Zkusit napsat knihu příběhů, aby ji četly děti školou povinné, ale zaměřené na přírodní vědy, je zcela jistě zajímavý počin, který je vzácný asi jako mluvicí pes. A podobný pokus, který by pocházel z naší provenience, je jako norsky mluvící pes - ještě vzácnější.

Přesto podobná knížka vyšla u nakladatelství Computer Press. Jmenuje se Znamení ďábla a jiné záhady pro mladé chemiky. Jejími autory jsou Petr Kukal a Svatava Janoušková, kteří mají s tvorbou pro mládež oba delší zkušenosti.

Autoři si byli zcela vědomi toho, jaká je dnes se čtením situace a mysleli zkrátka na všechno. Kniha je na první pohled velmi útlá (pro čtenáře, kterým je určena, je to rozhodně plus) a po jejím otevření zjistíme, že podobně krátké jsou i příběhy.

Spíše než příběhy by se dalo použít označení rébus. Hlavním hrdinou je deváťák Robin, jehož starší bratr studuje chemii na vysoké škole a který svou lásku bratrovi naočkoval. Robin bydlí v malém městě a kamarádí se spolužačkou Kačkou, která je pro změnu dobrá na jazyky. Jsou sehraná dvojice a aby vše bylo jak má být, objeví se na jednom či dvou místech nesmělý náznak budoucí romance.

Každý dvoustránkový příběh pak obsahuje několik informací, které nás více a více seznamují s hlavními protagonisty a jejich městem. To je jeden ze způsobů, kterým si autoři zajišťují těkavou -náctiletou pozornost, příběhy jsou tak propojeny a působí tak daleko přirozeněji než kdyby byly uváděny bez uvedeného kontextu.

To hlavní jsou ale chemické hádanky. Právě díky chemii řeší Robin nejrůznější záhady od objevení se ďáblova znamení na čele tamní samotářky, přes zmizení starých zámeckých korbelů, úmrtí kanára Pepy nebo krádež zlata či diamantu. Znalosti z chemie potřebné pro čtení knihy jsou na úrovni základní školy, ale nudit se při opakování znalostí nebudou ani rodiče (zřejmě zejména tatínkové), kteří si dají s knížkou jednoodpolední opakování.

Kniha pochopitelně obsahuje i klíč, který v nejhorším případě poslouží k objasnění záhady či k utvrzení se, že řešení předpokládané čtenářem je správné.

Kniha má i povedené ilustrace Aleše Leznara, takže se dá skutečně říci, že autoři mysleli úplně na všechno, aby se kniha dětem líbila. Máte-li ratolesti školou povinné, určitě se po knížce podívejte. A pokud máte doma kluka, který je zaměřený přírodovědně, měla by tato kniha být přímo vaše rodičovská povinnost.

Janoušková, S. a Kukal, P.: Znamení ďábla a jiné záhady pro mladé chemiky, Computer Press (Praha 2006), 129 Kč

Reklama