Zkusit napsat knihu příběhů, aby ji četly děti školou povinné, ale zaměřené na přírodní vědy, je zcela jistě zajímavý počin, který je vzácný asi jako mluvicí pes. A podobný pokus, který by pocházel z naší provenience, je jako norsky mluvící pes - ještě vzácnější.
Přesto podobná knížka vyšla u nakladatelství Computer Press. Jmenuje se Znamení ďábla a jiné záhady pro mladé chemiky. Jejími autory jsou Petr Kukal a Svatava Janoušková, kteří mají s tvorbou pro mládež oba delší zkušenosti.
Autoři si byli zcela vědomi toho, jaká je dnes se čtením situace a mysleli zkrátka na všechno. Kniha je na první pohled velmi útlá (pro čtenáře, kterým je určena, je to rozhodně plus) a po jejím otevření zjistíme, že podobně krátké jsou i příběhy.
Spíše než příběhy by se dalo použít označení rébus. Hlavním hrdinou je deváťák Robin, jehož starší bratr studuje chemii na vysoké škole a který svou lásku bratrovi naočkoval. Robin bydlí v malém městě a kamarádí se spolužačkou Kačkou, která je pro změnu dobrá na jazyky. Jsou sehraná dvojice a aby vše bylo jak má být, objeví se na jednom či dvou místech nesmělý náznak budoucí romance.
To hlavní jsou ale chemické hádanky. Právě díky chemii řeší Robin nejrůznější záhady od objevení se ďáblova znamení na čele tamní samotářky, přes zmizení starých zámeckých korbelů, úmrtí kanára Pepy nebo krádež zlata či diamantu. Znalosti z chemie potřebné pro čtení knihy jsou na úrovni základní školy, ale nudit se při opakování znalostí nebudou ani rodiče (zřejmě zejména tatínkové), kteří si dají s knížkou jednoodpolední opakování.
Kniha pochopitelně obsahuje i klíč, který v nejhorším případě poslouží k objasnění záhady či k utvrzení se, že řešení předpokládané čtenářem je správné.
Kniha má i povedené ilustrace Aleše Leznara, takže se dá skutečně říci, že autoři mysleli úplně na všechno, aby se kniha dětem líbila. Máte-li ratolesti školou povinné, určitě se po knížce podívejte. A pokud máte doma kluka, který je zaměřený přírodovědně, měla by tato kniha být přímo vaše rodičovská povinnost.
Janoušková, S. a Kukal, P.: Znamení ďábla a jiné záhady pro mladé chemiky, Computer Press (Praha 2006), 129 Kč
Nový komentář
Komentáře
zajímavá a lákavá kniha
zatím jsme malé
To by asi mé děti nezaujalo
nic pro mé ratolesti
tak to může být zajímavé počteníčko
vypadá,že to bude zajímavé..
Mým dospělákům,už není zapotřebí,ale mám to za sebou,když se věnovali domácímu chemikovi
Tak tuhle si určitě přečteme!
Renike.. zkus :-) , třeba budeš překvapená. ;-) To, že doma nezakopáváš o baňky a křivule a neprocházíš obláčky podivných barev a vůní neznamená, že by ta kniha tvého potomka nezaujala. Já třeba taky nejsem zrovna chemik, a Chemické příběhy Sherlocka Holmese jsem přečetla ráda.. několikrát. :-) A teď si vem, že by se naši rozhodli, že se mi nebudou líbit, a někam je zašantročili. Takové...... přebírání předem.. no nevím. Je třeba i trochu zkoušet, experimentovat, předkládat.. něco se chytne, něco ne, a něco se třeba dokonce i ujme.
mám už dospěláka takže nic
renike: já taky ne
tak mlade chemiky doma nemam
moji velcí kluci čtou jiné knihy
děti už mám dospělé, takže nic
to by snad zajímalo i mě
to by mohlo být dobré
Tak tohle pro naše děti není, možná pro děti našich dětí. Dost daleký horizont.
děti mám velké jedině vnoučatům
To by mohlo naší holku bavit
Určitě výborná knížka, ale koupí ji dětem nejspíš rodiče, kteří také od útlého dětství vedou (nebo nevedou) děti ke čtení. Pokud odkládají děti od malička k televizi nebo k počítači, vychovávají z nich nudící se "závisláky" (většinou), kteří by po knížce nesáhli ani náhodou. Samozřejmě nic neplatí stoprocentně - dítě si může knížky zamilovat samo a naopak někdy sebelepší výchova nepřekoná vliv okolí.