bu

Chtěli jste, aby vaše zahrada byla i nadále plná ptačího zpěvu a tak jste pověsili ptačí budku. Jenomže drobní opeřenci v ní nezahnízdí. Ne proto, že by byly budky špatně vyrobené, nesprávně nasměrované, nebo jinak nevyhovující. Jejich budky si vyhlédli jiní ptáci, kteří vyklovávají větší vletové otvory a malé ptactvo tak ruší a vyhánějí. Kdo jsou tito „vandalové“ a jak se proti nim chránit, vám prozradíme v tomto článku.

O užitečnosti zpěvného ptactva v našich zahradách asi nikdo nepochybuje. O jejich milé společnosti a uším lahodícímu zpěvu v korunách stromů ani nemluvě. Ptáčkům jsme věnovali už mnoho článků, včetně návodu na výrobu ptačí budky.

Když dovolíte, u budky se na chvíli zdržím. Mimochodem, do „prototypu“, který sloužil jako názorná pomůcka, už se nastěhovaly sýkorky modřinky a já jsem tomu moc ráda. Zpočátku se sice líbila koňadrám, ale zřejmě usoudily, že se do maličkého otvoru nevejdou a přenechaly budku menším příbuzným. A modřinky už pilně pracují a snášejí do budky materiál na stavbu hnízda. Škoda, že jsou natolik plaché, že se mi nepodařilo je vyfotit. Touto dobou už možná sedí na vajíčkách a já kolem stromu chodím po špičkách, abych nerušila.

Ne všichni ptáci však mají to štěstí. Občas se stává, že připravené budky „decimují“ jiní ptáci a vyklovávají do nich velké otvory. Kdyby v takto upravených budkách chtěli zahnízdit, nic proti tomu, ale nikdy se tak nestane a zůstanou opuštěné. Zajímalo mě, co je to za druh, který si takto počíná, a zavolala jsem do Záchranářské stanice ve Spáleném Poříčí, kde mi vždy ochotně poradili.

A dozvěděla jsem se následující: „Pachateli“ jsou datlovití ptáci, žluny, strakapoudi, kteří svým silným zobákem dokážou budky zničit. Pravděpodobně nehledají místa k hnízdění, jak by se mohlo zdát, ale otvory v budkách jim připomínají dutiny v kmenech stromů, kde hledají potravu.

Takovému počínání se dá poměrně snadno zabránit, když vletový otvor v budce ochráníte plechem. Postačí třeba víčko od konzervy do něhož vystřihnete otvor odpovídající velikosti a ostré okraje zabrousíte. Můžou to být i plechové pásky, které okolo otvoru poskládáte.

Není nad dobrou radu.

Datla plech odradí a ptáci, jimž je budka určena, si do ní cestu určitě najdou.

Čtěte také:

Reklama