Jaro je ideální čas k tomu vrhnout se na pěstování vlastních bylinek. Hodí se vám nejen do kuchyně či při léčení, ale i jako vonná dekorace. Na jejich pěstění navíc nepotřebujete velkou zahradu, pohodlně si vystačíte s okenním parapetem a šikovným květináčem. Stačí najít prosluněné místo a hojně zalévat. Jak při výsevu postupovat? A jak by měla vypadat sklizeň, aby byliny rostly i po ní?

Gardena

Pro výsev na zahradě stačí jen vyčkat na příznivé počasí, kdy už nemrzne a svítí slunce. Použijete-li zakoupené sazenice, rostlinky se lépe uchytí. Mezi nejméně náročné druhy se řadí bazalka, petrželka, pažitka, oregano či majoránka.

Bylinky se však dají pěstovat i v bytě. Můžete zvolit podlouhlé květináče, kam se vejde víc druhů a nechat je růst na okenním parapetu či na balkóně. Nejlépe rostou na místě, kde není průvan a příliš suchý vzduch. Dbejte na pravidelné zalévání, většina bylin rychle vysychá. Pokud na zalévání zapomínáte, popřemýšlejte nad koupí zavlažovacího systému. Dá se využít jak uvnitř, tak na zahradě a už nebudete muset řešit zvadlé či uschlé rostliny.

Výsadba do květináčů je velmi jednoduchá, pár pravidel však má. Na dno vždy nasypte trochu jemného písku či kamínků, aby mohla rostlina dobře zakořenit. Poté nasypte substrát určený pro bylinky, je k dostání ve většině zahrádkářských potřeb. Jeho složení je uzpůsobeno tak, aby rostliny mohly co nejlépe klíčit. Semínka a sazeničky zasévejte vždy s dostatečnými mezerami, aby měla každá rostlinka svůj prostor. Pouze u pažitky nevadí, pokud jsou semínka blízko u sebe, jelikož roste v trsech. Půdu se semínky pak ještě poprašte zbylým substrátem, zhruba půl až dva centimetry, a dobře zalijte. Dbejte na to, abyste zeminu na vrchu neupěchovali. Hnojení u domácího pěstění není potřeba, stačí pravidelný přísun vody.

Gardena

Jakmile bylinky vyrostou, můžete začít sklízet. K tomu se vám budou hodit nůžky určené k zahradničení. Na rozdíl od běžných nůžek mají ochranu proti korozi a více vydrží. Rostlinku vždy stříhejte postupně, aby měla čas dorůst a neuhynula. Aby byla výsadba,  přesazování a údržba vašich domácích rostlin co nejpohodlnější, pořiďte si jednu ze zahrádkářských sad. Najdete tam vše potřebné: květinovou lopatku, nůžky, rukavice a vyrývač kořínků. Práci vám usnadní také sázecí kotlík na květinové cibulky či vytrhávač plevele.

Zahradničte se správnými nástroji:

SchnippSchnapp nůžky

GardenaNůžky SchnippSchnapp od Gardeny se hodí na práci v kuchyni i na zahradě. Jsou ideální pro stříhání bylinek, květin, provázků či květinářského drátu. Speciálně broušené čepele z nerezové oceli jsou odolné proti korozi.  Snadno se s nimi manipuluje a můžete je mýt i v myčce na nádobí. Ergonomický design a úchytky s měkkými prvky umožňují pohodlnou manipulaci jak pro praváky, tak pro leváky. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

Doporučená prodejní cena je 410,00 Kč včetně DPH.

Startovací sada – ruční nářadí

GardenaVšechny potřebné nástroje na zahradničení na jednom místě! Sada pro začínající zahrádkáře obsahuje nejčastěji používané nářadí: květinovou lopatku, nůžky, rukavice, vyrývač kořínků.  Náčiní je z vysoce kvalitní oceli a potaženo duroplastem, aby odolalo korozi. Speciálně tvarovaná lopatka umožňuje práci bez únavy a příjemnou manipulaci. Vyrývač kořínků vám pomůže s odstraňováním plevele.

Doporučená prodejní cena je 550,00 Kč včetně DPH.

Vytrhávač plevele Gardena

GardenaVytrhávač plevele GARDENA zajišťuje snadné a účinné odstraňování plevele - především nepoddajných a obtěžujících pampelišek. Vytrhávač plevele umožňuje bezproblémovou práci ve vzpřímeném postoji bez ohýbání zad. Vytrhávač, vybavený dvěma speciálními čepelemi, snadno pronikne do země a bez námahy vytahuje plevel. Vyhazovací mechanismus pro snadné odstraňování vytaženého plevele je velmi praktický, pracujete bez špinavých rukou.

Doporučená prodejní cena je 810,00 Kč včetně DPH.

Zavlažování o dovolené

Chcete pěstovat bylinky a květiny, ale občas zapomínáte zalévat? GardenaSkvělým pomocníkem o závlahu rostlin je Zavlažování o dovolené od značky Gardena. Můžete je využít až pro 36 rostlin v květináčích. Díky rozdělovači s třemi různými objemy přívodu vody je možné přesně dávkované zavlažování. Snadno si tedy nastavíte přesně tolik vody, kolik daná rostlina vyžaduje. Transformátor umožňuje flexibilní využití pro venkovní i vnitřní zavlažování.

Doporučená prodejní cena je 3 230,00 Kč včetně DPH.

Gardena

www.gardena.cz

Reklama