových typů by vás neměl po zapnutí vyděsit řev motoru. Nejtišší vysavače pracují s hlučností pouze okolo 70 decibelů. Ke standardu také patří samonavíjení napájecí šňůry. Přitom zvlášť majitelé velkých bytů by se měli ptát na její délku. K dostání jsou vysavače se šňůrou dlouhou i devět metrů. Jistě oceníte i ovladač sacího výkonu, kterým lze regulovat intenzitu sání. U některých vysavačů je automatický regulátor, který si sám mění výkon podle toho, zda vysáváte třeba přilepený koberec nebo jen přehoz.

Podlahám, které doma máte, byste měli přizpůsobit výběr sací hlavice. Na parkety, laminát nebo dlažbu se používají jiné než na koberce. Na první typ, tedy tvrdé podlahy, zvolte hlavici, která je zespoda vybavená zpravidla pruhy či kotouči z mikrovlákna. Do tohoto materiálu se totiž zachytí více nečistot než do obyčejné hlavice. Naopak v domácnostech, kde mají chlupaté koberce i zvířátka, se stávají nepostradatelnými takzvané rotační hlavice.
Ty se dále dělí ještě na levnější turbo (stojí kolem tisícovky) nebo elektrické. Na rozdíl od obyčejných se rotační kartáče dostanou hlouběji do koberce nebo čalounu, a proto vysají více nečistot. Na druhé straně ale turbo trubice snižují o něco sací výkon. Pokud chcete zrušit i tuto nevýhodu, je třeba si pořídit elektrickou trubici s vlastním přívodem energie. Ta stojí zhruba dvojnásobnou částku než turbo trubice. Zapomenout na tuto vymoženost by pak měli majitelé prošívaných koberců, které mohou rotační kartáče poškodit.
U některých typů dostáváte ve standardní výbavě dva typy hlavic, tedy jak na koberce, tak na ostatní podlahy.  


ilustrační foto Philips a Solac
Reklama