Říkáte si někdy, jaké to vůbec bylo před tím, než byl vynalezen první vysavač? Co lidé používali k čištění koberců?  V současné době téměř každý den používáme přístroje, bez kterých si už svůj život neumíme představit a díky kterým se úklid našich domácností stal vcelku jednoduchým.  Ale co asi tak dělali lidé před více než padesáti lety, dříve než bylo toto všechno objeveno? 

Věřte tomu nebo ne, ale v 18. století byly k čištění koberců v Evropě běžně používány mokré čajové lístky. Účelem jejich použití bylo zabránit víření usazeného prachu. Metoda to byla účinná, nicméně zde bylo i jisté riziko nezdaru. Pokud totiž lístky nebyly dokonale propláchnuty studenou vodou a dobře vymačkány, mohly zabarvit koberec a napáchat tak více škody než užitku.

vysavačProč tedy lidé používali tuto zdlouhavou a mnohdy spíše devastující metodu? Za prvé, metoda byla doporučována mnoha příručkami pro domácnost, a pokud se hospodyně držela popsaných postupů, úspěch byl zaručen. Za druhé, před rokem 1950 mělo koberec v bytě pouze velmi malé množství lidí. Za třetí, tyto koberečky byly umístěny v reprezentační místnosti, která se používala velmi zřídka. Za čtvrté, před příchodem vysavače nebylo příliš jiných možností. Nicméně i po zvýšení dostupnosti vysavačů je příliš rodin nepoužívalo, zvyk byl zvyk. V roce 1939, kdy 48 % obyvatel USA vlastnilo vysavač, velká část Evropy ani netušila, že něco jako elektrické vysávací přístroje existují. Chudí si je nemohli dovolit a bohatí měli místo moderních přístrojů sluhy. A tak dokonce ještě počátkem 50. let příručka Good Housekeeping institute doporučuje denně používat metodu čajových lístků.  Není divu, že koberce byly tehdy vnímány spíše jako zbytečný problém a mnoho domácností raději volilo plochy omyvatelné.

V 21. století jsou již domácnosti standardně vybaveny vysavačem, který nejenže si poradí s koberci, ale v mnoha případech díky speciálním přídavným hubicím i kvalitně pečuje o pevné podlahy. Nicméně i ve vysavačích jsou velké rozdíly. Všichni se jistě shodneme na tom, že jedním z nejdůležitějších parametrů u vysavače je sací výkon. Chceme mít uklizeno rychle, nechceme každé místo přejíždět několikrát a potřebujeme se bez problémů zbavit i větších nečistot. Víte ale, že úroveň sacího výkonu je ovlivněna možností volného proudění vzduchu, na níž má během používání výrazný vliv i plnost prachového sáčku. Co s tím?

S možným řešením přichází společnost Philips, která představuje nové vysavače Philips PerformerPro FC9190 a FC9187, které disponují speciálně tvarovanou prachovou komorou, jenž maximálně urychluje proudění vzduchu. Prachový sáček se zde otevírá rovnoměrně a v kombinaci s výkonným motorem tak získáváte nejvyšší sací výkon, i když se sáček již plní. Jeho kapacita je v tomto případě až pět litrů a o stavu naplnění informuje indikátor.

vysavačNový PerformerPro FC9190 s příkonem 2 200 W a max. sacím výkonem 500 W je vybaven těsněním HEPA AirSeal s filtrem HEPA 12. Součástí vysavače je Hubice 3v1TriActive+, která zajišťuje trojnásobně vyšší výkonnost při vysávání. Hubice má inovovaný tvar poskytující mimo jiné ještě lepší přilnavost k podlaze. Sací hubice je navíc s vysavačem propojena speciálním dvojitým kloubem umožňujícím neustálý kontakt s podlahou, čímž opět nedochází ke snižování sacího výkonu během vysávání. Postranní kartáčky umožňují vyčištění nejen rohů a ohybů, ale také úzkých škvír, okrajů stěnových lišt a okolí nohou nábytku. Velký sací otvor v přední části hubice pohltí velké nečistoty bez nutnosti jejího zvedání. Součástí příslušenství je i štěrbinový nástavec, malá hubice a kartáč 2 v 1.

Nový PerformerPro FC9187 s příkonem 2 000 W a max. sacím výkonem 450 W je vybaven HEPA filtrem. Součástí vysavače je Hubice TriActive, která poskytuje 3 čisticí funkce jedním tahem. Připojení hadice 360Flex přináší velmi snadné manévrování, přičemž akční rádius je 9 metrů. Součástí příslušenství je i štěrbinový nástavec, malá hubice a mini Turbo kartáč. Ten rychle odstraňuje zvířecí chlupy, chomáče a prach z pohovek, polstrování a dalších tkanin a je tak užitečným pomocníkem zejména majitelů domácích mazlíčků.

Více na www.philips.cz

Reklama