Dokážete si představit, že si samy zhotovíte oděvní či bytový doplněk? S námi se podíváte na zoubek tkalcovským technikám – nebojte, není to nic, co byste nedokázaly…

S Hanou Hořákovou jsme si již odkryli taje frivolitek. Nyní přichází čas na textilní techniku zvanou zapiastky a dále na tkalcovské techniky.

Můžete nám přiblížit zapiastky, předpokládám, že základ slova je z něčeho odvozen….

Název zapiastky je odvozen ze slova zápěstí, jelikož se v prvopočátku této techniky dělaly vlněné duté textilie, které se navlékaly na zápěstí a stahovaly široké rukávy, které byly v té době bez manžet.
Později se začaly stejně vázat rukavice, bačkory, čepice a podobně, které byly nesmírně teplé, jelikož se dělaly z ovčí vlny.

Jaké má tato technika využití dnes a co k tomu budu potřebovat?
V dnešní době tuto techniku, pokud mi je známo, nikdo nepoužívá na nic jiného než pouze na předvádění ve skanzenech jako zajímavost.
Na zapiastky potřebujete dřevěnou formu, které se také říká ,,modla“, a vlnu.
Modla měla vždy tvar toho daného výrobku (čepice, rukavice), na koncích měla zářezy nebo hřebíčky.
Na ty se natáhne osnova a začíná se vázat dvěma prameny, mezi každou osnovní nití se tyto prameny vždy zkříží.


Je snadné se ji naučit?
Tato technika není typické tkaní, patří mezi předtkalcovské techniky, a z toho vyplývá, že patří mezi jednodušší, skoro primitivní techniky, ale jako u všeho... musíte být zruční a první výrobek není u ničeho hned na výstavu :o)

Čtenářky jsme ještě nalákali na tkalcovské techniky – tkalcovský stav si ovšem do bytu dnes již nikdo nepořídí. Pokud si chci tedy něco utkat, jak na to?
Vezmete si dřevěný rám, jako je například na malování hedvábí, a natáhnete si osnovu – to jsou nitě, které jsou natažené z jedné strany na protější a mezi nimi se bude dělat výplet – samotné tkaní útkovými nitěmi.
Mezi osnovními nitěmi proplétáme útkové nitě. Způsobů vazeb je mnoho a nedalo by se je tady všechny vypsat. Můžete různě improvizovat v proplétání, například podeberete 2 nitě a jdete vrchem přes 2 nitě, vše opakovat po celé délce řady, a v následující řadě vše opakujeme zrcadlovitě.
Pokud nemáte rám, můžete použít tvrdý papír - karton, který si na protilehlých krajích nastřihnete a do zářezů natáhnete osnovu. Výhoda kartonu je v tom, že si můžete udělat už hotový tvar výsledné práce, třeba sedlo k šatům a podobně.

Jaké techniky existují a u jaké techniky je vhodné začít?

Do tkaní se řadí i předtkalcovské techniky, kterým se říká předtkalcovské z toho důvodu, že byly před tkalcovským stavem, ale princip proplétání nití je stejný jako u tkaní.
Jde o různě pletené tkanice z ruky, krosenky atd., a jak se lidstvo zdokonalovalo, postupně si přibíralo pomůcky - například stromy, na které si lidé navázali osnovu, na jejíchž koncích měli hliněné závaží; různě ohnuté pruty sloužily také jako pomůcka pro napnutí osnovy, hřebenový stávek, na kterém se dělají cikánské tkanice, karetky také slouží na zhotovení tkanic, kolíkový stav na tkaní rohoží, zapiastková forma na rukavice... a takto bychom mohli pokračovat k primitivním horizontálním a vertikálním stavům... a potom až po samotný tkalcovský stav.
Pokud začínáte s tkaním, je nejlepší začít tkanicemi pletenými z ruky a postupně se dostávat až k samotnému tkaní.

Jsou tyto techniky náročné na vybavení? Zabere to doma hodně místa?
Tyto předtkalcovské techniky nejsou náročné na pomůcky, většinou to jsou drobné pomůcky, které dáte do šuplíku. Horší je to, pokud byste chtěli mít tkalcovský stav, tam je potřeba místo při napínání osnovy.

Jaké výrobky si těmito technikami můžeme vyrobit?
Možná vás překvapí, když vám řeknu, že se z tkanic dají vyrobit následující věci: od malé taštičky na krk až po velkou tašku, batůžek a třeba kabátek. Tyto tkanice se sešívají a tvoří se z nich velké kusy tkaniny, ze kterých můžete vytvářet celé oděvy nebo jejich části.

Kolik času tím strávíme?
Nad časem raději nepřemýšlejte, nebo by vás to odradilo. Každá technika našich předků, kterou zhotovujete rukama, je náročná na čas, proto si lidé vymysleli stroje, aby jim práci urychlily a usnadnily.
Ale není nadto si na tu minulost čas od času sáhnout, abychom si uvědomili, čeho všeho jsme v dnešní době ušetřeny a jak máme oproti našim babičkám a dědečkům lehčí život, a ještě si toho mnozí z nás neumí vážit.

Co považujete za důležité, sdělit čtenářkám, v souvislosti s výše zmíněnými technikami
Pokud se někdo chce věnovat lidovým řemeslům, musí počítat, že je to učení na mnoho let a musí vydržet tu časovou náročnost: za rok uděláte pár kousků textilií.
Jsem ráda, že mi byla dána možnost o řemeslech aspoň okrajově napsat, jelikož jsou v módě různé kreativní techniky, které máte hned hotové, a na řemesla se zapomíná.
Tímto nezavrhuji kreativní techniky, já sama si je také zkouším, některé mi sedí, některé méně.

Fotky shora dolů:

Pomůcky na tkaní
Tkaní s pomocí ohnutého prutu
Zapiastky

 

Reklama