Hra venku (nejen) dětem svědčí, podporuje duševní zdraví a imunitu a rozvíjí kreativitu hry. Navíc pobyt v přírodě snižuje stres a zvyšuje spokojenost a dobrou náladu. Ze společně stráveného času venku se tak zaručeně vrátíte s pusou od ucha k uchu. Dobře děti oblečte a hurá ven!


Stopovaná
Během cesty lesem, parkem či polem se setkáváme se „stopami“, které po sobě zvířátka zanechávají. Ačkoliv často narazíme na různé druhy ptáků, na srnku či zajíce bychom mohli čekat marně. Tato zvířata se zvládají dobře ukrývat a zároveň jsou často aktivní při soumraku a v noci. Můžete si ale zahrát na detektivy a hledat stopy a znaky, které po sobě zanechávají. Nejen otisky tlapek, kterou jsou v blátě dobře vidět, ale i nory, peří a ohlodané plody, vám mohou napovědět, že zvířátko bylo někde poblíž. Našli jste okousanou šišku nebo oříšek? S pomocí taháku se stopami a pobytovými znameními přijdete na to, zda si na ní pochutnávala veverka nebo třeba strakapoud. Tím, že na stromech není tolik listí, navíc dobře uvidíte hnízda, a když budete mít štěstí, možná zahlédnete vykotlanou dutinu nebo doupný strom, který má několik okének nad sebou, jako pravý ptačí panelák.


Poznávání mikrosvěta
Často kolem nich projdeme, aniž bychom si jich všimli. Ale i ti nejmenší živočichové si zaslouží naši pozornost. Děti v lesních školkách tráví většinu dne venku a mají tak dost času a prostoru na pozorování světa kolem sebe. Zkuste to i vy – stačí si vzít lupu (není podmínkou) a najít si zajímavé místo, ať už je to starý pařez, místo pod kameny, nebo jen kousek travnatého porostu. Pak už jen pozorujte jeho obyvatele. Co nesli mravenci do mraveniště? A kdo málem spadl z větvičky? V teple domova si pak můžete společně vytvořit krátký komiks, ve kterém děti mohou rozvinout fantazii a odvyprávět příběhy, které viděly.


Podzimní tvoření
Podzim nabízí širokou škálu všech možných přírodnin, které se dají použít jako náhrada figurek, obrázků a hraček. Chcete si zahrát opravdu originální Člověče nezlob se nebo třeba Žížalky? Vyrobte si svůj vlastní plánek – stačí jen fixy a kousek látky. Jako figurky můžete využít třeba kaštany, kamínky, ale i další přírodniny, které najdete v okolí. A co když nemáte kostku? Stačí mít po ruce šest podobných kamínků, na které nakreslíte fixou tečky nebo napíšete čísla a pak je buď vytahujte z pytlíku nebo třeba jen z kapsy.


Nekonečné odstíny listí
Podzim nabízí nekonečnou variaci odstínů listí – od žluté přes červenou až po hnědou. Nechte děti spočítat všechny barvy a jejich odstíny, které vidíte z místa, na němž stojíte a pokuste se barvu s trochou fantazie blíže popsat, např. „tmavě hnědá kůrová“ nebo „rezavá šišková“ apod. Skvěle tím rozvinete dětskou slovní zásobu. Zkuste také během procházky najít co nejvíce barevných odstínů spadaného listí. Určitě najdete i vícebarevné kombinace nebo list, který bude mít nejvíce barev. A co takhle list trpaslík a obr? Střádejte listy opatrně do plátěné tašky nebo papírového pytlíku a doma si pak po jejich vylisování užívejte tu barevnou podívanou. Z těch nejbarevnějších listů si pak můžete vytvořit zvířátka – například veverku.

Reklama