Venku je počasí, že bys psa nevyhnal, a vy se nemáte čím zabavit? Kupte si hlínu a modelujte! Nemusíte mít ateliér, menší sošku vytvoříte i doma v kuchyni. Poradím vám, jak ji odlít do sádry a zachovat ji na „věčnost“.

Nezáleží na tom, jestli si troufnete na něčí portrét, stylizovanou postavu, nebo třeba „trpaslíka“ do zahrádky. Modelování je příjemná tvůrčí činnost, která vás bude bavit. Problém je v tom, že výrobky z hlíny moc dlouho nevydrží, pokud nemáte hlínu keramickou a možnost ji vypálit v peci. Zkuste tedy sádrový odlitek. Já vás povedu krok za krokem.

Možná že už jsem tady psala, že jsem se „vrátila“ k sochařství a s manželem sekáme sochu na zakázku. Tou sochou je metrový Buddha z pískovce. Abychom byli co nejpřesnější, potřebujeme model. Ideální by byl v poměru 1:1, ale to je prakticky nemožné vzhledem k našim možnostem prostorovým, výrobním i materiálovým. Proto jsme se rozhodli pro „modýlek“ třetinový. Ale tím vás nechci zatěžovat, pro náš účel to není podstatné. To jen abyste věděly, že postup budu demonstrovat právě na Buddhovi.

socha socha

Celý proces krok za krokem najdete v následující fotogalerii.

Čtěte také:

Reklama