Zajistí soukromí, vytvoří chladivý stín, zkrášlí nepěkné zdi, či ploty, ochrání proti větru i nechtěným pohledům. To vše umí popínavé rostliny. Navíc krásně voní, lákají včelky a motýly a jsou nenáročné na pěstování. Co můžete chtít víc? Vysaďte si nejznámější popínavky. Ještě to stihnete.

kytky

Popínavých rostlin a dřevin je celá řada. Ale na mnohé musíte nějaký rok čekat, než obrostou plot, pergolu, či nepěknou zeď. Dobu čekání vám zkrátí popínavé letničky, které můžete vysévat už teď a v létě se těšit z jejich krásy a vůně. Dají se pěstovat na záhonu, ale i v truhlících a jiných přenosných nádobách, takže mají široké uplatnění nejen na zahradě, ale i na balkoně a terase. Aby bohatě kvetly, vyžadují výživnou, propustnou půdu a slunečnou polohu. Některé ale snesou i mírné zastínění.

Pojďme si připomenout ty nejznámější.

kytky

Lichořeřišnice. Kdo by neznal tuto půvabnou kytičku se žlutými, oranžovými až červenými květy? Můžete ji pěstovat na opoře, po níž se ochotně pne, ale i jako převislou rostlinu. Semena vysévejte po dvou nebo třech přímo na záhon, ale pokud jste si je už předpěstovali v květináči, přemístěte je ven až po „zmrzlících“. Výhodou této rostliny je, že se dá využít jak pro okrasu, tak i v kuchyni. Její květy a mladé listy mají příjemnou lehce peprnou chuť podobnou řeřiše seté, takže se hodí jako koření do letních salátů.

kytka

Hrachor vonný ocení milovnice něžných květů a příjemných vůní. Hrachor patří k nejznámějším popínavým letničkám, které kvetou od června až do srpna. Abyste podpořili tvorbu nových květů, je dobré ty odkvetlé průběžně odstraňovat. Harchor se hodí i k řezu do vázy, ale musí být alespoň polovina květů na stonku rozkvetlá. Semena hrachoru vyséváme od poloviny dubna, ale vzhledem k chladnému počasí nebude vadit, když ho vysadíme až teď v květnu. Stejně jako předchozím popínavkám se mu daří v propustné, výživné, středně těžké půdě na slunném stanovišti, ale vyžaduje častější zalévání.

kytka

Okrasný fazol je další oblíbenou popínavou letničkou. V příhodných podmínkách dorůstá do výšky až čtyř metrů. Kvete od června do září bílými nebo červenými květy. Po odkvětu jsou jeho ozdobou velké zelené lusky. Fazol je poměrně choulostivý na chlad, takže ho raději předpěstujeme v truhlících a ven přesadíme až v druhé polovině května po ledových mužích. Nejlépe se jim daří na plně osluněných stanovištích, ale dobře snášejí i lehký polostín.

kytka

Povíjnice je překrásná popínavka známá svými modrými, růžovými či bílými květy podobnými květům svlačce. Prospívá v hlinitopísčité půdě na teplém a chráněném stanovišti. Nemá ráda vlhko a chladno jí škodí. Semena se vysévají koncem dubna nebo začátkem května, nejlépe přímo na stanoviště, kde brzy vyklíčí. Potřebuje dostatek volného prostoru a spolehlivou oporu a pak se vám odmění bohatým růstem a množstvím květů. Začíná kvést už v červnu a vykvétá postupně až do podzimu do prvních mrazíků. Pokud povíjnici necháte přes zimu na záhonu, zaručeně se vysemení a příští rok budete mít spoustu nových rostlin, ale všechny květy už budou pouze modré.

kytka

Černooká Zuzana (Thunbergia) se vyznačuje sytě žlutými žlutooranžovými a oranžovými květy s černým středem. Buď si ji můžete koupit předpěstovanou v zahradnictví, nebo sami vypěstovat ze semen a pak vysadit na stanoviště. Rostliny jsou poměrně teplomilné, takže nespěchejte a počkejte, dokud se noční teploty neustálí nad 10 °C. Nižší teplota by jim určitě uškodila. Vyhovuje jim teplé a chráněné místo s výživnou půdou a pravidelnou zálivkou, takže se hodí na balkony, terasy a lodžie, kde je budete mít stále pod kontrolou. Pak vás určitě potěší záplavou „optimistických“ květů, které vám vždycky zvednou náladu.

Čtěte také