632db96131a1fobrazek.png

Halloween milují především malí koledníci

Halloween je tradiční svátek, který se slaví především v anglosaských zemích. Má vždy pevné datum – 31. října.

První zmínky o Halloweenu pochází z Irska. Tamní obyvatelé věřili, že se v noci 31. října vracejí duše zemřelých zpátky na zem a hledají pomoc, aby se mohly zase dostat zpátky do země mrtvých. Vydlabané dýně jim měly pomoci v orientaci v našem světě. Děti v přestrojení pak symbolizují právě ony duše zemřelých, které hledají zpátky cestu do své říše.

Zajímavé je, že Irové původně vydlabávali tuřín, dýně začali využívat až první anglicky mluvící obyvatelé Ameriky.

Dnes je Halloween především oblíbeným svátkem dětí. Večer vycházejí na ulici v kostýmech, které si sami vyrobí a koledují dům od domu. Každý soused by pak děti měl podarovat nějakou sladkostí, jinak mu mohou děti provést.

U nás není Halloween úplně tradiční svátek. Děti nekoledují, ale ve škole v rámci angličtiny mají obvykle tematický program, prostřednictvím kterého poznávají kulturu anglosaských zemí. Společně si pak můžete doma vyřezat dýni, která se stane skvělou dekorací vaší podzimní zahrady.

Vyřezávání dýně není jen tak

V ideálním případě si v obchodě kupte dýni mexickou (mrkněte na nabídku dýně v akci), případně i tykev velkoplodou (dýně obrovská) – tu ale pravděpodobně seženete spíše u farmáře, protože je opravdu velká. Jen pozor, samotné vykrajování raději dětem odepřete, při manipulaci hrozí nebezpečí úrazu.

K vykrajování se vám bude hodit opravdu ostrý nůž. Dýně se dobře vykrajuje:

  • Klasickým tenkým vykosťovacím nožem
  • Menším nožíkem s pilovacím ostřím
  • Tenkým houbařským nožíkem

Kolem stopky dýně si černým fixem nakreslete kruh. Nůž pak veďte přesně podél nakreslené kružnice. Vrchní odřezanou část dýně nevyhazujte – poslouží jako víko.

Vnitřek dýně už mohou klidně děti vydlabat jednoduše pomocí lžíce. Vydlabanou dužinu nevyhazujte, připravíte z ní třeba dýňovou polévku s kokosovým mlékem. Ale podívejte se i na další recepty z dýně.

Po důkladném vydlabání celého vnitřku poproste děti, aby na dýni nakreslily ornamenty, které by chtěly nechat vyříznout. Velmi často se na dýni kreslí strašidelný obličej, ale rozhodně se fantazii meze nekladou. Jen dbejte na to, aby nebyly jednotlivé otvory příliš blízko, aby se vám dýně nerozpadla.

Do dýně pak vložte svíčku. V ideálním případě zvolte hřbitovní svíčku, která je posazena v ochranném obalu. A nebo si můžete koupit i svíci na baterky, se kterou se nemusíte bát, že byste vyhořeli.

TIP: Jak docílit, aby dýně vydržela co nejdéle a nezplesnivěla? Celou ji ošetřete sprejem pro plísním. Mějte také na paměti, že čím nižší teplota, tím déle vydrží. V ideálních podmínkách vydrží váš dýňový výtvor zhruba týden, proto s jeho přípravou počkejte až den před oslavou Halloweenu.
 

Reklama