Jak už jsem nakousla v první ranní novince, mou nejoblíbenější filmovou pohádkou je Nekonečný příběh. První díl, ty další dva už jsou méně srdeční záležitost. Jsem moc zvědavá, jak dopadne remake tohoto filmu.

Ale u mě je i tady víc prvních míst. Třeba želví nijové, byli moji hrdinové předškolních let. Hlavně šibal Michelangelo. Ve svých osmi letech jsem na videokazetách našla Asterixe a překvapení pro Ceasara. Jela mi i několikrát za den.

Je docela přisprostlá, ale naprosto vyhovující mé nátuře i po patnácti letech. Hlášky v téhle kreslené pohádce jsou nezapomenutelné. A s rodinou dokážeme citovat zpaměti celé pasáže. Například jedna hodně oblíbená se používala uprostřed hádky: „Já jsem klidnýýýý!!" „Néé! Ty né! Já, já jsem klidný!"

Velké překvapení bylo, když jsem tuhle pohádku s původním dabingem (později byla předabována a zeslušněna, což už nemá to kouzlo) objevila v naší trafice. Skočila jsem po ní střemhlav a upalovala rovnou do obýváku k televizi. Sice možná nechápete, jak tohle může někdo publikovat jako materiál pro děti, ale pro mě to byla jediná věc, u které jsem vydržela hodiny.

„Obelixi, vždyť víš, že nemám rád, když ničíš les."
„Jakej les?"
„No tady, okolo."
„Aha, jenže ten les není vůbec vidět, protože je to tu samej blbej strom."

„Tak si zapiš za uši, že na Galy nikdy nebudeš útočit. Rozumíš, debile jeden zelenej?! Podívej se - ze všech Caesarových podrobených provincií je Galie nejvzpurnější. A ze všech galských vesnic je tahleta nejnebezpečnější. Nikdy tam nelez, kreténe. Jsou to krvelačné bestie, odporné příšery, barbaři a divoši, lumpové, surovci a bezcitný hovada."
O pár minut později: „Není to debil, je to imbecil."

A jaká je vaše oblíbená pohádková hláška?

Dnešek se ponese ve znamení pohádek. Jaká je vaše oblíbená pohádka? Kterou nejčastěji vyžadují vaše děti? Jakou pohádkovou bytostí byste chtěla být? Kterou postavičku máte nejraději? Vymyslela jste si někdy vlastní pohádkový příběh (vyjímaje vysvětlení, proč nejdete včas domů)? Co se vám vybaví jako první, když se řekne pohádka?

Pište jako obvykle na adresu redakce@zena-in.cz

 

Reklama