V minulém článku (ZDE) jste se dozvěděly o existenci knihy francouzské dětské lékařky a odbornice v oboru psychopatologie dítěte Dítě toho druhého od Edwige Antier.

...Tu maminku jsem znala. Nechtělo se jí svěřovat dítě otci, který dcerku vodíval ke své matce. Karolínina matka se totiž domnívala, že jí manželství nefungovalo právě kvůli tchyni. Chtěla si s ní tedy vyřizovat účty tím, že jí zabrání vídat se s dítětem o víkendu. Nebylo to poprvé, co se mě tímhle způsobem pokusila zneužít...

Výše uvedený úryvek je z kapitoly Ve skutečnosti se často jedná o vyrovnávání účtů. Kniha je kombinací příběhů, ve kterým můžete poznat sebe či příběhy svých známých, a rozborem situací s doporučeními, jak je vhodné je řešit, a to s maximálním ohledem na dítě, na jeho zdravý vývoj (pozor - neplést si s rozmazleností dítěte - i o tom se v knize dočtete), aby trpělo novým vztahem i minulým vztahem rodičů co nejméně. Není snadné mít najednou "třetího rodiče" či dalšího sourozence a dělit se o svůj prostor.

Že vás kromě příběhů ze života zajímají také "návody", jak řešit konkrétní okamžiky, které se vyskytují během dne? 
Deptají vás společné obědy - tedy problém stolování, ranní lenošení, nedělní rána či vyžadujete po dítěti určité návyky (například způsob zdravení)? I na takové situace, ve kterých mohou vznikat napjaté momenty, v knize o 142 stranách najdete odpovědi. Budou se vám mnohdy zdát jednoduché či příliš tolerantní - leč podle slov psycholožky Edwige Antier účinné. Nenajdete v knize žádné příkazy, to a to musíte udělat, jinak nedosáhnete vyřešení daného problému, ale text je nabit jednoduchými a kvalitními radami, jak řešit vzniklé situace, které se mnohdy mohou vyskytnout i v bezproblémové rodině. Chce to čas, ale jak píše sama autorka:

"Sdílet radost dítěte s jeho rodičem je nejlepší prostředek k vytvoření silného pouta ve vašem manželství, ale i k objevování partnerova dítěte v jiném světle."

Styl, s jakým autorka hovoří k veřejnosti, je velmi příjemný a srozumitelný. Kniha se čte velmi dobře. Pokud se rozhodnete pořídit si ji do své knihovny, neváhejte a klikněte ZDE.

Antier, E.: Dítě toho druhého, Portál, Praha 2005 

Reklama